Нацистичкиот портал Daily Stormer сè уште не може да се врати онлајн. Викендов успеаја за кратко да се појават, но тоа траеше неколку часови. Иако успеаја да пронајдат замена за Cloudflaire, порталот не успева да пронајде хост за содржините. Проблемите на сајтот започнаа со протестите во Шарлотсвил, а се започна со еден текст. Порталот објави […]

Прочитај повеќе

Twitter нема намера да го открие идентитетот на корисникот зад @ALT_ISCIS кој ја критикува политиката на Доналд Трамп. Микроблогот покрена судски спор против властите кои се обидуваат да ја злоупотребат својата положба. pic.twitter.com/jMyK38iOcN — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 6, 2017 It is not only the Wall Costs… #NoWall https://t.co/oP7CWe6hDJ — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 7, […]

Прочитај повеќе

Facebook, Twitter, Microsoft и YouTube се согласија со барањата на Европската унија, во рок од 24 часа да го отстранат говорот на омраза од своите платформи. „Неодамнешните терористички нaпади нѐ потсетија дека мораме итно да го решиме проблемот со говорот на омраза на Интернет. За жал, социјалните мрежи се една од алатките кои терористите ги […]

Прочитај повеќе

Иран официјално побара од социјалните медиуми да ги префрлат личните податоци на Иранците на територијата на Иран. Изговорот на властите кои се често критикувани за ограничувања на правото на говор, е дека ова ќе овозможи правата на приватност и безбедноста да бидат уредени според нивните закони, пренесе Reuters. „Надворешните компании за комуникација кои се активни […]

Прочитај повеќе

За да го реши проблемот со постојаниот говор на омраза кон граѓаните кои не се родени во земјата, Германија побара помош од Facebook, Google и Twitter. „Кога ќе биде помината границата на слобода на говор и ќе стане збор за криминални изјави, поттикнување на насилство, содржината мора да биде избришана од Интернет“, вели германскиот министер […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама, побара од американските ИТ компании да се вклучат во борбата против тероризмот и Исламската држава. „Барам од водечките технолошки компании и агенциите за безбедност да им го отежнат на терористите користењето на технологија за да се скријат од правдата… Треба да се пронајде заеднички јазик помеѓу владата и техничките компании […]

Прочитај повеќе

Целта не Reddit никогаш не била да биде заштитник на слободата на говорот, ниту компанијата има обврска да ги поддржи и да ги задржи сите форуми, вели Стив Хофман, директор на Reddit. „Најголемиот дел од содржината на Reddit доаѓа од прекрасни, креативни, смешни, паметни и будалести заедници. Тоа е она што го прави Reddit одличен, […]

Прочитај повеќе

Троловите во Нов Зеланд наскоро ќе станат загрозен вид. Законодавците во оваа островска држава донесоа легислатива со кој тролањето на интернет е забрането. Законот предвидува казни за троловите кои се движат од парична казна па се до затворска казна. Дополнително ќе биде креирана и агенција за соработка со Facebook, Google и Twitter, со која ќе […]

Прочитај повеќе

Нема место онлан за троловите и интернет-насилницете. Reddit најави дека започнува со правила за користење кои ќе казнуваат сајбер-насилство. Корисниците кои сметаат дека се цел на сајбер-насилство можат да пратат имејл до Rеddit, по што популарниот сајт за споделување линкови ќе реагира. Промените доаѓаат по шест месеци истражување, и се поддржани од ко-основачот Алексис Оханиан, […]

Прочитај повеќе

Instagram објави нови правила за користење кои се прва промена откако компанијата беше преземена од Facebook. Овојпат не се работи за приватноста на корисниците, ниту за реклами, туку за почитување помеѓу корисниците. Instagram сака да го намали сексуално експлицитни содржините и да ја спречи омразата и малтретирањето на корисниците. „Сакаме Instagram да продолжи да биде […]

Прочитај повеќе

Дванаесет министри за внатрешни работи во Париз напишаа предлог со кој сакаат да воведат ограничена цензура на Интернет, што според нив ќе помогне брзо да се отстранат содржините кои предизвикаат омраза. Министрите на Франција, Германија, Латвија, Аустриа, Белгија, Данска, Шпанија, Италија, Холандија, Шведска, Полска и Обединетото Кралство сепак додадоа во предлогот дека Интернетот мора „да […]

Прочитај повеќе

Twitter започнува судски спор против владата на САД, oбвинувајќи ги властите дека им го нарушиле правото на слободен говор, односно првиот амандман на уставот на САД. „Наше убедување е дека имаме право според Првиот амандман на Уставот на САД да им одговориме на корисниците кои се загрижени околу опсегот на набљудувањето на владините агенции – […]

Прочитај повеќе