По Италија, Шпанија е најпогодена држава во Европа од епидемијата на Ковид-19. За жал се чини дека дел од граѓаните неодговорно ги прекршуваат мерките на властите во Шпанија. Така иако има илјадници потврдени случаи на коронавирус граѓаните го прекршуваат карантинот. Во борба со прекрувачите полицијата ги презема сите мерки, а една од нив надгледување на […]

Прочитај повеќе

Убавината секако не е нешто што ви паѓа на ум кога размислувате за суперкомпјутери. Ова сепак можеби и ќе се промени откако ќе го видите дваесет и петиот најмоќен суперкомпјутер о светот MareNostrum 4. Суперкомпјутерот е сместен во црква изградена во 19 век и е дел од Политехничкиот универзитет на Каталонија. Последната надградба на MareNostrum […]

Прочитај повеќе

Во ноември Шпанија донесе закон со кој мислеше дека ќе ги заштити медиумите, државата водеде данок на Google, а компанијата како последица од ова го направи најрадикалниот потег и престана да ги агрегира вестите од оваа држава. Но, Шпанската асоцијација на издавачите на периодични изданија побара економска анализа по повлекувањето на Google, а резултатите најверојатно […]

Прочитај повеќе

„Вашиот личен возач“, замената за такси превозот – Uber има се повеќе проблеми во Европа. По неодамнешните нереди кои ги предизвикаат возачите на такси возила во Франција, во кои беа уништени и возила, сега Европскиот суд на правдата одлучи да го преземе судскиот спор кој американската компанија го води со шпанските власти. Ова може и […]

Прочитај повеќе

Google News се повлекува од Шпанија, компанијата одлучи дека нема да им плаќа на шпанските медиуми за пренесување на нивните вести. Одлуката за повлекување доаѓа само неколку недели по контрoверзниот закон кој го донесоа шпанските власти чија цел требаше да биде заштита или повеќе средства за медиумите. Ова е лоша вест за сопствениците за шпанските […]

Прочитај повеќе

Uber нема да може да ги превезува патниците во Мадрид, Барселона или Банког. Ова стана јасно по одлуката на властите во Шпанија и Тајланд да ги забранат услугите на стартапот во своите држави. Одлуката доаѓа по гневот на таксисти кои оперираат во овие држави и треба да платат лиценци за такси возила и осигурување. Ова […]

Прочитај повеќе

Шпанија донесе закон со кој се предвидени дополнителни давачки за агрегаторите како Google, јави Guardian. Овој данок ќе им овозможи на весниците од Шпанија да бараат месечни приходи од Google aко ги постави нивните содржини во резултатите. Медиумите го обвинуваат Google дека прави пари од нивната содржина без да мрдне со прст, додека Google вели […]

Прочитај повеќе

El Mundo вели дека американската Национална агенција за безбедност (NSA) прислушувала 60 милиони телефонски повици во Шпанија во 30 дневен период во декември, 2012-та година. Сличен извештај беше објавен и претходно за 70-те милиони прислушувани телефонски повици во Франција, што го натера францускиот претседател Франсоа Холанд да му се јави на американскиот колега Барак Обама. […]

Прочитај повеќе

Откако на почетокот на месецот Европската Унија го казни Microsoft со 561 милиони евра, бидејќи на корисниците не им овозможуваше избирање на алтернатива за прелистувач, сега HispaLinux се жали на комплицираност на UEFI Secure Boot. Имено, Шпанската GNU/Linux и слободен софтвер заедница поднесе тужба против Microsoft, бидејќи прилично го закомплицирала начинот на кој корисниците со […]

Прочитај повеќе

Покрај највисоката победа во финале на Европско првенство, годинашното EURO 2012 постигна и рекорд на Twitter. Бројката од 15.358 твитови во секунда е нов рекорд за било кој спорт кој се коментирал во реално време на Twitter. Рекордот е постигнат истовремено со четвртиот гол на Шпанија. Во својoт пост Twitter соопшти дека во време на финалниот […]

Прочитај повеќе

Шпанската влада дозволи воведување на нов закон кој ќе блогира сајтови кои споделуваат пиратска содржина. Познат како Sinde Law, законот ќе дозволи да се креира владин орган кој ќе има слобода да ги принуди интернет провајдерите да блокираат сајтови. Таа комисија за авторски права ќе одредува дали или не треба да се спроведат акции против […]

Прочитај повеќе

Протестите против социјалната и економската нееднаквост, кои пред еден месец под името Occupy Wall Street започнаа да се одржуваат во Њу Јорк, благодарение на интернетот како молња се раширија низ целиот свет, мотивирајќи ги луѓето да го кренат својот глас против лошо водената економија, против алчноста на корпорациите и нивното влијание врз владите низ светот. […]

Прочитај повеќе