Visit Skopje е апликација за Windows Phone наменета за туристи кои доаѓаат во посета на градот, но без сомневање ќе им биде корисна и на голем дел од Скопјаните. Visit Skopje на Semos ќе им помогне на туристите да се снајдат со сместување, да најдат места за јадење или одмор, и локаци од културното и […]

Прочитај повеќе

Тhe Seed, новата игра на тимот зад Misery мoдот, успеа со помош на краудфандинг заедницата на Kickstarter да ги собере потребните 15.000 фунти од над 600 контрибутори за да биде финализирана. Во тимот зад The Seed и Misery е и Дамјан Цветков-Димитров кој го користи Скопје како инспирација за пост-апокалиптичнaтa источна-европска aтмосфера во игрите. За […]

Прочитај повеќе

Фотографии и звуци од Скопје наскоро ќе се појават во новата игра The Seed сместена во постапокалиптичната 2026-та година, некаде во Источна Европа. Играта е се уште во развој, и во потрага по 15.000 фунти преку краудандинг и Kickstarter, но зад неа стои инвеститор кој е подготвен да ја релизира и тим кој е наградуван […]

Прочитај повеќе

Дружење, програмирање и креативно изработка на видео игри oд нула, за само два дена. Ова во суштина е целта на Global Game Јам, глобален гејминг 48-часовен маратон кој ќе се одржи во разни градови ширум светот истовремено од 24 до 26-ти јануари, вклучувајќи ги и Скопје и Битола. Настанот во Македонија го организира Македонската асоцијација […]

Прочитај повеќе

Српскиот стартап Nordeus, еднаш прогласен за најдобар гејминг стартап во Европа, наскоро ќе отвори канцеларија во Скопје. Стартапот е познат по својот Facebook фудбалски менаџер Top Eleven кој е една од најуспешните спортски симулации на мрежата со над 10 милиони активни играчи. Од неодамна заштитното лице на играта е трофејниот тренер на Челзи, Интер и […]

Прочитај повеќе

„СкопјеРасте“ е интерактивна платформа која го прикажува изминатото, сегашното и иднито урбанистичкото планирање на скопските четврти Дебар Маало и Буњаковец. Проектот има за цел да поттикне дебата за растот на градот на визуелен начин кој е „подеднакво разбирлив и за граѓаните и за експертите“. „Овој истражувачки проект беше инспириран од идејата дека вистинско и значително […]

Прочитај повеќе

18-ката во серијата „Апликација на денот“ ќе ја заокружиме со една македонска апликација. Ви ја претставуваме апликацијата Викни такси која сигурно ќе ви се најде од корист со оглед на тоа дека имаме голем број на такси компании, некои поскапи, некои поефтини, некои пак со редовен попуст. Викни такси е апликација која ги содржи скоро […]

Прочитај повеќе

“Откријте го најдоброто од она што го крие Скопје! Ви претставуваме места каде можете да пробате вкусни јадења, да испиете шолја кафе со безжичен интернет или пак да ја завршите вечерта со егзотичен коктел и диско музика. Следете нè!” Oва е пораката од забавниот портал 365.com.mk до корисниците кои ќе го посетат нивниот Foursquare профил. […]

Прочитај повеќе

Туристичкиот водич TraWell сега е достапен на Google Play за Android паметни телефони и таблет компјутери. Aпликацијата е водич низ Скопје, и е лесна е за користење со куп информации за музеите, црквите, џамиите, спомениците, рестораните, баровите и други привлечни локации, вклучувајќи ги и тие кои се во Старата Чаршија која е популарна меѓу туристите. […]

Прочитај повеќе

(текстот е споделен од Арангел Ангов од Слободен софтвер Македонија) Сподели Wi-Fi е идеја која што се роди при една дискусија во хаклабот КИКА за тоа дека би било кул да имаме апликација која што ќе служи како еден вид обележувач на пристапни точки за Wi-Fi низ Скопје за да не мора секој пат кога ќе одиме […]

Прочитај повеќе

Airbnb e oдличен пример на се-попопуларните стартапи за сместување чиј потенцијал беше награден со инвестиција од 112 милиони долари за понатамошно развивање. Идејата дека преку Веб лесно може да се најде или изнајми стан станува се популарна, бидејќи сега може да се искористи друштвениот граф, односно корисниците да ги направат рецензија за местото која ќе […]

Прочитај повеќе

Во Скопје сте, ви треба ефтин превоз, автобус, но не знаете каде оди „5-ката“ или каде се чека за „19-ката“. Тоа е честа појава за студентите од прва година, или луѓе од друга град дојдени во Скопје заради работа, посета или прошетка. Но сега не треба да се грижите бидејќи се претставија две интересни и корисни Android апликации кои ги прикажуваат сите автобуски линии, време на пристигнување на автобусот и нивните рути, користејќи мапи.

Прочитај повеќе