Не толку одамна група експерти и организации, предводени од Илон Маск и Стивен Хокинг потпишаа петиција со која се бара одговорност при развивање на вештачката интелегенција. Ова не е првата ваква петиција, а ниту последната. Оттогаш имаше повеќе експерти кои повикуваа на мораториум на развојот на роботи кои самостојно ќе носат одлуки. Дополнително, дел од повиците […]

Прочитај повеќе

Основачите на Google, Сергеј Брин и Лери Пејџ, во последно време не се премногу присутни во јавноста. Сепак дел од нас се сеќаваат дека ова не беше секогаш случај. Сергеј Брин ги претстави можностите на Google Glass пред неколку години. Во својот TED говор основачите на Google зборуваат за пребарувањата, трендовите и за иднината на […]

Прочитај повеќе

Сергеј Брин и Лари Пејџ ќе ги напуштат директорските позиции во Google, а на нивно место во Google доаѓа Сундер Пичај. Основачите Брин и Пејџ одат на чело на ново креирана компанија, своевидно надзорно тело врз Google наречено Alphabet. Според повеќе извори блиски до компанијата, Сергеј Брин и Лари Пејџ сакаат да се посветат на […]

Прочитај повеќе

The Human Body (Човечкото тело) е новиот „moonshot“ проект, на кој ќе работи истражувачкиот оддел Google X Labs, Проектот започнува со прибирање на молекуларни и генетички податоци од 175 здрави луѓе. Понатаму план е да бидат анализирани уште илјадници, со цел да се креира јасна слика за сите податици со кои се одликува здравиот човек. […]

Прочитај повеќе

Електронската пошта која си ја разменуваа Сергеј Брин, Ерик Шмит и Директорот на националната агенција за безбедност (NSA), генералот Кит Александар, покажува дека Google имал прилично блиска соработка со агенцијата oбвинета за нелегална глобална шпионажа, објави Al Jazeera America. Имејл преписката помеѓу Google и NSA покажува декa директорите на Google и шефот на NSA се […]

Прочитај повеќе

Откако Google ги претстави своите наочари со проширенa реалност, некако се навикнавме да го гледаме Сергеј Брин да ги носи наочари во метро, на презентации, на состаноци, буквално секаде каде што оди, како да сака да ги тестира Google Glass во секоја можна ситуација за да провери дали информациите од малото екранче над десното око […]

Прочитај повеќе

На денешен ден во 1998 година, регистрирана е приватната компанија Google со мисијата да ги организира сите информациите и да ги направи достапни за сите. Денес, нема некој што не знае што претставува Google и што ниту еднаш во денот не користи Google.com за да пребара информации. Компанијата во претходните 14 години напредуваше и тоа […]

Прочитај повеќе

Сергеј Брин се појави на I/O носејќи ги научно-фантастичните наочари со име Project Glass и во живо, заедно со неколку падобранци и екстремни спортисти, ги демонстрираше функционалностите на овие наочари кои сигурно ќе го променат начинот како споделуваме информации. Project Glass се наочари преку кои се прикажуваат информации и со кои може да се гледа, […]

Прочитај повеќе

New York Times објави сторија која за прв пат открива дека Google всушност има таен истражувачки центар каде се експериментира и измислуваат нови технологии кои би можеле да ја променат иднината. Според сторијата, Google X има голем број на инжинери кои работат на над стотина најразлични проекти, од роботи до паметни фрижидери. Овој проект е […]

Прочитај повеќе

Google Plus ќе дозволи да се користата псевдними, соопшти главниот за друштвените мрежи во Google, Вик Гундорта на Web 2.0 Summit. Ден пред оваа најава, основачот на 4Chan, Кристофер moot Пол исто на Web 2.0 Summit ги искритикува Google+ и Facebook дека ги принудуваат луѓето да користат еден идентитет. Кога стартуваше друштвената мрежа, Google бришеше […]

Прочитај повеќе

Social Statistics објави интересна листа на 100-те најпопуларни Google+ корисници. Интересно, првиот на листата не е директорот на Google, Лери Пејџ, ниту ко-оснивачот Сергеј Брин, ниту инжинерот Вик Гундотра кој е одговорен за друштвениот аспект на Google. Ниту еден од нив.

Прочитај повеќе

Досегашнииот извршен директор Ерик Шмит, кој го водеше Google 10 години, почнувајќи од 2001-ва кога основачите Лери Пејџ и Сергеј Брин имаа само 28, односно 27 години, се повлече од функцијата наведувајќи во блог пост дека одлуката е „заради поедноставување на менаџментската структура и забрзување на одлуките“.

Прочитај повеќе