Windows Phone корисниците сега ќе можат да си ја симнат официјалната верзија на Skype од Marketplace, која за разлика од бетата веќе не доаѓа со опомена дека работи перфектно само на одредени телефони. Skype за Windows Phone доаѓа со сите препознатливи функционалности, вклучувајќи видео и говорни повици, дури и на фиксни линии, преку WiFi или […]

Прочитај повеќе

VoIP сервисот стартува нова 12 милиони долари вредна маркетинг кампања во Велика Британија со која сака да ги предизвика корисниците да размислат за квалитетот на личната комуникација. Кампањата со тема „Време е за Skype“ сака да ја врати „човечноста“ во комуникацијата која е наводно оштетена од друштвените мрежи, која содржи и пораки како „кога стана […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft потготвува големи промени во следната 8-ма верзија на Windows Phone платформата која е наречена Apollo. Најголемата новина ќе биде интеграцијата со Skype, кој во пред девет месеци беше купен од Microsoft за 8,5 милијарди долари. Аpollo ќе има и подобра поддршка за хардверските компоненти, поточно поддршка за мултикор процесорите, нови екрани со поголеmа резолуција, […]

Прочитај повеќе

Радовишанка од 23 години преку Facebook се договарала со два малолетни партнери од по 17 и 16 години години и имала секс со нив кој го снимале на Skype преку видео повик. Претставите биле снимани, видеото било умножувано и се правеле фотографии од материјалот. Овие секс претстави траеле година дена. По оваа бизарна приказна за […]

Прочитај повеќе

Sкype објави дека новата 2.6 верзија за Android ќе може да се споделуваат слики, видеа и фајлови со пријателите и фамилијата. Новата верзија исто така не троши толку многу од батеријата и има поддршка за цел екран на таблет компјутери кои работат на nVidia Tegra 2 процесор, како на пример Motorola Xoom и Samsung Galaxy […]

Прочитај повеќе

Skype најави уште подлабока интеграција со Facebook, најавувајќи дека со новитe верзии 5.4 Beta за Мac и 5.7 Beta за Windows ќе може да се прават Facebook-кон-Facebook повици. Се што е потребно е да ги поврзете Skype со Facebook профилот. Оваа интеграција започна со со 5.0 верзијата. Откако ќе се логирате на Facebook преку Skype […]

Прочитај повеќе

Група истражувачи за безбедност, во обид да докажат безбедносен пропуст кај Skype, успеаа да креираат систем кој им овозможува да се идентификува IP адресата на било кој Skype корисник, без негово знаење, да се открие неговата локација, како и да се следат сите споделувања на документи кои доаѓаат од таа IP адреса. Преку овој безбедносен пропуст, […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Skype и официјално стана дел од Microsoft. Со оваа зделка Microsoft ќе може да го интегрира Skype во своите уреди и софтвер и да обезбеди комуникациски услуги на своите клиенти и корисници, и да им стане конкурент на Apple и Google во трката на кој ќе биде првата мултиплатформа која ќе интегрира пребарување, […]

Прочитај повеќе

Првично најавена на 10 мај 2011, Microsoft денес и официјално ја вклучи 8.5 милијарди долари вредната аквизиција, Skype, во своето портфолиот на сервиси откако и европските регулатори ја одобрија зделката. Microsoft и Skype „ќе останат фокусирани на задничката цел за поврзување на сите луѓе низ сите уреди и ќе го забрза трудот на компаниите да […]

Прочитај повеќе

Поради се поголемата мобилност на интернет корисниците, друштвените мрежи еволуираат во помали, поприватни апликации кои им овозможуваат на корисниците да останат во контакт со своите најблиски пријатели. Станува збор за мобилните апликации за групно пишување кои благодарејќи на интернет можностите на паметните телефони овозможуваат одредена група на луѓе да комуницира истовремено, заменувајќи ги SMS пораките […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Mac компјутери кои користат Skype од сега ќе можат да контактираат со нивните Facebook пријатели без да мора да го посетуваат овој сајт. Skype ја стартуваше новата верзија за Mac, која покрај подобрена Facebook интеграција во себе содржи и реклами. Новата верзија можете да ја преземете од официјалниот веб сајт на Skype. Новиот […]

Прочитај повеќе

VoIP сервисот Skype престави продавница за апликации од други програмери кои се изградени врз нивното API. Продавницата ќе има бесплатни и платени апликации во неколку категории, од бизнис до поставување повици, кои работат на Windows и Mac. Моментално по стартувањето има 23 апликации. Тоа што е интересно е што тие апликации не се симнуваат преку […]

Прочитај повеќе