Дали некогаш сте се заинтресирале што се случува со вашиот телефон откако ќе го украдат? Благодарение на Cerberus или пак на самиот софтвер што го нуди телефонот, како на пример Find my iPhone на iCloud може да го следите телефонот и откако ќе ви го украдат. Cerberus овозможува малку понапредни опции каде што имате пристап до […]

Прочитај повеќе

Google испраќа пошта до новинари и професори со која што ги предупредува дека се цел на хакерски напади спонзорирани од држави. Портпаролот на компанијата јави дека овие пораки се однесуваат на напади од претходниот месец. „Внимание: Google забележа дека напаѓачи поддржани од држави се обидуваат да ги украдат вашите лични податоци.“, заедно со оваа порака […]

Прочитај повеќе

Во трката за безбедност на повисоко ниво, неодамна ве советувавме да внимавате кога се поврзувате на јавните/отворените WiFi мрежи, а овој пат би сакале да ви го насочиме вниманието на вашата камера. Користејќи бројни алатки и фишинг техники, многу сајбер криминалци можат да ја активираат камерата и да фотографираат и снимаат компромитирачки материјали кои потоа […]

Прочитај повеќе

Минатата недела помисливме дека хакирањето на над 500 милиони корисници на Yahoo е најлошата вест што може да излезе за компанијата. Но сега, откако се појавија нови сознанија, го менуваме мислењето: компанијата одобрила шпионирање на своите корисници. Некогашниот гигант ја скенирал електронската пошта на своите корисници, а податоците ги испраќале на агенциите во САД. Компанијaта ја скенирала поштата […]

Прочитај повеќе

Privacy International објави база на податоци со над 500 компании кои имаат софтвер или хардвер за следење на комуникацијата. Во податоците кои се дел од базата се вклучени и брошури и податоци за извоз на опремата. „Се обидуваме на создадеме ресурс кој ќе овозможи следење на изворите на технологијата која се користи, каде се користи […]

Прочитај повеќе

Германските разузнавачки служби добија законска можност да ги следат компјутерите на корисниците кои се под сомневање за криминал. Портпаролот на владата објави дека ја одобрила употребата на тројанци за следење на осомничените. Разузнавачките агенции ќе имаат легален пристап до компјутерот, лаптопот и телефонот на осомничениот. Ќе можат да ги сoберат податоците од дисковите на корисникот […]

Прочитај повеќе

Двајца германски безбедносни експерти, Флориан Грунов и Никлас Шејс, откриј траги од шпионски фајлови во севернокорејски софтвер, што не би требало да ве изненади од држава која е изградена врз параноја и страв од дека останатиот свет сака да им наштети. Оперативниот систем наречен RedStar OS е базиран на Linux, но дизајнот наликува на OS […]

Прочитај повеќе

Американската агенција за национална безбедност (NSA) знаела за безбедносниот пропуст во рутерите на Juniper, кој служел како backdoor за пристапување до мрежите на институции и компании кои го користеле. NSA не го пријавила пропустот, и иако со тоа ја загрозиле безбедноста на милиони корисници и илјадници компании, сепак веќе знаеме дека агенцијата е виновна за […]

Прочитај повеќе

Американските безбедносни агенции имаат куп алатки и хардвер за прислушување и надгледување на своите граѓани, открива Intercept, кој дојде до каталог на апарати кои САД ги користат за следење. Примената на уредите е широка: од следење на комуникација преку телефон до прикачување на летала. Интересно, сите имаат кул имиња како Cyberhawk или Spartacus. Најголем дел […]

Прочитај повеќе

Don’t be evil мoтото на Google беше сменето во Do the right thing кога компанијата се ребрендираше во Alphabet. И се чини дека промената е направена навремено, бидејќи сега Google е обвинет дека прибира податоци од учениците без нивно знаење. Проблемот е предизвикан од прелистувачот на компјутерите Chromebook кои компанијата ги промовираше како корисни и […]

Прочитај повеќе

Без разлика колку мислите дека се безбедни вашите паметни телефони, агенциите можат едноставно да се здобијат со контрола врз нив, вели Едвард Сноуден за BBC. Главен фокус на интервјуто е Британската агенција за разузнавање GCHQ за која г. Сноуден тврди дека агенцијата може да ги следи своите жртви. Но, тој овојпат откри и дека GCHQ […]

Прочитај повеќе

Работев за владата, а сега работам за јавноста, вели описот на Twitter профилот на поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, кој конечно му се приклучи на друштвената мрежа. Г. Сноуден го потресе светот сообјавување на доверливи документи кои откриваат дека американската Агенција за национална безбедност (NSA) користела софистицирани и нелегални технологии да ја следи интернет […]

Прочитај повеќе