Голем дел од Android уредите, ги чуваат GPS податоците и кога ќе им забраните. Пред да се израдувате што сте купие iPhone, и телефоните на Apple го прават истото. Ова го покажа истрага на Associated Press. Она што е загрижувачки е дека локациите на корисникот се чуваат дури и кога тој ќе одбере да го исклучи […]

Прочитај повеќе

„I Know What You Download“ е веб страница на која јавно е достапна листата на торенти кои ги преземате. Сервисот овозможува преглед по ИП-адреса, што значи дека може да ги шпионирате сите чија адреса ја знаете. Најверојатно веќе знаевте дека торентите можат да се следат, а се чини и дека тоа не е премногу тешко. […]

Прочитај повеќе

Обновено: 4.декември во 23.15 ч. Кралското семејство го одобри контроверзниот закон за прислушување. Со ова сите методи за кои зборуваше Едвард Сноуден сега се легални во Британија. „Ова е најекстремното нагледување на граѓаните во историјата на западната цивилизација.“, вели г. Сноуден. Со потврдата од кралското семејство, законот и официјално стапува на сила. Ова ќе им […]

Прочитај повеќе

Податоците кои Android ги чува за своите корисници неколку пати досега им помогнале на полицајците во следење на осомничените. Google ги следи корисниците за подобро да им презентира реклами, но постојаното следење е корисно и за властите. Google Timeline и Location History му помагаат на Google да ги следи движењата на своите корисници, додека Google […]

Прочитај повеќе

Детектирањето на корисници кои користат AdBlock можеби е против-законско. Според Александер Ханиф oд Тhink Privacy Inc., сајтовите кои детектираат „ad blocker“ софтвер го нарушуваат правото на приватност на корисниците, и наскоро оваа пракса ќе ја изнесе пред суд. Писмото кое го сподели г. Ханиф изгледа дека потекнува од Европската комисија, и датира од крајот на […]

Прочитај повеќе

Таргетираните реклами се дизајнирани да го следат корисникот и да „ги научат“ неговите интереси, дури и пред тој да ги сподели истите со најблиските. Податоците не се само сет на точни податоци, туку се чекор понатаму вод предвидувањата кои го класифицираат корисниците во категории на можни слични интереси. Иако ова звучи воајерски, сепак претераното следење […]

Прочитај повеќе

Германските разузнавачки служби добија законска можност да ги следат компјутерите на корисниците кои се под сомневање за криминал. Портпаролот на владата објави дека ја одобрила употребата на тројанци за следење на осомничените. Разузнавачките агенции ќе имаат легален пристап до компјутерот, лаптопот и телефонот на осомничениот. Ќе можат да ги сoберат податоците од дисковите на корисникот […]

Прочитај повеќе

И покрај тоа што беа разгневени што САД ги прислушувала нивните претседатели, сепак Французите изгласаа подеднакво контрoверзен закон за шпионирање. Законот доаѓа по терористичките напади во јануари врз магазинот Charlie Hebdo, што е исто сценарио како и во САД, каде „Патриотскот акт“ кој им ги одврза рацете на NSA да прислушува беше донесен по терористичкиот […]

Прочитај повеќе

Добар дел од корисниците многу ретко ја проверуваат целосната листа на дозволи кои апликации им ги бараат, и најчесто едноставно одбираат „прифати“ без потполно да проверат што се апликацијата бара од нив. Поради ова се појавуваат можности на злоупотреба, па некои апликации преку итро прилагодување на пермисиите овозможуваат следење на повеќе податоци отколку што првично […]

Прочитај повеќе

Marauder Map е алатка за следење, именувана според мапата од Хари Потер која на малиот волшебник му овозможуваше да ги следи движањата на сите во Hogwarts и околината. Алатката, креирана од Аран Кхана, програмер и интересно иден практикант во Facebook, открива дека Facebook Messenger лесно може да се претвори во морничава апликација која ги знае […]

Прочитај повеќе

Aмериканската CIA со години се обидува да го пробие Apple, објави Intercept, повикувајќи се на доверливите документи кои ги достави поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Според овие документи, CIA на тајни средби кои се одржуваат секоја година ја разгледувала можноста за пробивање на заштитата на iPad и iPhone. Името на оваа операција е „Jamboree“, […]

Прочитај повеќе

Новата #бомба од лидерот на опозицијата, Зоран Заев, можеби беше посветена на политичките реваншизми со рушењето на објектот „Космос“, но тоа што беше интересно за нас, е што на новинарско прашање, г. Заев потврди дека има докази дека е следена и имејл комуникацијата, иако не сподели повеќе детали за нешто што звучи доста сериозно. И […]

Прочитај повеќе