На почетокот на пандемијата контактиравме повеќе македонски компании и компании кои имаат канцеларии во Македонија да ни раскажат како пандемијата влијае на нивната работа. Сега, нешто повеќе од една година подоцна ги контактираме за да ни одговорат како се трансформираат по Ковид-19. За искуството на Singular, разговаравме со Елена Михајлоска, маркетинг директор во компанијата. Во […]

Прочитај повеќе

Менталното здравје ги вклучува нашата емоционална, психолошка и социјална добросостојба. Грижа за менталното здравје на работното место претставува обезбедување здрава и позитивна работна атмосфера.  Со други зборови, атмосфера во која вработените имаат јасна слика за своите обврски и одговорности, а истовремено чувствуваат поддршка и знаат дека секогаш можат отворено да ги комуницираат своите потреби и […]

Прочитај повеќе

Спонзорирано од Singular

во Спонзорирани

Singular, компанија за софтверски решенија, е новиот спонзор на ракометниот шампион на Македонија и двократниот Европски првак. Натпреварот помеѓу РК Вардар 1961 со Војводина кој се одигра во четвртокот на 28 јануари ја отвори јубилејната 10-та сезона на СЕХА Газпром лигата, а веќе се објавени и датумите за следните натпревари. Ракометниот шампион на Македонија излезе […]

Прочитај повеќе

На шестти август компанијата Singular со седиште во Малта и канцаларии во Скопје ја доби наградата „Rising Star in Baltic Sports Betting Technology” на Балтичките и Скандинавски Гејминг (БСГ) награди во Талин, Естонија. Манифестацијата се одржа како дел од „MARE Balticum“ гејминг саемот кој беше првиот настан што се одржа во живо од почетокот на […]

Прочитај повеќе

Несомнено е дека коронавирусот COVID-19 има огромно влијание врз случувањата во светот. Неодамна имавме текст за тоа како светските ИТ компании се справуваат со пандемијата и предизвиците кои ги носи. Очекувано најголем дел од читателите беше позаинтересиран како со епидемијата се справуваат локалните компании. Па затоа, во серијал насловен “Како [локална компанија] #РаботиОдДома” од повеќе текстови ќе се […]

Прочитај повеќе

Британската компанија Singular, која во Скопје има канцеларии од 2013-та година, освои награда на овогодинешните, шести по ред, Malta Gaming Awards, кои се одржуваат за време на целонеделниот гејминг фестивал Malta Gaming Week на островот. Наградата Singular ја освои во категоријата “Провајдер на годината за мулти-платформско решение” благодарение на својот софтвер – платформа за спорстко обложување. […]

Прочитај повеќе