Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac, има договор со британскиот производител Aston Martin. Стартапот ќе ја изработи батеријата за новиот хибриден Aston Martin AM-RB 001, јави Netokracija. Веста засега не е официјалнo објавена од Rimac, бидејќи хрватските партнери чекаат Aston Martin да излезе со официјално соопштение. „Светот ги препознава како лидери во производство на батерии […]

Прочитај повеќе

InPlayer, британска компанија која работи на следната генерација од својата платформа за монетизација на видео и дигитални содржини, и Massive Interactive, коja е светски позната по изработка на најдобрите multiscreen видео сервиси, ја најавуваат својата заедничка соработка. Препознавајќи го потенцијалот и квалитетот на македонскиот ИТ талент, се роди и идејата за ваквиот тип на соработка […]

Прочитај повеќе

Dropbox конечно ја претстави официјалната верзија на Paper. Бета верзијата на апликацијата е достапна веќе неколку години, но сега конечно им е достапна на сите. Апликацијата е слична со голем дел од сличните апликации како Google Docs или Office 365. Ова не е за изненадување, бидејќи и досега речиси сите текст едитори се налик еден […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа, Facebook, го најавува Facebook Journalism Project. Платформата наменета за новинарите треба да им овозможи на корисниците да дискутираат за вестите, да се поврзат меѓу себе и да се информираат. За оваа цел Facebook создаде програма која ќе ги зајакне врските помеѓу Facebook и медиумите. Соработката со медиумите ќе овозможи нивно директно учество во развојот на […]

Прочитај повеќе

Slack и Google пронајдоа нов „непријател“ против кој ќе се здружат. Откако Microsoft излезе со Microsoft Teams како директен конкурент на Slack.  Потоа Teams го интегрира со Office и  друг софтвер кој е конкурент на Google Documents. Двете компании сега започнаа соработка која ќе овозможи поедноставна интеграција на Slack и Google Cloud. Дури и со оваа […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Во услови кога имејловите и состаноците ни го диктираат расположливото време за оперативни „попродуктивни” активности, просто е невозможно […]

Прочитај повеќе

Dropbox for Business стана малку покорисен сервис, откако беше додадена функционалност што овозможува колаборација со фајловите кои се споделени на складиштето. Groups е наменета за Dropbox за бизнис корисниците и ќе овозможува споделување и менаџирање на фолдери кои се споделени помеѓу различни групи корисници. Groups овозможува креирање на групи на корисници и менаџирање до кој […]

Прочитај повеќе

Mozilla го стартуваше својот најнов проект наречен TowTruck кој на корисниците ќе им овозможи заедно да работат на некој проект во реално време. TowTruck работи така што сопственикот на сајтот треба да постави мал JavaScript код за овозможување на TowTruck, а посетителите ќе може да го активираат и да ги повикат своите пријатели со едно […]

Прочитај повеќе

Apple и Yahoo се во преговори за подлабока соработка на iOS уредите, извести Wall Street Journal. Покрај веќе интегрираните сервиси за временска прогноза, финансии и спорт, Apple сака и вестите на Yahoo да бидат повеќе читани на iPhone и iPad. Компаниите разговараат пред се околу можноста вестите да бидат претходно вчитани и презентирани од Siri. […]

Прочитај повеќе

Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ) и студиото за визуелни ефекти Fx3x стартуваа соработка што ќе резултира со воведување на нови предмети во студиските програми на факултетот. „Соработката со индустријата е еден од главните приоритети за ФИНКИ. За таа цел направивме студиски програми кои продуцираат кадри кои ќе имаат доволно специјализирано практично знаење […]

Прочитај повеќе

Неколку корисници започнаа соработка во реално време користејќи го Google Docs со цел да се споделат идеи за банер против полициска бруталнос. Банерот ќе биде предложен да се постави на .мк сајтовите.

Прочитај повеќе

<Надополнето> Microsoft го купи Skype за 8,5 милијарди долари, со цел да пружи Skype поддршка за Microsoft уредите како Xbox и Kinect, Windows Phone мобилни и идни таблет компјутери, а Microsoft ќе ги поврзе Skype корисниците со Lync, Outlook, Xbox Live и други заедници.

Прочитај повеќе