ELAMAN GmbH е една од компаниите која стои позади софтверот за шпионирање, FinFisher, софтвер кој се користи од владините агенции за следење на комуникацијата. Тој софтвер, поточно негов сервер е откриен и во Македонија. FinFisher/FinSpy е професионално изработен тројанец за Windows системите и паметните телефони, кој овозможува пристап до целиот систем на корисникот и следење […]

Прочитај повеќе

Иран, а не Кина, е извор на нападите кој го загрозуваат енергетскиот систем на САД. Првичните наоди на Mandiant најавуваа дека изворот на нападите е озогласената Unit 6138, од Шангај. Напаѓачите имале пристап до системот за регулација на протокот на нафта и природен гас доволно долго време за да бидеме загрижени, вели неименуван извор за […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab откри нов шпионски софтвер кој цели пет години крадел енкриптирани документи од разни влади, дипломати, политички групи и институции кои се бават со истражување. Вирусот наречен „Rocra“ (скратено од „Црвениот октомври“ според романот на Том Кленси за истоимената руска подморница) најчесто ги напаѓа земјите од Источна Европа, односно од поранешниот Руски […]

Прочитај повеќе

Хакери користејќи phishing техники успеале да пробијат 150 компјутери од француското Министерство за финансии и да украдат документи поврзани со Г-20 организацијата чиј овогодишен собир ќе се одржи во Париз. Слични напади беа видени и против канадското Министерство за финансии во јануари. Канада беше гостин на минатогодишниот собир на Г-20.

Прочитај повеќе

Дваесет и три годишниот Алексеј Каретников е уапсен под основи на шпионажа и вратен назад во Русија, пишува Washington Post велејќи дека американските власти се сомневаат дека тој е 12-тиот член на руската шпионска група неодамна откриена во САД.

Прочитај повеќе