Слободен софтвер Македонија потпиша договори за соработка со Филолошки факултет и Филозофски факултет при УКИМ, со кои им се овозможува на студентите на овие два факултети кои мора да работат задолжителна пракса, тоа да го направат во организацијата. „За почеток планираме тоа да биде превод на содржини за поддршка на прелистувачот Firefox, или популарно наречено […]

Прочитај повеќе

Хаклабот КИКА (Кика е: Информации. Култура. Автономија) постои речиси 4 години и е едно од ретките места во Македонија на кое секој може да го сподели своето знаење, како и да се здобие со некои нови. Досега, благодарение на КИКА и со помош на сите технолошки ентузијасти кои се вклучени во работењето на хаклабот, многумина […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатиот месец го најавивме овогодинешниот Google Summer of Code кој е настан организиран од страна на големиот Google, на чиј настан минатата година учествуваат околу десетина Македонци. Со цел студентите подобро да се запознаат со програмата на GsoC и што таа всушност нуди, во четврток (28.03.2013) со почеток од 12 часот на […]

Прочитај повеќе

Наскоро секој граѓанин ќе може да си направи сопствен метео сензор и да добиваат информации за тоа колку е загадена околината во која живеат. Со тоа, повеќе ќе нема потреба да се чека на институциите да објават информации каков воздух дишиме, а и самите знаеме дека истите може да бидат манипулирани. Метео сензор кутијата е […]

Прочитај повеќе

Слободен Софтвер Македонија во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инжинерство (ФИНКИ) до крајот на зимскиот семестар ќе одржат неколку предавања за слободен софтвер, слободна култура и хактивизам. Првото предавање ќе се одржи на 13-ти ноември (вторник) од 18 до 20 часот во просторијата 115 на ФИНКИ. Тема на предавањето ќе биде „Слободен […]

Прочитај повеќе

Според информациите на Државниот завод за статистика на Македонија во 2010 и 2011 година употребата на слободен софтвер бележи раст во приватниот сектор (мали, средни, големи претпријатија) и јавниот сектор (министерства, агенции, јавни претпријатија и локална самоуправа), вели Слободен софтвер Македонија. Еве го останатиот дел од нивното соопштение: Во 2010 година употребата на „бесплатен (open […]

Прочитај повеќе

По повод 10 години од формирањето, Слободен софтвер Македонија организира настан Слободни филмови во Кинотека на Македонија кои „ја раскажуваат приказната за слободниот софтвер и авторските права во дигиталното доба, но и ја прославуваат слободната култура“. Настанот ќе се случи од 4 до 9-ти мај. Влезот е слободен. Во Кинотеката ќе биде поставен и експериментот […]

Прочитај повеќе

Оваа 2012 година Слободен софтвер Македонија прославува 10 години постоење. Се чини дека оваа година ќе биде возбудлива за сите што некако се наоѓаат на фронтот на дигиталните слободи. Опасностите кои надвисуваат над нас пред сѐ во форма на законските решенија како SOPA и ACTA уште еднаш ќе ја тестираат истрајноста и посветеноста на ширката […]

Прочитај повеќе

(текстoт е споделен од Слободен софтвер Македонија) Останува уште многу малку до крајот на 2011та а како и секоја година така и оваа, при крајот на годината во Берлин се оддржува 28-миот најголем хакерски настан во Европа, Chaos Communication Congress или 28c3. Во периодот од 27-ми до 30-ти декември во Берлин се собираат хакери од целиот […]

Прочитај повеќе

Уште во далечната 2005 година пишував за наметнувањето на софтвер од определен производител за да може софтверот за плати да работи (ФПИОМ може ли да ми подариш 60 евра + ДДВ?), а во февруари 2010 год. се навративме на темата преку ЦРМ (Централен регистар на Македонија = Комплетна зависност од еден понудувач). Во врска со […]

Прочитај повеќе

Скопскиот хаклаб КИКА се сели на нова локација. Затоа на 24-ти ноември во 18:30 се организира собир на кој што се поканети сите заинтересирани. Принципот е „bring and share your own booze“, велат од хаклабот КИКА. Хаклабот кој беше отворен пред две години е идеја на членовите на Слободен софтвер Македонија и претставува таканаречена „технолошки […]

Прочитај повеќе

„Едно лето“ е проект направен со цел да се зголеми интересот за развој на слободен софтвер во Македонија од страна на Слободен софтвер Mакедони, Java User Group Macedonia (JugMK), Rubi User Group Macedonia (rubјаy.mk), Python User Group Macedonia, во соработка со ФИНКИ.

Прочитај повеќе