Забраната на Twitter е против слободата на изразувањето, порача Уставниот суд на Турција кој им нареди на провајдерите да престанат со дво-неделното блокирање на друштвената мрежа. Турција го забрани Twitter на 21 март по наредба на премиерот Реџеп Таип Ердоган кој ги нарече друштвените мрежи како „место за лаги“, откако на нив се најдоа контроверзни […]

Прочитај повеќе

Луѓето ширум светот веруваат дека Интернетот е моќна алатка која донесе поголема слобода, но добар дел од нив се плашат да бидат искрени онлајн и да си го кажат своето јавно мислење од страв дека ќе бидат таргетирани од властите, открива глобална анкета на BBC направена во 17 земји во кои е присутен британскиот медиум. […]

Прочитај повеќе

По неколку дневната забрана, Тwitter ќе биде повторно достапен за турските твитерџии. Мрежата беше блокирана изминатиот петок откако на неа беа објавени контроверзни снимки кои ја откриваат корупцијата на властите, и иако премиерот Рецеп Таип Ердоган порача дека ќе „ја избрише“ друштвената мрежа, сепак судот во Анкара нареди да се тргне забраната. Судот се реши […]

Прочитај повеќе

Невладината организација која се бори за слободата на говор и изразување, Reporters Without Borders, излезе со нова годишна листа на држави кои ја ограничуваат можноста за слободан на говор онлајн, ги заплашуваат и апсат блогерите и ги надгледуваат своите граѓани. Листата е наречена едноставо „Непријатели на Интернет“, и е составена од држави како Северна Кореја, […]

Прочитај повеќе

Време е да се каже „не“ на масовното набљудување преку Интернет. За почеток треба да започнеме со протести, хакатони и онлајн кампањи кои ќе стартуваат на 11-ти февруари. Организиран од куп различни организаци кои се борат за човековата права и слободата на изразување, овој „The Day When We Fight Back“ настан има за цел да […]

Прочитај повеќе

САД, Канада, Јапонија и Австралија се дел од државите кои имаат план да креираат построги закони за авторски правата и правата за слободата на говор, пренесува Verge, повикувајќи се на документи кои го објави Wikileaks. Деталите од договорот велат дека меѓудржавните договори ќе ги погодат граѓаните на сите држави-потписници на трговскиот договор „Транс-Пацифичко Партнерство“. САД […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот торент сајт ја замени наставката .se во .is, демонстрирајќи дека конечно се преселија од Шведска, каде основачите се кривично гонети за оштетување на авторски права, во Исланд, каде велат дека ќе бидат помирни и подалеку од рацете на анти-пиратските лобисти. Според TorrentFreak, пиратскиот сајт сега ќе биде достапен „без опасност од суспендирање на доменот“. […]

Прочитај повеќе

И покрај протестите на граѓаните и медиумите кои предупредуваат на цензура, Владата на Филипини сепак го донесе контраверзниот закон за сајбер-криминал, јавува BBC. Според подржувачите, целта на законот е да ги спречи онлајн сексот, детска порнографија, кражба на идентитет и спамирање. Со оглед на некои од опфатените содржини, пред се детската порнографија, максималната казната од […]

Прочитај повеќе

Facebook и FTC (Federal Trade Commission) не се согласуваат околу новите правила за заштита на правата на малолетниците. Новата регулатива ако биде донесена без сомневање ќе биде на штета на друштвената мрежа, главно бидејќи ги таргетира идните корисници на Facebook, односно децата и тинејџерите под 18 години. Промените кои ги предлага FTC  се однесуваат на […]

Прочитај повеќе

Интернационалното тело одговорно за интернет домените, ICANN, официјално, после долгогодишна дискусија, го одобри .xxx top-level доменот да се користи за сајтови со порнографска содржина.

Прочитај повеќе

Хакерската заедница направи многу, но предизвиците се сé поголеми, потребно е поголемо и пошироко ангажирање. Вака би го парафразирал Роп Гронгеп – хакер-ветеран и еден од основачите на легендарниот XS4ALL – во еден твит, како сиже на неговиот говор на отворањето на овогодинешниот, дваесет и седми по ред Chaos Communication Congress. Има одредена почит кога […]

Прочитај повеќе

Дваесет годишниот Ахмед Мoстафа, студент по инжинерство, на 7 март ќе се најде пред воен трибунал бидејќи на својот блог ја критикувал војната академија за непотизам.

Доказите против блогерот се само еден блог пост напишан пред година дена во кој Мостафа напишал дека син на професор бил тргнат од акадамијата за да на негово место дојде друг син на некој побогат кој го платил местото. Најчудно е што воопшто не е спроведена истрага во тоа што блогерот го напишал.
 
На Мостафа ќе му се суди бидејќи го прекршил египетскиот закон кој забранува објавување на тајни информации поврзани со војската.

Прочитај повеќе