Google мораше да се откаже од својата првоаприлска шега во Gmail откако направи хаос со пораките на корисниците. Идејата на Google беше да вметне забавен гиф oд Мињоните во секој мејл што ќе го испратат корисниците. Копчето Send беше заменето со Send + Mic Drop копче кое го вметнуваше гифот. Google се извини, велејќи дека […]

Прочитај повеќе

Crash Safari е сајт кој треба да е шеговит, но најверојатно повеќе ќе ве изнервира отколку што ќе ве насмее. Посетата на „шеговитата“ веб-страница ќе ги „заглави“ iPhone, iPad и Mac корисниците, а од лично искуство ни се случи да го сруши и Chrome. По отворањето на crashsafari.com се креира самогенерирачки стринг во адресата, а […]

Прочитај повеќе

Внимателно со шегите што ги пишувате на Twitter затоа што некои луѓе ги сваќаат многу сериозно, посебно ако се работи за бомби на аеродром. Британскиот Висок суд одби да ја поништи казната на 27-годишниот Пол Чејмберс, кој влезе во невоља со властите откако неодамна шеговито напиша во еден твит: „Робин Худ аеродромот е затворен, имате […]

Прочитај повеќе

Холивудскиот актер и познат комичар Робин Вилијамс во шоуто на Елен Деџенерес се пошегува на сметка на Siri, апликацијата која беше промовирана со новиот iPhone 4S. Вилијамс, кој е добро познат шегобиец, го сподели своето искуство со Siri додека бил во Франција. Личниот асистент Siri не успеал да пронајде француски ресторани, по што Робин вели […]

Прочитај повеќе

Google се пошегува за 1-ви април дека Gmail може да се користи со движење, наместо тастатура и глувче. Идејата за такво користење на сервисот беше смешна, но не и невозможна. Инспирирани од шегата истражувачите од Институтот за креативни технологии при Универзитетот на Јужна Калифорнија се решија да ја претворат во реален софтвер.

Прочитај повеќе

Google отвори работно место за авто комплетери, односно луѓе кои ќе куцаат автоматски сугестии додека корисникот од другиот крај се обидува да пребарува.

Прочитај повеќе

Минатата недела во текстот “Анти-вувузела мерки” објаснив за неколку мерки со кои би можеле да го намалите или целосно избегнете звукот на досадните вувузели кои станаа главна тема на светското првенство во Јужна Африка.. Покрај мал милион Flash игри, Facebook групи, посебни сајтови и петиции со кои се бара забранување на вувузелите, денеска се огласи на оваа тема и Google, со тоа што на YouTube објави опција со која ќе можете при гледањето на било кое видео, да “уживате” во звукот на вувузелите.

Прочитај повеќе

Google ќе ви шепка реклами во уво додека зборувате по телефон. Телефонот е бесплатен, користи софтвер за препознавање на глас, и кога ќе чуе клучен збор ви шепнува таргетирана реклама.

Прочитај повеќе