Словенија не е најголемата, ниту најразвиената држава во Европа. Сепак кога криптовалуте се во пршање, Словенија е една од државите лидери, не само во Европа, туку и во светот. Она што започна како ентузијазам за крипто валута, прерасна во хаб за развој на blockchain. Токму ова придонесе Словенија да биде еден од лидерите кога оваа […]

Прочитај повеќе

Словенечката биткоин берза NiceHash е хакирана, и од новчаниците се украдени 4,700 биткоини. Според сегашната цена, вредноста на украдените биткоини е проценета на 64 милиони долари. NiceHash е берза која им овозможува на коррисниците да заменат процесирачката моќ на своите компјутери за криптовалути. Станува збор за професионален напад со софистициран социјален инженеринг зад него, вели […]

Прочитај повеќе

Бугарскиот стартап акцелератор LAUNCHub Ventures инвестираше 500.000 евра во словенечката компанија Mediately. Mediately е компанија која работи на мобилни апликации наменети за лекари и фармацевти. Софтерот кој го изработуваат им овозможува на лекарите поедноставно да дијагностицираат и да следат реума. Другиот софтвер е база на лекови и е наменет за фармацевтите. Средствата од инвестицијата ќе […]

Прочитај повеќе

Словенечки стартап успеа да стигне до вредност од 3,6 милиони евра бидејќи најде начин како поефикасно да ја поврзе Европа. Eurosender овозможува едноставно испраќање на поштенски пратки помеѓу државите членки на Европската Унија. Стартапот има договори со неколку европски доставувачи, помеѓу кои се UPS, DPD, GLS, DB Schenker, што му овозможува да понудат цени на […]

Прочитај повеќе

Првата регионална биткоин конференција ќе се одржи на 11 и 12 септември во Љубљана. Конференцијата е под покровителство на GreCom, а главен спонзор на конференцијата се Gocoin.com. Идејата на конференцијата е да ја постави Љубљана како европски центар на дигиталната валута, јавува Netokracija, која ќе биде и медиумски покровител на настанот. Позицијата на Словенија во […]

Прочитај повеќе

Словенечкиот хакер Матјаз Скорјанц е осуден на пет години затворска казна, откако судот во Словенија одлучи дека е виновен за еден од најголемите ботнети, Mariposa (шпански збор за пеперутка). Хакерот е обвинет за креирање на злонамерен софтвер со кој направил мрежа од 12,7 милиони компјутери под негова команда. Со оваа мрежа групата чии лидер е […]

Прочитај повеќе

Монструмчињата на Toshl им се радуваат на сите 1 милион корисници, вели словенечкиот стартап Toshl Finance кој користи комични чудовишта во дизајн на навистина сериозна апликација. Бројот до милион корисници е уште едно достигнување на апликацијата за следење на личните трошоци, по наградата на Europas за најдобар финансиски стартап. Toshl е сервис преку кој може […]

Прочитај повеќе

Словенeчкиот VoIP стартап Vox.io стигна до милион корисници, јавува TechCrunch, повикувајќи се на извори од компанијата. Со ова се исполнети предвидувањата на основачот на Vox.io, Томаш Штолфа кој најави милион корисници до крајот на 2012 година. Сox.io најчесто го опишуваат како Skype во прелистувач, а со ваквата констатација се согласува и г.Штолфа, но најавува дека […]

Прочитај повеќе

Словенскиот блог Orange.and.Nuts објави инфографик изработен од Југослав Петковиќ за стартап сцената во Словенија, на која од 2008-ма година се појавија 86 стартапи во кои е инвестирано околу 40 милиони долари. „Целиот екосистем е отфрлен како маргинален, но кога ќе се погледне одблиску, бројот на стартапи, нивни членови и инвестиции се нешто што вреди да […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Labs, eдна од најголемите безбедносни и анти-вирус компании, отвори регионално претставништво за југоисточна Европа во Љубљана. Од Словенија, компанијата ќе ги таргетира пазарите во Србија, Хрватска, Албанија, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Грција и Кипар. „Треба да бидете присутни на теренот на денешниот ИКТ пазар. Меѓу главните задачи на новото претставништво ќе биде […]

Прочитај повеќе

Откако Полска кажа „не“ за ACTA по големите протести низ државата, сега и Словенија го прави истото – ја запира одлуката за ратификација на ACTA договорот. Во Љубљана излегоа над 1.500 души на протест против ACTA, а словенските власти започнаа да се предомислуваат за договорот. „Овој договор очигледно нема да предизвика разбирање на проблемот, туку […]

Прочитај повеќе

Локацискиот сервис Spotie е прогласен како најдобар меѓу петте регионални стартапи кои се претставија на белградскиот Startup Standap. Покрај хрватскитe Spotie и Kliks, на настанот се претставија Joszaki oд Унгарија, Slidemotion од Словенија и Newscurve од Србија. Spotie е мобилен локациски сервис кој овозможува не само да се најдат најинтересните настани во градот, туку и […]

Прочитај повеќе