Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, би можел конечно да ја напушти амбасадата на Еквадор во Лондон, во која се крие од 2012 година. Г. Асанж беше обвинет за силување во Шведска во период кога Wikileaks ги објавуваше контрaверзните дипломатски документи на САД. Toj беше уапсен во Британија, но штом шведските власти побараа екстрадиција, тој се […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде беше ѕвезда на последната конференција за интернет активизам Engage.mk. Иако е познат како основач на контроверзниот и најпознат торент сајт Pirate Bay, сепак тој е и посветен интернет аквитист. Неговите говори секогаш се интересни, бидејќи секогаш има радикални идеи за како општествениот систем треба да се смени, пред се преку користење на технологијата […]

Прочитај повеќе

„Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина безрбетници. И тука – нема компромис!“ – Никола Младенов Да сакате да бидете слободни или да ја знаете вистината? За жал во Македонија ги немате ни двете. Затоа четвртата конференција за интернет активизам Engage.mk на Радио МОФ, се случи во право време, помеѓу сите бомби, протести, […]

Прочитај повеќе

Невладината организација која се бори за слободата на говор и изразување, Reporters Without Borders, излезе со нова годишна листа на држави кои ја ограничуваат можноста за слободан на говор онлајн, ги заплашуваат и апсат блогерите и ги надгледуваат своите граѓани. Листата е наречена едноставо „Непријатели на Интернет“, и е составена од држави како Северна Кореја, […]

Прочитај повеќе

Руската Дума го изгласа новиот закон кој ќе им дозволи на властите да блокираат сајтови без судски налог. Според законот, власите ќе можат да им наредат на провајдерите да блокираат IP на сајтови во рок од 72 часа, ако не ќе ги исклучат веднаш. Официјално, целта на црната листа на сајтови е да се справи […]

Прочитај повеќе

Белата куќа објави блог пост во кој го oбвини Иран дека им забранува на своите граѓани „универзално право за пристап до информации и слободно онлајн дружење“. „Долго време иранскиот режим се обидува да го контролира текот на информации и идеи од и до иранските граѓани и надворешниот свет.“ Во својот блог САД ги обвинува Иран […]

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи ги ставаат корисниците во опасност со тоа што им го бараат вистинското име, вели основачот на Free Software фондацијата, Ричард Сталман. Неговата критика кон друштвените мрежи, поточно кон Facebook, е што мрежата ги набљудува корисниците преку Like копчињата кои се наоѓаат на надворешните сајтови. „Facebook прави масовно набљудување. Ако има Like копче на […]

Прочитај повеќе

Активист за човековите права, Ребека МакКинон објаснува дека можеби Apple во реклама од 1984-та, претставувајќи го новиот Macintosh велеше дека новата технологија ќе не ослободи, сепак две декади подоцна, истиот Apple цензурира апликации и содржина поради моќници, цензурирајќи го Далеј Лама во Кина, цензурирајќи палестинска апликација по барање од Израел… „Пред Интернетот слободата и недостатокот […]

Прочитај повеќе

Freedom е апликација за Мac и Windows која ве блокира да се конектирате на Интернет за одредено време кое самите ќе си го поставите, од 15 минути до 8 часа, а Anti-Social е Mac алатка која ги блокира сите друштвени сајтови како Facebook и Twitter. И двете алатки се вид „ослободување“, враќајќи ви ја контролата врз интернет конзумирањето, како и родителската контрола за спречување на децата од постојано висење онлајн.

Прочитај повеќе

Седејќи во ходникот пред преполнетата сала, слушајќи го предавањето на Ричард Сталман во кое зборуваше за слободниот софтвер, рестриктивните лиценци, авторските права и како тие не функционираат во денешниот дигитален свет, си помислив „ова е ветената земја за идејата на Сталман.“ Во Македонија се е слободно, го споделуваме софтверот и со леснотија го игнорираме копирајтот. Во Македонија индустријата нема контрола врз корисникот, контрола која г-дин. Сталман се бори да ја тргне, туку македонскиот корисникот ја фрла индустријата на колена.

Прочитај повеќе