Најголемиот производител на процесори за паметни телефони Qualcomm оваа недела го одржува својот настан на кој новинарите и аналитичарите ќе се запознаат со идните планови на компанијата. Можеби очекувано главниот фокус е на технологија која сè уште не е достапна, 5G. Компанијата ја претстави следната генерација на процесори за најмоќните паметни телефони, Snapdragon 855. Процесорот […]

Прочитај повеќе

Дали ви е страв да управувате со дронот кога околу него има деца и се плашите дека пропелерите може да ги повредат? Група истражувачи од Брисбејн, Австралија претставија решение кое речиси гарантира поголема безбедност. Станува збор за сензор кој се поставува на леталото и постојано скенира во потрага по биоматерија. Ако вакво нешто нема во […]

Прочитај повеќе

Најверојатно на никој не му е нов податок дека воздухот во неколку градови во Македонија е отровен. За среќа, благодарение на климатските промени воздухот сега е почист. За следните години да не продолжат да се повторуваат непосакуваните состојби, потребно е ново решение. SkopjePulse од Netcetera е едно вакво решение. IoT платформа која ќе помогне со […]

Прочитај повеќе

Thermodo е додаток со температурен сензор за Android или iOS телефоните. Со додатокот телефоните ќе можат да ја покажат точната температура на воздухот. Кога сака да ја дознае температурата, корисникот треба да го приклучи сензорот во приклучокот за слушалки и да ја отчитаат температурата. Цената на Thermodo е 30 долари за стандардната верзија и 45 […]

Прочитај повеќе

Кога го најавуваше својот нов паметен телефон LG G3, кој доаѓа со 2К-дисплеј и 8-јадрен Odin процесор, LG спомена и дека работи на преносeн уред кој нема да биде паметен часовник, но ќе биде сензор кој ќе носи на зглобот. Оваа најава ги зголеми шпекулациите oколу типот на уред кој ќе го издаде LG, кој […]

Прочитај повеќе

Twine е забавен безжичен Wi-Fi уред опремен со сензори за температура и вибрации. Се работи за мала гумена коцка од 16 cm која се полни преку USB порт или со две мали AAA батерии, и која функционира така што ги користи внатрешните сензори што се поврзани со интернет преку Wi-Fi да собира информации и да […]

Прочитај повеќе

Да не биде покус на аматерскиот проект на бруклинскитe татко и син кои лансираа iPhone во Вселената, Google сега го лансираше новиот Nexus S на 30 километри над Земјата.

Прочитај повеќе