Можеби не знаете, но почетоците на развојот на чиповите е приказна со предавства и контроверзии. Веројатно главната причина за ова е приказната за осуммината предавници. Ова е приказна за осуммина истражувачи кои на средината на минатиот век го напуштаат Shockley Semiconductor Laboratory и основаат Fairchild Semiconductor. Компанијата понатаму е вмешана во креирање на куп компании. […]

Прочитај повеќе

Минатата недела се одржа Disrupt SF. На настанот се зборуваше за куп интересни теми. Даг Леон од Sequoia Capital направи споредба помеѓу Силициумската долина и Кина.

Прочитај повеќе

Cisco објaви дека донира 50 милиони долари на фондацијата Destination:Home. Донацијата ќе биде во следните 5 години, а целта е да има се помогне на бездомниците со престојувалишта. „Долго време велиме дека од нас зависи ставањето крај на бездомништвото во нашата заедница. Cisco во целост го прифати овој концепт, и правиме чекор да покажеме лидерство […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ. Нина е стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie во кој објавува интервјуа со регионални стартапи.) Откако се вклучив во стартап заедницата мој најголем сон е да поминам некое време во Силициумската долина, да го истражам Сан Франциско и да видам каде се раѓа „стартап магијата“. Оваа пролет еден од експертите од #SwissEP […]

Прочитај повеќе

Директорите и основачите на речиси сите големи компании од Силициумската Долина го изразија својот револт против контраверзната одредба за имиграција на новиот претседател Трамп. Најголем дел од основачите и директорите јавно го објавија својот став преку соопштенија, а некои како Сергеј Брин од Alphabet својата поддршка ја покажаа и на протестите. Одлуката на претседателот Трамп […]

Прочитај повеќе

Едвард Сноуден најави дека на 10. ноември во 22:30 часот по македонско време ќе има обраќање на кое ќе зборува на тема приватност и Доналд Трамп, пренесе Engadget. Обраќањето доаѓа брзо по изборот на г. Трамп и најверојатно Сноуден ќе зборува за шансите за враќање на „Патриотскиот акт“, законот во САД кој по терористичкиот напад […]

Прочитај повеќе

Доналд Трамп е новиот претседател на САД. Последните гласови кои му беа потребни и кои го заокружија „чудото“ потребно за неговата победа дојдоа од Пенсилванија. Очекувано Силициумската Долина и Калифорнија гласаа и ја поддржаа Демократската партија. Најголем број од инвеститорите се незадоволни од победата на г. Трамп, а своето незадоволство го „истурија“ на Twitter. Прв […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост од Ирена Ефремовска, ко-организатор на Startup Grind Skopje и менаџер за иновации во South Central Ventures) Ова е обид искуствата од една недела во Силициумската долина да се сумираат во еден пост. Повод за мојата посета како како претставник на Startup Grind Skopje и South Central Ventures во Сан Франциско беше […]

Прочитај повеќе

Girls in Tech Macedonia, глобалната организација која сака да ги мотивира девојките поактивно да се вклучат во ИТ индустријата, најави дека влезе во соработка со Silicon Valley Internship Programme (SVIP) со што ќе им овозможи на девојки-членки на организацијата да одат на платени пракси во компании сместени во Силициумската долина. Станува збор за работни позиции […]

Прочитај повеќе