Додека ја игравме GolfTopia, во ниеден момент не се здобивме со впечаток дека се работи за игра која е во ран пристап и допрва ќе се развива во наредните шест месеци. Одлично оптимизирана, полна со забавни механики, и лишена од багови, GolfTopia веќе е одличен интерактивен продукт, што е двојно импресивно кога ќе земете во […]

Прочитај повеќе

Хому Мијашита од Универзитетот Меиџи во Јапонија креираше синтетизатор на вкусови. Norimaki Synthesizer е единствен уред кој благодарение на 5 електроди може да ги креира или барем стимулира петте вкуса: слатко, солено, кисело горчливо и умами ( Вкус кој е опишан како солен и е карактеристичен за супи и варено месо ). Петте електроди се […]

Прочитај повеќе

Дали отсекогаш сте сакале да ги засукате ракавите и сами да си направите маса, столче или некој поамбициозен проект? Звучи страшно, особено кога ќе ја земете во предвид цената на материјалите и вештините со кои треба да располагате. Woodwork Simulator се чини како интересно решение за негување на таквите аспирации, но надвор од реалниот простор. […]

Прочитај повеќе

Во далечното време кога безвременски тоневме во оригиналната The Sims, Makin’ Magic беше последното, но и најдоброто проширување за играта. Таква експанзија, барем со иста длабочина, некако ја прескокна двојката, па дури и тројката (доколку Supernatural не ги оствари вашите очекувања), но сега се враќа на големата врата во четворката. The Sims 4: Realm of […]

Прочитај повеќе

Ако не следите еСпорт веројатно никогаш не сте слушнале за Енцо Бонито. Г. Бонито има 23 години и професионално се натпреварува во тркачки симулации. Неодамна тој успеа на тркачка стаза да ги победи Лукас Диграси и Рајан Хантер-Реј. Лукас Ди Граси секако не е во самиот врв на мотоспортот, но е поранешен возач во Formula 1, […]

Прочитај повеќе

DeepDrive проектот на Крег Куитер ќе им овозможи на автономните возила да експериментираат со возилата во видео игрите. Прва игра која го овозможува ова е Grand Theft Auto V, јави TechCrunch. Тренингот во GTA е овозможен од поодамна, но сега со OpenAI е далеку поедноставно. OpenAI Universe е проект стар една година и овозможува користење […]

Прочитај повеќе

Авион управуван од вештачка интелигенција – Alpha, успеа да победи двајца пилоти во симулација. Вештачката интелигенција беше во одбранбена улога и управуваше со четири авиони во одбрана на западниот брег на САД. Двајца искусни пилоти во пензија беа напаѓачите кои управуваа со подобри авиони. Вештачката интелигенција успеа да ги избегне нападите на луѓето, и да […]

Прочитај повеќе

Се чини дека успешните милијардери немаат недостаток од чудни идеи, или можеби сепак ова важи само за директорот на SpaceX и Tesla Motors. На Code Conference 2016 конференцијата која се одржува во Калифорнија, Илон Маск рече дека можеби сите живееме во симулација. „Пред 40 години го имавме Pong, два правоаголника и точка. Денес 40 години […]

Прочитај повеќе

Српското гејминг студио Nordeus успеа да го ангажира тренерoт на Реал Мадрид, Жозе Мурињо како заштитно лице на својата Top Eleven игра која има над 10 милиони играчи. Ангажманот на еден од најтрофејните фудбалски тренери е неверојатно достигнување за гејминг студиото кое пред само недела дена го прослави својот трет роденден. „Со желба да го […]

Прочитај повеќе

Европската Комисија ќе ги финансира The Human Brain Project и Graphen. Проектите заедно ќе добијат милијарда евра во следните 10 години. Средствата се доделуваат под проектот идни и технологии кои доаѓаат (The Future and Emerging Technologies, FET) кој е започнат од 2009 година. The Human Brain, се обидува да направи симулација на човечкиот мозок. За таа […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната фудбалска игра на Facebook, Тоp Еleven Football Manager на српското студио Nordeus стигна до уште еден неверојатен успех – 1 милион активни играчи дневно! Nordeus само пред еден месец објави дека Top Eleven надмина над 4 милиони играчи месечно, што ја прави друштвената игра попопуларна од Fifa Superstars. Тоp Eleven Football Manager е стартувана […]

Прочитај повеќе

Дизајнерот Елиот Вудс го хакна Kinect, новиот гејминг уред на Microsoft, и користејќи ја неговата камаре и видео проектор успеа да направи визуелна симулација на огнена топка, проширувајќи ја реалноста.

Прочитај повеќе