Стартапот за групна комуникација, кој е стартуван само пред година дена, GroupМe, сега е во сопственост на Skype, популарен VoIP сервис кој неодамна беше и самиот купен од Microsoft за 8,5 милијарди долари. Skype наскоро ќе биде интегриран во Microsoft платормите xBox 360, Kinect, Office 365 и Windows Phone. Токму тука GroupMe, кој се покажа […]

Прочитај повеќе

Видео повиците преку Skype беа овозможени при крајoт на јули, но само за четири модели на паметни телефони. Сега со новата 2.1 верзија, Skype апликацијата овозможи видео повици за уште Android паметни телефони и таблет компјутери. HTC Desire, HTC Sensation, LG Revolution, Samsung Galaxy S, Galaxy Tab, Sony Ericsson Xperia Play се меѓу 17-те уреди […]

Прочитај повеќе

Пред неколку дена, истражувач за интернет безбедност од Берлин, Левент Кајан,  откри пропуст во VoIP клиентот, Skype. Според Кајан, станува збор за безбедносен пропуст во верзијата Skype 5.3.0.120. Пропустот е во тоа што можно е да се вметнe јава скрипта во полето „mobile phone“ кај профилот на напаѓачот. Бидејќи Skype не го филтрира ова поле, […]

Прочитај повеќе

Facebook се збогати со видео чет кој е поддржан од Skype. Овој новитет овозможува Facebook корисниците да се гледаат додека разговараат. Се разбира ова значи и нов изглед на чет опцијата, која сега се појавува како странична „лента“ од десната страна која ги содржи сите ваши онлајн контакти, тие што се онлајн се означени со […]

Прочитај повеќе

Веќе знаевме дека Facebook надмина 750 милиони корисници, но тоа и не беше толку важно на конференцијата на која Facebook престави Skype видео чет платформа. Кога стартуваше Google+ минатата недела беше јасно дека Hangout видео четувањето е огромна предност пред Facebook-овиот текстуален чет. Но, изненадувачки Facebook за само една недела стартуваше ист таков видео чет […]

Прочитај повеќе

Веднаш по стартување на Google+, Facebook најави дека не очекува „неверојатна“ вест оваа недела. Tоа најверојатно ќе биде видео чет преку прелистувач кој ќе биде овозможен во соработка со Skype, открива Мајкл Арингтон од TechCrunch.

Прочитај повеќе

Најновата 2.0 верзија на Skype за Android вклучува опција за бесплатни видео разговори меѓу два Skype корисника. Видео повиците се едноставни како и кај десктоп верзијата, кликате на контактот и ви се отвара мени за телефонски повик, IM или видео. Call!

Прочитај повеќе

Skype за iPad се уште се нема појавено на iTunes, но компанијата веќе започна да закачува промотивни видеа на YouTube. Сфаќајќи ја грешката Skype го повлече видеото, но не пред еден корисник да го симне и закачи под свое име (за жал без аудио).

Прочитај повеќе

Google ги повика програмерите да се приклучат во развој на WebRTC, нова веб технологија за гласовна и видео комуникација на мрежата, која ќе биде додадена во Chrome и која, зависно од можностите, можеби ќе биде конкурент на Skype кој беше купен од Microsoft за неверојатни 8.5 милијарди долари што предизвика незадоволство кај многу корисници.

Прочитај повеќе

Сега може да четувате директно со вашите Facebook пријатели преку Skype 5.5 beta верзијата за Windows. Skype 5-ката го интегрираше Facebook во клиентот, овозможувајќи да се следи што се случува на друштвената мрежа, а сега со новата 5.5 верзија Skype ја добива целоснота интеграцијата со Facebook.

Прочитај повеќе

<Надополнето>: Skype се врати во нормала постепено за многу корисници. За другите кои се уште не можат да се логираат и од Skype го нудат решението коe го предложивме порано, односно да се избрише shared.xml фајлот. Нема многу објаснувања зошто е тоа потребно, но важно е што функционира.

Прочитај повеќе

Од стартувањето во 2003-та Skype промени три сопственика, првин беше купен од eBay во 2005 година, за во 2007-ма eBay да каже дека го „прецениле“ Skype и да го предаде на Silver Lake инвеститорска група за во 2011-та да < се продаде на Microsoft за неверојатни a href="http://it.com.mk/24/microsoft-go-kupuva-skype-za-8-milijardi-dolari/" target="_Blank">8.5 милијарди долари.

Прочитај повеќе