И покрај сомнежите дека терористите користат софистицирани алатки за анонимна комуникација, постои можност дека напаѓачите на Париз се договарале преку SMS пораки. Како можен доказ за ова е посочен телефонот кој најверојатно го користеле терористите. Телефонот е пронајден во корпа за отпадоци во близина на концертната сала Bataclan во која беа убиени 89 луѓе, од вкупно […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за национална безбедност (NSA) секојдневно собира милиони текстуални пораки од корисници кои не се цели на прислушување или следење, јавува Guardian, повикувајќи се на документи од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Овој пат документите покажуваат дека американската NSA и британската GCHQ ги споделувале овие податоци. Собирањето на SMS пораки NSA го прави со […]

Прочитај повеќе

Операторите треба да се плашат од мобилните апликации за четување, предупредува шефот на европската Дигитална агенда, Нели Крус. Таа денес објави податок дека овие апликации станаа популарни од SMS пораките кои им носат огроман профит на операторите. Меѓу мобилните апликации кои се предводници на ова нова промена во пазарот се WhatsApp, Viber, Apple iMessage, Blackberry […]

Прочитај повеќе

Неодамна SMS пораките прославија 20-тиот роденден. Но, се чини дека и се ближи крајот на оваа технологија благодарение на апликациите кои нудат инстант комуникација преку мобилен телефон. Facebook со својот нов Messenger за Android сега ќе дозволи инстант комуникација меѓу корисници без да имаат профил на друштвената мрежа. Потребно е само име и телефонски број […]

Прочитај повеќе

Windows Phone 8 најверојатно ќе дозволи да се синхронизираат и складираат SMS пораките, фотографиите, видеата и другите фајлови на Hotmail и новиот веб-базиран мејл клиент, Outlook.com, пишува Verge повикувајќи се на функционалностите во SDK алатките. Од претходно се знае дека синхроназицијата е можна и со PC и xBox, како и закачување фотографии и видеа на […]

Прочитај повеќе

Доколку често се случува да не бидете во можност веднаш да одговорите на повици или пораки, апликацијата Auto SMS би можела да ви помогне да го рeшите тој проблем. Станува збор за Android апликација која ви овозможува да праќате автоматски пораки кога сакате. Оваа апликација е корисна во оние моменти кога сакате да им објасните […]

Прочитај повеќе

Популарните ѕвезди, организациите, властите, медиумите… сите се свртија кон друштвените мрежи барајќи помош, донации, совети и споделувајќи информации за жртвите од неверојатниот земјотрес кој го погоди Хаити носејќи хаос и стотици илјади жртви и повредени. Оваа неверојатна трагедија ја истакна моќта на друштвените мрежи, на чело со Тwitter и со хуманоста на луѓето покажаа дека се неверојатно моќна машинерија за мобилизирање и информирање за актуелни настани.

Прочитај повеќе