Стигнавте до осмата сезона на Game of Thrones и почнува да ви досадува? Кога да престанете да гледате Braking Bad? When should i stop watching на Intersect Labs ќе ви даде одговор кога да престанете со омилените серии. When should i stop watching има податоци за над 3000 серии и за секоја може да го […]

Прочитај повеќе

The Last of Us, феноменална PS3 survival игра која успеа да освои над 200 надгради, ќе биде екранизирана во форма на телевизиска серија. Приказната се става во вештите раце на Крег Мејзин (Чернобил) и режисерот на The Last of Us играта – Нил Друкман. Телевизиската серија ќе обработува настани кои се тесно врзани за случките […]

Прочитај повеќе

Фановите на The Witcher серијалот беа исклучително загрижени за тоа како би можела да биде телевизиската серија, првенствено поради катастрофално лошата перика на актерот Хенри Кавил. Неколку месеци, интернетот си играше мајтап и се потсмеваше за тоа како се работи за евтина продукција која нема да успее да го одржи истиот чекор со игрите. По […]

Прочитај повеќе

Проширена реалност, паметни возила и првата мисија на Марс. Ова се само дел од технологијата и настаните кои се појавуваат во новата серија на Hulu. Настаните од „The First“ се случуваат во блиска иднина, но идната технологијата е многу добро вклопена во светот. Главните улоги се за Шон Пен и Наташа Мекелон. Пред да почнете […]

Прочитај повеќе

Можеби поради празниците подзаборавивте, но премиерата на новата сезона на Black Mirror е закажана за 29 декември, петок. Серијата е една од најдобрите послениот период и речиси веднаш достигна до култен статус. Новата сезона има 6 епизоди, а сите ќе бидат достапни одеднаш.

Прочитај повеќе

„Electric Dreams“ е нова серија на Amazon, чии сценарија се направени по кратки приказни на Филп К Дик. Најверојатно авторот ви е познат по „Сонуваат ли Андроидите електрични овци?“, книга по која е снимен култниот Blade Runner. Според Мајкл Динер, Electric Dreams е повеќе серија од 10 филмови, отколку вообичаена ТВ серија. Секоја од епизодите […]

Прочитај повеќе

Се чини неверојатно за сите оние кои уживаа во серијалот, но една од најпрепознатливите серии слави 50 години од првата епизода. Серијата влијаеше и уште влијае на развојот на технологијата, а дел од уредите кои денес се секојдневие за првпат се појавија на малите екрани како научна фантастика. Во оригиналата серија, членовите на екипажот за комуникација […]

Прочитај повеќе

Воден од Алексис Оханиан, еден од основачите на Reddit, Small Empires е серијал на видео приказни за најкреативните американски стартапи. Продукцијата е на Verge, каде што ќе може да ги најдете сите нови епизоди од втората сезона, или на YouTube ако сакате да ја погледнете првата сезона. Приказните кои г. Оханиан ги покрива се искуства […]

Прочитај повеќе

Apple уредите се кул, но не сакам да ме следат, му вели келнерот на Кајл. Карактерот од сатиричната South Park вели „тоа е само шпекулација“ по што влегуваат луѓе од Apple кои сакаат да го одведат да му ја изведат целата крв што им треба за да го направат детето прототипи на HumancentiPad на Apple. Ова се случува бидејќи Кајл се согласил со Условите на користење на Apple без да ги прочита.

Прочитај повеќе

На I/O конференцијата Google го претстави Google TV проектот кој ќе биде продаван како телевизиски сет, кутија поврзана со интернет и телевизијата. Бидејќи Google е интернет пребарувач една од многуте опции е да се организира и пребарува програмата на стотици телевизиски канали преку Chrome прелистувачот кој ќе биде интегриран во Google TV.

Прочитај повеќе

Конечно дочекавме Southpark да посвети епизода на Facebook во која не се исмејува друштвената мрежа, туку опсесијата на луѓето со неа. Facebook секако е секојдневен елемент на многу од нас, таму се пријателите, таму се настаните, информациите… но можеби луѓето дојдоа до тој степен да го гледаат виртуелниот Facebook профил како мерка за пријателство?

Прочитај повеќе