Еден од првите организирани стартап настани во Македонија – Startup Weekend Skopje ќе се случи по шести пат оваа година, викендот на 28-30 октомври 2016, во Hub Skopje во Скопје. Startup Weekend Skopje е 54 часовен глобален настан, каде програмери, менаџери, студенти, маркетинг експерти и млади и амбициозни претприемачи заедно споделуваат идеи, формираат тимови, создаваат продукти […]

Прочитај повеќе

Голем број граѓани, воглавно поактивни корисници на друштвените медиуми Facebook и Twitter, веќе неколку дена по ред самоиницијативно се организираат за да помогнат на населението зафатено од поплавата и невремето кое го зафати Скопје, поточно скопските насeлби Сингелиќ, Стајковци и Црешево, во кое животот го изгубија повеќе од 20 лица. Активностите на овие загрижени граѓани се обединуваат под хаштагот […]

Прочитај повеќе

Дали знаете дека „Патот на памукот и камили поминувале низ Скопје?“, или дека поминала и „Африканската коњаница под команда на францускиот генерал Жуно Гамбета?“. Можеби дека „До 1935 во Вардар имало речен остров, ада на која се одржувале спортски и забавни настани?“. Овие и куп други интересни илустрации се споделени на StorytellingSkopje, кул вебсајт посветена […]

Прочитај повеќе

Ако сте незадоволни поради недостатокот на велосипедски патеки во Општина Центар, сега конечно може да делувате. Општина Центар започнува со прибирање на податоци за најчестите велосипедските рути по кои возат велосипедистите. На овој проект општината соработува со Архитектонскиот факултет кои преку популарната фитнес апликација Strava ќе собираат и анализираат податоци, но се разбира најважен дел […]

Прочитај повеќе

<Поправка>Текстот е поправен поради грешка околу авторството. Водичот не е на Macedonia2025, туку на Теодос Пејоски, Ева Пиперевска и Елена Јовчевска, првично објавен на Startus.cc.</поправка> Добра конекција со останатите европски градови, 80 отсто од младата популација зборува англиски, брз и стабилен интернет и лесното регистрирање на компании во Македонија, се дел од причините поради кои […]

Прочитај повеќе

Kaко што се приближува зимата и грејната сезона, така се повеќе го забележуваме ужасниот квалитет на воздух низ градовите во Македонија. Проблемите со загадувањето не се новитет во Скопје и Тетово, но последниве неколку години достигаат епски димензии, а дел од медиумите јавија дека викендов Скопје е најзагадениот град во Европа. Градските власти најавија прскање […]

Прочитај повеќе

Пред неколку дена и официјално започна со работа South Central Ventures фондот кој има 40 милиони евра за инвестирање во балкански стартапи од Хрватска, Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Косово, Албанија и Црна Гора, јави Netokracija. Фондот потoчно дел од европскиот Enterprise Innovation Fund (ENIF) чија цел е инвестирање во иновативни проекти, стартапи и мали […]

Прочитај повеќе

Ahoy Mateys! На 27-ми март во Скопје ќе пристигне група пирати, но не за да ограбуваат, туку за да ја запознаат македонската стартап сцена. Pirates on Shore се група германски стартап ентузијасти и инвеститори, организатори на European Pirate Summit, кои доаѓаат во Скопје по покана на SuperFounders Skopje. Pirates on Shore во Скопје e дел […]

Прочитај повеќе

Од август во автобусите на ЈСП и на приватните превозници во Скопје треба да започне наплатата со електронски картички. Инсталирањето на опремата ќе се одвива во неколку фази и нема да го наруши нормалното одвивање на превозот на патниците, велат од ЈСП за Утрински весник. Уредите за електронска наплата ќе се монтираат во 500 автобуси, […]

Прочитај повеќе

Мој Воздух е нова Android апликација која известува за квалитетот на воздухот во неколку градови во Македонија. Креирана од Горјан Јовановски, апликацијата ги поедноставува податоците за воздухот земени од мерните единици ширум државата. За разлика од резултатите презентирани на Министерството за животна средина и просторно планирање, кои често се прикажани во конфузен формат (ако воопшто […]

Прочитај повеќе

Skopje Green Route е нова апликација од Град Скопје, изработена од ФИНКИ, која треба да го мотивира возењето велосипед и пешачењето како „најкраткиот, најекономичниот и најеколошкиот“ начин за движење низ градот. Алтернативното име, „Патувај зелено“, ја демонстрира целта на оваа апликација која, за жал, нема да помогне Скопје да стане „позелен“ град. Проблемите не се […]

Прочитај повеќе

Освен во Лондон и Мајами, BRKV сега е присутна и во Скопје. Лондонската компанија покрај веб и мобилен девелопмент, работи и со стартапи од инвестирање во идеи до соработка за реализација на истите. Во Скопје го отвараат BRKV Tech кој е аутсорсинг оддел, составен од млад тим за развивање на веб сајтови, мобилни апликации и […]

Прочитај повеќе