Автомобил Tesla се судри со паркирано полициско возило. Сообраќајната незгода се случила додека возилото возело автономно. За среќа никој не бил во полициското возило во моментот на несреќата. „Возачот“ на Tesla помина со полесни повреди, јави BBC. Главната причина поради која овие незгоди се случуваат е што оваа технологија е сè уште во тест фаза. […]

Прочитај повеќе

Пропуст во софтверот е причината за фаталната сообраќајна незгода во Аризона во која возило на Uber усмрти велосипедист. Сензорите на возилото ја забележале Елејн Херцог кога излегла пред возилото, но софтверот не реагирал, пренесе Information. Сè уште не е во целост разјаснето зошто возилото не реагирало на препреката, сепак изворот на Information вели дека нагодувањето […]

Прочитај повеќе

Возилото на Tesla кое минатата недела беше дел од фатална сообраќајна било управувано од автоматски пилот. Незгодата се случи на 23 март во Калифорнија и од здобиените повреди загина 38 годишниот возач на возилото. Tesla излезе со сооопштение за настанот. Here is the scene on Highway 101S in #MountainView where a #Tesla caught on fire […]

Прочитај повеќе

Возилото на Uber не можело да ја избегне несреќата, а истото најверојатно би важело и доколку човек беше зад воланот на возилото. Ова го покажа истрагата за немилиот настан кој се случи минатиот викенд во Темпи, Аризона. Причината за несреќата се лошата видливост и ненадејното излетување пред возилото. „Возачот вели дека сѐ се случило само за […]

Прочитај повеќе

Полицијата и судските власти во Аризона се пред сериозен предизвик. Автономно возило на Uber додека тестираше, удри и усмрти пешак. Возилото додека било во автономен режим удрило во 49-годишна жена во Темпи, Аризона. Жртвата минувала улица, надвор од пешачки премин, а полицијаа сè уште го истражува случајот. Несреќата се случила во неделата навечер. Жената, Елејн […]

Прочитај повеќе

Двете автономни возила кои биле дел од две неповрзани сообраќајни незгоди, според првите податоци, биле со вклучен автономен мод. Едното возило е Tesla Model S, а второто General Motors Chevy Bolt, пренесе BBC. За среќа во несреќите нема жртви, иако има повредени. Возилото од Tesla се удрило во задниот дел на паркиран против пожарен камион. […]

Прочитај повеќе

Користењето на автопилот во ситуација која не е пригодна е причината за сообраќајната незгода во која загина Џошуа Браун. Ова е резултатот на истрагата на Комисијата за безбедност во сообраќајот на САД. Џошуа Браун е брва жртва на автопилотот на Tesla и на автономните возила воопшто. Незгодата во коjа г. Браун го загуби животот се […]

Прочитај повеќе

Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Во вообичаен ден, Tesla Model S е еден од најбезбедните автомобили,но на лош ден е „опасност на тркала“. По неколку сообраќајни незгоди, во ново видео, може да се види како Tesla Model S целосно гори за 5 минути. За среќа, во несреќата која се случи во Франција, нема жртви, а патниците и возачот на автомобилот навреме […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla Model S е под истрага по фаталната сообраќајна незгода во која загина 40-годишниот Џошуа Браун, сопственикот на возилото. Веста, заедно со жалење ја објави Tesla на својот блог, потсетувајќи ги корисниците дека автоматскиот пилот е сè уште во тест фаза. Незгодата се случи на пат во централна Флорида, откако ниту возилото, […]

Прочитај повеќе

Mинатата недела полицијата во Калифорнија го сопре автономното возило на Google поради пребавно возење и блокирање на сообраќајот. Но, освен што беше малку комична ситуација за Google, сепак ова отвори интересна тема – кој ќе ја плати казната во случај на прекршок на автономните возила? Во моментов ова прашање не е премногу сериозно, со оглед […]

Прочитај повеќе