Целиот софтвер кој ќе биде изработен за бугарската влада или државните агенции, мора да биде со отворен код. Парламентот на Бугарија и официјално го донесе законот со кој ја обврзува државата софтверот кој го користат да мора да биде јавно достапен. Во Македонија имаше ваков обид во 2010-та година, но предлогот за Националната политика за […]

Прочитај повеќе

Бугарскиот парламент е во последна фаза на носење на закон со кој ќе се оформи државна „библиотека“ за софтвер развиен од или за владата. Складиштето ќе биде опслужувано од нова е-владина агенција. Предлог законот е пред пратениците, и се очекува да биде донесен во мај. Според предлогот, кога јавната администрација работи на нов софтвер, или […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе дозволи пристап до вештачката интелигенција AIX, која е базирана на Minecraft. Платформата е во развој подолг период, но досега беше достапна единствено за тестирање во компанијата. Отворената верзија ќе биде достапна од јули, кога сите развивачи ќе можат да го користат за евалуација и развој на вештачка интелигенција, јави PC World. Една од […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот производител BQ започна со промоција на подолго најавуваниот Ubuntu хибрид. Aquaris M10 е таблет кој може да се користи и како десктоп доколку се поврзе со монитор. Без монитор, Aquarius M10 има 10,1 инчен екран со 800х1280 резолуција, што е сосем доволно доколку се поврзе со глувче и тастатура да се користи како лаптоп. […]

Прочитај повеќе

Програмскиот јазик Swift на Apple сега е со отворен код. Tимот кој го креираше јазикот го објави кодот за компајлерот, јави 9to5Mac, со цел да им овозможат на програмерите и заедницата да придонесат кон надградување на јазикот. Искуството досега покажува дека отворањето на проектите овозможува позаинтересирана заедница и поголема доверба. Корисниците на Swift најверојатно можат […]

Прочитај повеќе

Google го отвори својот енџин за вештачка интелегенција TensorFlow. Станува збор за вештачка интелегенција која со „deep learning“ може да препознава што има на фотографии, говор, да преведува од еден на друг јазик, и сега зависно од трудот на надворешните девелопери да прерасне во нешто посериозно. „Софтверот е наречен Tensor Floe, а Google буквално го […]

Прочитај повеќе

Хаклабот КИКА, слободната зона за споделување знаење, oрганизира курс за фундаментални концепти во програмирањето, кој започнува на 7-ми октомври и ќе го води Андреј Трајчевски. „Идејата е студентите да ги научат фундаменталните концепти од програмирањето (функции, типови на податоци и колекции, услови, циклуси). Kурсот е структуриран на таков начин што, по пат, ќе научат и […]

Прочитај повеќе

Во хаклабот КИКА, отворена и слободна зона за споделување знаење за машини, електроника, слободен софтвер и слободна култура, е закажано ново интересно предавање закажано за четврток, 10-ти септември, со почеток во 19:00 часот. Поканета е Симона Самарџиска, која според хаклабот е „најдобриот човек на планетата“, но истовремено и експерт за квантни компјутери кој докторираше во […]

Прочитај повеќе

Софтверот кој Стивен Хокинг го користи за комуникација отсега е достапен за сите и тоа бесплатно. Assistive Context-Aware Toolkit сега е со отворен код, а креирана е .NET 4.5 WinForms апликација која може да ја користи било кој, се разбира идејта е што повеќе луѓе да се запознаат со начинот на работа и да допринесат […]

Прочитај повеќе

Пред нешто повеќе од една година, Pixar објави дека софтверот на кој се креирани дел од најголемите блокбастери RenderMan е бесплатен. Сега компанијата најавува уште една бесплатна алатка – Universal Scene Description (USD). Алатката се користи за креирање на филмови за Pixar веќе 20 години, а со нејзина помош се креирани филмови од A Bug’s […]

Прочитај повеќе

Слободен софтвер Македонија потпиша договори за соработка со Филолошки факултет и Филозофски факултет при УКИМ, со кои им се овозможува на студентите на овие два факултети кои мора да работат задолжителна пракса, тоа да го направат во организацијата. „За почеток планираме тоа да биде превод на содржини за поддршка на прелистувачот Firefox, или популарно наречено […]

Прочитај повеќе

Кодот на Google Chrome за Android сега е речиси целосно достапен за сите кои сакаат да допринесат во развојот на прелистувачот или да го искористат како основа за креирање на сопствен прелистувач. Веста на Reddit ја објави инженер кој работи на Chrome за Android, а кодот е достапен на Chromium repository. Дел од кодот кој […]

Прочитај повеќе