Шведскиот стартап Einride започнува со тестови на своите камиони на јавните патишта. Стартапот објави дека ова се први вакви тестови на глобално ниво. За почеток возилото може да минува кратки рути, од магацинот и терминалите. Станува збор за возење по јавен пат, но исклучително бавно, до максимални 5 km/h. Тестовите се во индустринската област Јонкопинг. […]

Прочитај повеќе

Во изминативе години Шведска несомнено станува глобална сила во ИТ индустријата со стартапи кои постигнаа светски успех, како Spotify, Minecraft, Skype и многу други. Во 2018 година Шведска беше втора, после Силиконската долина по бројот на еднорог компании (мулти билионски компании) по глава на жител. Според информации од OECD, Шведска има 20 стартапи на 1 […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс) ПРОФИЛ 1. Датум кога официјално започнавте со работа: Полар Кејп почна со работа во 2010 година во Шведска, а канцелариите во Македонија се отворени во 2012 година. 2. Од кого е […]

Прочитај повеќе

Времето е клучно за третирање на срцевите напади и понекогаш минути се клучни за спас. Дронови со дефибрилатор во просек се 16 минути побрзи од службата за итна медицинска помош, пренесува Guardian. Ова се резулати на истражувањето на Karolinska Institute од Стокхолм. Истражувањето е направено во симулирани напади, а не во вистински случај на срцев […]

Прочитај повеќе

Иднината е во компјутерската писменост. Само во Европската Унија во 2020 ќе има недостаток од 1 милион програмери. Поради ова учениците во Шведска ќе започнат да изучуваат програмирање од прво одделение. Плановите за наставна програма ќе бидат готови веќе од 2018 година, јави Nordic Business Insider. „Потребни ни се повеќе програмери, ова е вештина која […]

Прочитај повеќе

Основачот на најголемата друштвена мрежа, Марк Закерберг, започна кул нова пракса… Во следните неколку месеци, тој најави дека ќе споделува ретки и досега невидени фотографии од најнапредната технологија на Facebook. Прв е податочниот центар на Facebook во Лулеа, Шведска. Центарот се наоѓа во близина на Арктичкиот круг и температурите често се пониски од 10 степени, а ова […]

Прочитај повеќе

Facebook ги отвори вратите на својот податочен центар во Лулеа, Шведска. Центарот е еден од поголемите и е дел од инфраструктурата која поврзува 1,3 милијарди корисници на друштвената мрежа. Фотографот на Guardian, Дејвид Лаверн, имаше можност да влезе во центарот во Лулеа и да открие простор кој наликува на фантастична научно-фантастична сцена, каде модерните сервери […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж, веќе три години се крие во амбасадата на Еквадор во Лондон. Не смее да ја напушти амбасадата бидејќи ќе биде уапсен веднаш, велат британските власти, иако дојде вест од Шведска дека е поминат рокот на обвинувањето за сексуален напад, пишува Тechworm. Но, ова се три од четирите тужби против основачот […]

Прочитај повеќе

Се чини дека The Pirate Bay конечно ќе биде изгасен. Иако не му е прв пат на популарниот торент сајт да биде изгасен, сепак овој пат можеби ќе биде последен? Иако ThePirateBay.cr или labaia.me се достапни како мирор сервери, за сега пристапот до делот со торенти останува недостапен. Шведската полиција заплени сервери, компјутери и останата […]

Прочитај повеќе

Петицијата која ја започнаа поддржувачите на Готфрид Anakata Свартхолм вроди со плод и данските власти ќе му овозможат подобри услови во затворот, јавува Digital Trends. Над 105.473 петиционери го потпишаа барањето за подобри затворски услови за „кралот пират“. Anakata, еден од трите кo-oсновачи на Pirate Bay, беше уапсен поради пробивање на финансиските ситеми на неколку […]

Прочитај повеќе

Шведската Пиратска партија организира осигурување во случај на казна за пиратирање и споделување на торенти. Мотивацијата зад потегот е пред се што споделувањето на торенти, и покрај тоа што е илегално, е еден од најпопуларните начини за гледање филмови, слушање музика, играње видео игри или читање книги. “Додека сте на Интернет многу е тешко да […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот пиратски сајт The Pirate Bаy ќе ја напушти Шведска поради легални закани, и ќе се обиде да се укотви или во Норвешка или во Шпанија од каде ќе продолжи да им пркоси на Холивуд. До сега хостингот на сајтот му беше обезбеден од Пиратската партија на Шведска, најголемата пиратска партија со две места во […]

Прочитај повеќе