Жена од Кина е уапсена откако е фатена како се обидува да влезе во комплексот на претседателот на САД, Доналд Трамп во Мар-а-Лаго на Флорида. Во моментот на апсење кај 32 годишната жена се пронајдени 4 паметни телефони, екстерен хард-диск, лаптоп, два пасоши и USB со малициозен код, јави New York Times. Инцидентот се случи […]

Прочитај повеќе

Кинески шпиони преку минијатурен чип ги следат најголемите компании во САД. Жртви на шпионажа се и гиганти како Amazon и Apple, јави Bloomberg. Она што е подеднакво скандалозно е дека Amazon знаел за проблемите кои ќе ги предизвика чипот на Elemental. Вo 2015 година Amazon го купи стартапот Elemental. Elemental е компанија која креира софтвер за […]

Прочитај повеќе

Обновено: 4.декември во 23.15 ч. Кралското семејство го одобри контроверзниот закон за прислушување. Со ова сите методи за кои зборуваше Едвард Сноуден сега се легални во Британија. „Ова е најекстремното нагледување на граѓаните во историјата на западната цивилизација.“, вели г. Сноуден. Со потврдата од кралското семејство, законот и официјално стапува на сила. Ова ќе им […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Symantec откри нов софистициран шпионски софтвер кој е користен за шпионирање на Интернет услуги и телекомуникациски компании. Станува збор за напредна шпионска алатка со име Regin изградена на ниво на техничка компетентност која ретко се гледа и се користи за шпионирање на влади, инфраструктурни операции, бизниси, истражувања и индивидуи. Процената е дека инфекциите […]

Прочитај повеќе

Како следењето и прислушувањето во реалноста да не е доволно Американската агенција за национална безбедност (NSA) и Британската разузнавачка служба (GCHq) ги прислушувале дури и световите во кои луѓето одат за разонода и забава. Според документите кои ги објави поранешниот аналитичар на CIA, Едвард Сноуден, агенциите ги следат видео игрите од 2008 година, јавува Guardian. […]

Прочитај повеќе

NSA дневно добива 5 милијарди локации на телефони низ целиот свет, следејќи ги конекциите кои телефоните ги прават со предавателите, дури и кога не го користите телефонот за разговор или пораки. Податоците секојдневно доаѓаат од стотици милиони преносни уреди кои понатаму Агенцијата за национална безбедност ги анализира, а оваа алатка носи огромно количество на информации […]

Прочитај повеќе

И покрај противење од САД, Британија и Австралија, Обединетите Нации го изгласаа „Правото на приватност во дигиталната ера“. Оваа резолуција доаѓа по откритијата дека американските власти го прислушуваат Интернетот и телефоните на интернационални организации, иако доверлив документ на САД открива дека земјата не верува дека нивните шпионски активности се нелегални, бидејќи се одобрени од судовите […]

Прочитај повеќе

Од денес викајте ме Челзи, вели изворот на Wikileaks, Бредли Менинг. Американскиот војник кој пред еден ден беше осуден на 35 години затвор за шпионажа и откривање на доверливи тајни, рече дека сака да започне со хормонска терапија и да продолжи да живее како жена „во новата фаза од мојот живот“. „Би замолил од денеска […]

Прочитај повеќе

Војниот суд му изрече казна затвор од 35 години затвор на Бредли Менинг. Дваесет и пет годишниот војник е осуден за шпионажа, но не и за обвинението дека го потпомагал непријателот кое можеше да го задржи во затвор доживотно. Иако обвинителите бараа 60 години затвор за случајот да служи како пример за другите, судот одлучи […]

Прочитај повеќе

Изворот на Wikileaks, Бредли Менинг, e виновен по 19 од 21 обвиненија, меѓу кои обвинение за шпионажа и компјутерска кражба, но не и по обвинението дека „му потпомогал на непријателот“. Предавство на државата можеше да го стави 25-годишниот војник доживотно зад решетки без шанса за условно, и според New York Times, „настрана од Манинг како […]

Прочитај повеќе

Кога и да отвориме некоја веб страница, нашиот Интернет провајдер, владини агенции или некои други лица, ја следат нашата активноста. Точно не можеме да знаеме кој нѐ следи и што прави со нашите податоци, но постои додаток за Chrome и Firefox кој може да ни каже кога некој не следи во реално време. Collusion додатокот […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност и FBI имаат пристап до серверите на девет водечки ИТ компании во САД, пренесува The Washington Post. Оваа тајна програма им овозможува на владините агенции да пристапуваат до аудио и видео четови, фотографии, мејлови и документи за следење на индивидуалци. Името на програмата е PRISM, започната е во 2007 година, а […]

Прочитај повеќе