Со појавувањето на првите Windows Phone 8 телефони, се појави и првата верзија на Skype за Windows Phone 8. Овој нов Skype е длабоко интегриран во WP8, и за разлика од другите независни апликации, Skype сега ќе работи секогаш во позадина (нема да троши многу батерија) и ќе може да се пристапи до него, односно […]

Прочитај повеќе

Microsoft потврди дека ќе го интегрира Windows Live Messenger во Skype, информацијата доаѓа на блогот на Skype. Транзицијата ќе биде направена во следните месеци, а веќе е започната со Skype 6.0 за Mac и Windows. „Нашата цел останува да овозможиме најдобра можна комуникација на сите и насекаде. Сакаме да се фокусираме на едноставноста и постојаното […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе го „пензионира“ Windows Live Messenger во месеците кои доаѓаат,  јавува the Verge. Изворите на the Verge јавуваат дека Microsoft во неколкуте наредни месеци целосно го интегрира Windows Live Messenger во Skype. Официјалната најава за „пензионирање“ ќе се појави наскоро, можеби дури до крајов на неделата. Делови од WLM ќе бидат интегрирани во Skype, […]

Прочитај повеќе

Корисниците на iOS уреди сега ќе можат да ја симнат новата верзија на Skype на Microsoft која освен што е подобрена да троши помалку батерија и навигацијата е забрзана, ќе овозможи и да се споделуваат фотографии. Двете iPhone и iPad апликации ќе дозволат споделување на фотографии, а покрај малите визуелни промени, имаат и подобри опции […]

Прочитај повеќе

Откако се зголеми брзината на интернетот која ја нудат провајдерите се повеќе корисници, и се повеќе бизниси, наместо вообичаените повици користат видео-телефонија или видео конференциски разговори. Најголем дел од поквалитентните сервиси се разбира не се бесплатни, а цените се движат од 50 долари, па нагоре. Meѓу сервисите кои се плаќаат доколку се користат од бизниси […]

Прочитај повеќе

Microsoft го претстави најновиот Office 2013 кој е оптимизиран да се користи со допир и графичко пенкало. Целта е секако овој пакет за уредување документи да биде достапен за таблет компјутерите. Office 2013 ќе ги снима документите на SkyDrive, веб складиштето на Microsoft, за да бидат достапни од било каде. Друга голема новина е што […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем Windows Phone 8. „Осумката“ доаѓа со доста интересни опции меѓу кои и поддршка за процесор со повеќе јадра, дигитален паричник, односно NFC технологија и Skype интеграција. Една од највпечатливите промени е новиот домашен екран, иако можеби не најважната. Со WP8 Microsoft се префрли на NT kernel […]

Прочитај повеќе

Skype ја претстави новата 4.0 верзија на својот VoIP клиент за Linux. Покрај мали поправки во функционалноста, додадени се и новите опции со кои Linux клиентот ќе биде во чекор со другите. „Со ова верзија конечно ги стигнуваме другите десктоп клиенти и сега ги правиме сите најнови Skype опции, како и подобрувања во UI, достапни […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави дека ќе вметнат реклами во  Skype за Windows. Станува збор за реклами кои ќе се отвораат во апликацијата за време на гласовните разговори. Microsoft и oгласувачите планираат да допрат до 250 милиони корисници на Skype со рекламите. А во иднина Microsoft се надеваат дека ќе го зголемат бројот на корисници на 1 милијарда. Содржината […]

Прочитај повеќе

Иако официјалната презентација на Windows Phone 8 Apollo е закажано за следната недела утринава се појавија засега непотврдени скриншотови. Објавените содржини главно се од корисничкиот интерфејс и неколку апликации. Иако од сликите е тешко да се изведат заклучоци, според изворот DarkRiver, Skype е интегриран во WP8, а ако сликата е веродостојна тогаш ќе биде можен и […]

Прочитај повеќе

За да ја зголеми безбедноста и да се заштити од најчесто употребуваните напади Skype реши да ги замени P2P „супернодовите“, односно корисничките машини кои функционираа како точки во мрежата, со Linux машини кои сега се хостирани од Microsoft и Skype. Безбедносниот експерт Костја Кортчиски вели дека замената е завршена пред два месеци, а главно се однесува […]

Прочитај повеќе

Вашето Skype корисничко име може едноставно да ја открија и вашата локална и глобална IP адреса преку скрипта закачена на Github, открива Skype-open-source. Скриптата е толку едноставна што треба само да дододадете корисничко име на контакт и ќе ја добиeте IP адресата на тој корисник. Скриптата започнува со праќање на барање за контакт, но не […]

Прочитај повеќе