Qualcomm го претстави Snapdragon 768G 5G мобилниот процесор. Станува збор за надградба на процесорот Snapdragon 765G. Најголема предност на процесорот, како и на претходниот е за гејминг. Компанијата успеа да ги подобри перформансите на процесорот за 15 отсто во однос на претходната генерација. Производителот ветува десктоп-квалитет на графика и поддршка за екрани со рефреш од […]

Прочитај повеќе

Qualcomm најави дека наскоро може да очекуваме надградба на нивниот најмоќен процесор Snapdragon 855. Овој пат нема да има „генерациска“ промена туку помала надградба, а надградениот процесор доаѓа под името Snapdragon 855+. Snapdragon 855 е процесор кој се користи во најмоќните телефони, а без сомневање ова ќе биде случај и со надградбата Snapdragon 855+. Секако […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони Qualcomm оваа недела го одржува својот настан на кој новинарите и аналитичарите ќе се запознаат со идните планови на компанијата. Можеби очекувано главниот фокус е на технологија која сè уште не е достапна, 5G. Компанијата ја претстави следната генерација на процесори за најмоќните паметни телефони, Snapdragon 855. Процесорот […]

Прочитај повеќе

Qualcomm го најави Snapdragon 675 процесорот кој ќе се користи за телефоните и таблет компјутери до средна класа. Процесорот доаѓа само неколку месеци откако компанијата го претстави Snapdragon 670. Иако на прв поглед на спецификациите речиси и да нема разлика помеѓу двата процесори, Snapdragon 675 доаѓа со нова Kryo 460 микроархитектура, јави AnandTech. Процесорот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Qualcomm ја најави следната генерација на мобилни процесори за уреди од средна и средна пониска класа. Претходниците на Snapdragon 632, 439 и 429 се помеѓу најпродаваните процесори за мобилни уреди. Ова можеби и не треба да не изненади со оглед на тоа дека Qualcomm речиси и нема конкуренција на овој пазар. Токму 600 серијата е […]

Прочитај повеќе

Секоја следна генерација процесорите наменети за средната класа на телефони повеќе и повеќе напредува. Се чини дека е прашање единствено на време кога ќе бидат доволни за сите потреби на стандардниот корисник. Во овој период доаѓаат новите 14-нанометарски процесори на Qualcomm, Snapdragon 660 и 630. Новите процесори ќе доаѓаат со некои функционалности кои претходно беа ексклузивно достапни […]

Прочитај повеќе

Samsung ќе го произведува процесорот Qualcomm Snapdragon 820, заедно со својот Exynos 8 Octa процесор, јави компанијата на својот блог. Станува збор за втора генерација на 14 нанометарски мобилни процесори кој ќе се користи во речиси сите ексклузивни Android телефони. Најавите се дека Snapdragon 820 ќе биде достапен во првата половина на 2016 година. Започнувањето […]

Прочитај повеќе

Qualcomm објави дел од податоците за следната генерација на мобилни процесори Snapdragon 820. Процесорот излегува следната година, а од податоците споделени овојпат дознаваме дека производителот ја надгради конективноста на компонентите. Новиот процесор доаѓа со нов „X12 LTE“-модем, со кој поврзувањето на мобилна интернет мрежа за прв пат е со CAT 12 downlink до 600Mbps и […]

Прочитај повеќе

Qualcomm ги претстави новите процесори Snapdragon 210, кој е наменет за поевтините телефони, но со малку поголема моќ за подобри екрани и поддршка за побрзиот 4G/LTE интернет. Snapdragon 210 е наменет за „entry“ телефоните, но со нужно прилагодување, бидејќи досегашниот процесор Snapdragon 200 немаше поддршка заа LTE. Процесорот ќе има четири-јадрена и можна двојадрена верзии […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на мобилни телефони, HTC, го претстави Titan и Radar, два нови уреди кои ќе работат на Windows Phone 7 Mango. HTC го претставува Titan како „најголемиот Windows телефон“ кој има 4,7-инчен WVGA екран (11,9 cm) со 800 x 480 пиксели резолуција со димензии 130 x 70 x 9 mm. Тitan има 1,5 Ghz […]

Прочитај повеќе

Новиот паметен телефон на HTC има 4.3-инчен LCD екран на допир, 8 мегапиксели камера со 1080p HD видео, dual-corе 1.2GHz Snapdragon процесор. Новиот HTC Sensation 4G ќе се појави во Европа летово.

Прочитај повеќе

Lenovo го претстави LePad, хибриден компјутер кој функционира како таблет на допир работејќи на Android, но може да прикачи на лаптоп и да функционира како класичен екран додека лаптопот работи на Windows.

Прочитај повеќе