Netflix, Amazon, но и сите компании кои сакаат да емитуваат програма во Европа ќе мора да се обврзат 30% од содржината која ја емитуваат да биде локална. Ова ќе биде обврска на новиот закон кој го подготвува Европската Унија. За примена на овој закон е потребно да заврши и последното гласање. Претставникот на Европската комисија […]

Прочитај повеќе

Reddit започнува со овозможување на додавање на видео содржина. Платформата објави дека наскоро ќе овозможи прикачување на видео содржина. За сега сервисот е во бета фаза и е достапен во околу 200 сабредити. Reddit ова го најави кон крајот на мај, заедно со најавата за оригинална содржина. Целта на промената е да се додаде нова […]

Прочитај повеќе

Најголемата социјална мрежа се залага за искоренување на постовите кои се направени за да привлечат што е можно поголем број на посетители. Станува збор за текстови кај кои насловот нема премногу врска со текстот. Facebook неколку пати досега го менуваше алгоритамот, но барем засега без премногу успех. „Наша цел е во News Feed да има […]

Прочитај повеќе

Менаџерот Петер Менш на eден од најпопуларните бендови од пред 20 години – Metallica, но и Red Hot Chilly Peppers и Muse, го спореди YouTube со ѓаволот. „Не нѐ плаќаат воопшто, ако некој не направи нешто со YouTube, готови сме. Крај. Некој нека ги изгасне светлата.“, вели г. Менш, во изјава која е и премногу […]

Прочитај повеќе

Facebook го сака истото што и вие – да добивате релевантна содржина на News Feed-от. Затоа друштвената мрежа стартува нови алатки кои ќе ви дадат поголема контрола на содржината што ви се прикажува. Воведено е приотеризирање на приказните, па така можете да одберете пријател или фан страна од која не сакате да пропуштите приказна. Може […]

Прочитај повеќе

<Надополнето>И Курир.мк и NetPress им се приклучија на Kанал 5 и Сител и решија да се повлечат од Time.mk, односно NetPress реши да не дозволува на ниту еден агрегатор да им ја споделува содржината. „Причината е едноставна. Некој сака да заработува пари на туѓ труд, и при тоа без регулирање на авторските права.“, пишува NetPress.com.mk. […]

Прочитај повеќе

Читањето на содржини онлајн понекогаш е вистински предизвик земајќи  во предвид дека околу содржината во многу случаи се наоѓаат анимирани банери, линкови и други работи кои го одземаат вашето внимание. Evernote, компанијата која е позната по својот софтвер за организација на содржини, забелешки и линкови, се чини дека го пронајде решението на овој проблем преку […]

Прочитај повеќе

Доколку сакате да направите блог, a важна ви e само содржината, а не толку изгледот, тогаш платформата Pen.io е вистинскиот избор. Станува збор за платформа која им овозможува на корисниците брзо и ефикасно да креираат содржина, без да мораат да креираат профил, или пак да имаат било какви предзнаења. За да креирате страница на Pen.io […]

Прочитај повеќе

Boondoggle, дигитална маркетинг агенција, објави интересна презентација во која објаснува како всушност компаниите треба да се активираат на друштвените мрежи, како да го започнат разговорот и како да продолжат да комуницираат со своите сегашни и потенцијални клиенти. Како што кажува и самиот наслов, најважна е содржината. Без содржина нема да привлечете внимание. Но, ако имате […]

Прочитај повеќе

Facebook претстави нова верзија на алатката за статистика која прикажува резултати скоро во реално време, односно во момент на случувањата. Insights е алатка со која им дава на страниците кои користат Facebook социјални додатоци да добијат аналитички податоци за тоа каква е интеракцијата на луѓето со нивната содржина. Оваа алатка им покажува на страниците колку добро нивната страница поминува на Facebook, а по добиените аналитички податоци се отвара можности за оптимизирање на страниците за да бидат поуспешни.

Прочитај повеќе

Сега Facebook копчињата Like или Препорачај, поставени на надворешни веб сајтови, ја прават истата функцијата како копчето Share при споделување содржина. Отсега наместо само една кратка линија од текст со линк на вашиот ѕид каде пишува дека нешто ви се допаднало, сега ќе се појави сликичка од текстот, целосен наслов и воведниот текст. Веднаш откако ќе стиснете Like ви дава опција и да додадете свој коментар на линкот кој ќе се објави на вашиот ѕид, како на сликата погоре.

Прочитај повеќе

Некои корисниците на Facebook забележале нов филтер за содржина на својот стрим со вести, пишува Inside Facebook.

Прочитај повеќе