На крајот на 2020 година во декември Salesforce најави дека го купува Slack. Минатата недела откако поминаа сите проверки, оваа зделка е и официјално потврдена, и за 27,7 милијарди долари Slack е дел од Salefoce. Компанијата најави дека плановите се Slack да биде дел од Salesforce Customer 360. Ова е платформа за податоци на купувачите […]

Прочитај повеќе

Кога започнаа можеби и немаа премногу конкуренција, но во последниов период Slack го чувствува притисокот од конкурентите. Поради ова два конкуренти Atlassian и Slack пронајдоа заеднички јазик за стратешко партнерство. Atlassian ќе инвестира и ќе биде сопственик на помал дел од Slack. Дополнително компанијата ќе ги префрли HipChat и Stride во Slack. Следните три години Slack ќе […]

Прочитај повеќе

Паметниот часовник на Apple можеби има проблем. Повеќе високо профилни апликации прекинуваат со поддршка за часовникот. Најпрво својата поддршка ја прекинаа Twitter, Amazon и Google Maps, а сега и сервисот за колаборација Slack ја повлече апликацијата. Причината за повлекувањето се чини е недостатокот на функционалност на апликациите. Twitter вели дека најдобриот и најкорисниот дел од […]

Прочитај повеќе

Нов месец, нов конкурент за Slack, а овој пат платформата доаѓа од Atlassian. Доколку ви е познато името, компанијата е креатор на повеќе софтвери за соработка од која најпознат е Trello. Она што најверојатно најмногу ги радува креаторите на Slack е што секој нов софтвер го споредуваме токму со нивниот. Stride е со иста намена […]

Прочитај повеќе

Slack и Google пронајдоа нов „непријател“ против кој ќе се здружат. Откако Microsoft излезе со Microsoft Teams како директен конкурент на Slack.  Потоа Teams го интегрира со Office и  друг софтвер кој е конкурент на Google Documents. Двете компании сега започнаа соработка која ќе овозможи поедноставна интеграција на Slack и Google Cloud. Дури и со оваа […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја презентираше платформата Teams, која како и Slack  овозможива разговори и споделување на документи помеѓу соработниците и служи како алатка за подобра комуникација на проекти. Веста за Teams се појави на почетокот на септември, но оттогаш го изгубија „Skype“ од името. Функционалноста на Teams е скоро идентична со онаа на Slack. Платформата е наменета […]

Прочитај повеќе

Microsoft работи на конкурент на Slack, а сервисот ќе доаѓа под брендот Skype. Компанијата го создаде Skype Teams кој ќе има речиси идентична функционaлност со популарниот Slack. Skype Teams е наменет за компании и ќе овозможува разговор помеѓу различи групи во компанијата. Корисниците ќе можат да изберат и да зборуваат и да споделуваат податоци со […]

Прочитај повеќе

Корисниците на сервисот за споделување на фајлови, слики, pdf, табели и куп други формати, Slack, сега нуди и можност за гласовен разговор. Надградбата доаѓа и на десктоп и на мобилната верзија. Гласовните разговори доаѓаат и за претплатниците, и за корисници кои го користат сервисот бесплатно, но претплатниците ќе имаат предност да користат групни разговори. Компанијата […]

Прочитај повеќе

Slack работи на Botkit платформа која ќе овозможи поедноставна изработка на ботови. Заедно со новите алатки, доаѓа и објавата дека сервисот има 2 милиони aктивни корисници, како и нов фонд од 80 милиони долари со кои ќе се мотивираат девелоперите да креираат апликации за Slack. Станува збор за алатка за соработка што овозможува полесна комуникација […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Луѓето во ИТ индустријата му „копаат” гроб на имејлот веќе цела една деценија, но нивните предвидувања секогаш изгледале […]

Прочитај повеќе