Надополнето: 23 јули @ 13:08 часот, 2019 Во меѓувреме Huawei ги демантираше наодите на Washington Post: „Huawei нема деловно присуство во Демократската Народна Република Кореја. Huawei е целосно посветен на усогласување со сите важечки закони и регулативи во земјите и регионите каде што работи, почитувајќи ги сите закони и регулативи за контрола на извозот и […]

Прочитај повеќе

Северна Кореја демантира дека има било каква вмешаност во WannaCry нападите. Одговорот од властите доаѓа преку портпаролот на Пјонгјанг. Ова е одговор на тврдењето на САД, кои за првпат во вторникот ја обвинија Северна Кореја. Она што е интересно е дека ова е еден од ретките коментари на оваа тема кој доаѓа од Северна Кореја. […]

Прочитај повеќе

Стотици илјади заклучени компјутери во над 150 држави и стотици компании беа дел од најголемиот ransomware напад. Досега никој не презема одговорност за нападите, а во биткоин новчаниците на хакерите „легнаа“ околу 55.000 долари. Агенцијата за електронски комуникации, преку сајтот на Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти во Македонија издаде насоки за заштита кои може […]

Прочитај повеќе

Двајца германски безбедносни експерти, Флориан Грунов и Никлас Шејс, откриј траги од шпионски фајлови во севернокорејски софтвер, што не би требало да ве изненади од држава која е изградена врз параноја и страв од дека останатиот свет сака да им наштети. Оперативниот систем наречен RedStar OS е базиран на Linux, но дизајнот наликува на OS […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Guardians of Peace која ја презеде одговорноста врз нападот на Sony поради комедијата The Interview, во која се исмејува лидерот на Северна Кореја, по се изгледа им направи услуга на своите „непријатели“. The Interview успеа да се искачи на прво место по заработката од онлајн стримање со 31 милиони долари и 4,3 милиони […]

Прочитај повеќе

Северна Кореја упати остри и расистички навреди кон американскиот претседател Барак Обама, нарекувајќи го „мајмун во тропска шума“, пренесува Reuters. Критиките се поради верување дека САД вмешале прсти во севернокорејскиот интернет кој минатата недела забележа постојани прекини, а беше целосно паднат за девет часа. Сомневањата се дека прекините се одмазда за хакнувањето на Sony, што […]

Прочитај повеќе

Минатата недела беше доста страшна за Јужна Кореја чии планови на нуклеарна централа се појавија на Интернет. Сепак, поради нападите врз Sony кои беа главна вест минатата недела, веста за сајбер напад и споделување на документи од јужно корејската електрана остана незабележана. Последната објава покрај плановите доаѓа и со предупредување доколку до Божиќ не биде […]

Прочитај повеќе

Хакерскиот напад врз Sony доаѓа од Северна Кореа, а во Белата Куќа се дебатира дали и јавно да се обвини државата за овие сајбер напади, јави New York Times. Мислењата засега се поделени. Дел од членовите на кабинетот на претседателот Обама веруваат дека Северна Кореа мора директно да биде обвинета за нападите, но дел предупредуваат […]

Прочитај повеќе

Користење на лозинки како „123“, „asdfg“ или „password“ е лоша практика, иако, како што неодамна дозна ИТ-тимот на Sonу, чувањето на лозинките во фолдер „Passwords“ е уште полоша идеја. Лозинките од повеќе друштвени профили на Sony се наоѓаат во еден фолдер кој можеби треба да го преименуваат во „NotPasswords“. Facebook, Twitter, MySpace, YouTube лозинките се […]

Прочитај повеќе

Откако го прогласија Папата Фрaнсис за личност на годината, магазинот Time додели уште едно признание, но овојпат го прогласи Дејвид Гутенфелдер за најдобриот „Instagram фотограф на годината“. Фотографот на Associated Press наградата ја освои пред се поради своите фотографии од Северна Кореа, од каде сподели дел од најдобрите фотографии на Instagram. Но, г. Гутенфелдер не […]

Прочитај повеќе

Северна Кореја ги обвинува САД и Јужна Кореа за сајбер напади врз нивните интернет сервери. Нападнати се неколку владини страни KCNA, Air Koryo и страната на партискиот весник Rodong Sinmun. „Не е тајна дека САД и Јужна Кореа и режимот во овие држави масовно инвестираат во сајбер војска со обид за интензивирање на сбверзивни активноси и […]

Прочитај повеќе

Северна Кореа и Јужна Кореа го користат секој можен начин, заедно со употреба на воена сила (засега без отворена објава на војна), да си напакостат една на друга. Најчесто до сега хакерите од Северна Кореа ги напаѓаа владините сајтови на своите соседи и држави кои режимот во Пјонгјанг ги смета за непријателски. Во интервју за […]

Прочитај повеќе