Најдобрата функционалност на слушалките од Google, Pixel Buds ќе може да се користат со многу повеќе уреди. Google Translate сега е достапен на сите слушалки кои се оптимизирани за асистентот, забележа Droid Life. Слушалките овозможуваат превод на повеќе јазици. Ова најверојатно е најдобрата функционалност која може да ја имаат слушалки кои не се наменети за […]

Прочитај повеќе

Со децении наназад, Star Trek серијалот преживува со една или друга доза на успешност. Најновата телевизиска серија го однесе серијалот во значително поразличен правец, но едно останува исто – вулканските уши. Во случај да отсекогаш сте сакале да му дадете надворешна форма на гикот кој тлее во вас, следниве уши кои не се уши би […]

Прочитај повеќе

Apple на големо се подготвува за следниот настан. Компанијата работи на нови слушалки кои најверојатно ќе ги видиме веќе наесен. Секако станува збор за AirPods слушалки со кои Apple ги „пензионираше“ жиците. Следната надградба на AirPods треба да ги направи водоотпорни, јави Bloomberg. Дополнително, слушалките доаѓаат со „noise-cancellation“. Пливањето со слушалките не доаѓа предвид, но […]

Прочитај повеќе

Вклучувањето на камерите или микрофонот без знаење на корисниците и нивно прислушување или следење е доста актуелна тема, особено во Македонија по објавата на таканаречените „бомби“. Група истражувачи од универзитетот Бен Гурион од Израел, сега додадоа уште една главоболка за оние кои барем малку се обидуваат да ја заштитат својата приватност – докажаа дека и […]

Прочитај повеќе

Еден најпопуларните производители на слушалки NEC работи на технологија за утврдување на идентитетот преку слушалките. Начинот на кој технологијата ќе функционира е пуштање на звук и ослушување како резонира звукот во увото. Ова е биометриски податок кој може да се користи како алтернатива на отпечаток на прст или скенер на очи, вели BBC. За потребите […]

Прочитај повеќе

Кратка рецензија за безжичните слушалки со микрофон на Asus, модел HS-W1 кои ги пронајдовме на нашиот пазар во продавниците на СЕТЕК, барајќи поквалитетни слушалки со микрофон за VoIP состаноци.

Прочитај повеќе

Слушалките Beats, чиј бренд Apple го купи за 3 милијарди долари, се всушност лош производ кој корисниците го купуват благодарение на заштитното лице – раперот Др. Дре и впечатокот дека станува збор за полуксузен производ, обвинуваат инжинерите на Bolt во пост на Medium. Лажниот впечаток на луксуз доаѓа благодарение на четири метални делови кои се […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, кој е во потрага по совршените слушалки) _________________________________________________________________________________________________________ Претходно пишував за петте најинтересни слушалки за вашиот паметен телефон кои според мене се добра зделка во однос на квалитетот и цената. Пред да започнам со новата листа, би сакал да ја посочам […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во потрага по совршените слушалки) Колку често користите слушалки во уво за слушање музика? За многумина квалитетот на слушалки не е важен, бидејќи ги користат само за разговори. Истите доаѓаат во пакет со паметните телефони, па […]

Прочитај повеќе

Motorola ги претстави Motorola Hint – Bluetooth слушалки кои се далеку повеќе од само додаток за аудио. Целта на уредот е да овозможи гласовна конекција со светот и е еден од најдобрите дотатоци за паметни телефони кои сме ги виделе до сега. „Удобни се и лесни, а дозволуваат и пропуштање на аудио, па нема да […]

Прочитај повеќе

Со мотото „eдна големина не одговара никому“, Normal го презентираше својот новиот производ – 3Д испечатени слушалки кои се уникатни за секој корисник. Normal слушалките ги креира со потсредство на апликација со која корисниците ги фотографираат своите уши, а по овие фотографии се креираат специјални слушалки кои совршено одговараат за секој нарачателот. Доколку не се […]

Прочитај повеќе

Apple планира да потроши 3,2 милијарди долари на музичкиот сервис и производителот на слушалки Beats на раперот Др. Дре и продуцентот Џими Јовин, кои пред една година имаа неуспешна соработка со HTC. Според Financial Times, зделката може да биде официјално објавена уште следната недела и може да биде најскапата аквизиција на друга компанија од страна […]

Прочитај повеќе