Друштвените мрежи се полесен начин да се остане во контакт со граѓаните, да се споделат идеи и да се реaлизираат за подобро општество. Тоа го сфатија oколу 57 отсто од кандидатите за градоначалници на локалните избори 2013 година, кои отворија свои друштвени профили. Скоро сите од нив имаат свој Facebook профил, а некои и по […]

Прочитај повеќе

Онлајн заедницата е креативна. Mакедонската политичка сцена е за критикување. А интернет мемињата се медиумот. Затоа и не е чудно што во текот на оваа предизборната кампања за локалните избор се појави блог mkpolmeme.tumblr.com на кој било кој корисник може да закачи интересна пародија за да ја исмеее трката за моќ. Можеби интернет мемињата кои […]

Прочитај повеќе

Се чини дека е ставен крајот на политичката криза во Македонија, дознаваме од Twitter профилот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе кој заедно со евро-парламентарците Ричард Ховит и Јиржи Бузек пристигнаа во Македонија да се сретне со политичките лидери Никола Груевски и Бранко Црвенковски. Целта на оваа средба е да се смират тензиите по инцидентите […]

Прочитај повеќе

Според ВМРО-ДПМНЕ денес 60 отсто од населението е на интернет, додека во времето на СДСМ само 5 отсто имале пристап до мрежата. Ова ВМРО го објави на својот Twitter профил надевајќи се дека политичката пропаганда ќе биде прифатена како успех во нивното шест годишно владеење. Но, се случи спротивното, твитерџиите започнаа да се подсмеваат на […]

Прочитај повеќе

Во Македонија скоро сите партии имаат тим за интернет кампања. Можеби мотивирани што скоро пола Македонија, скоро 900.000 гласачи се на друштвените мрежи, можеби импресионирани од кампањите на Барак Обама, партиите работат на Facebook профили на кандидатите, Twitter комуникација, YouTube видеа, се праќаат имејлови, се со обид да се биде што е можно поинтерактивни.

Прочитај повеќе

Ангажирањето на политичките партии на друштвените мрежи е интересно нешто бидејќи мрежите нудат можност за директни контакти, за коментирање, разговор, споделување информации со граѓаните… Но, за жал, во моментот се се сведува на кој колку фанови има…

Прочитај повеќе

Од „Facebook е креиран од Еф-Би-Ај и ЦИА“ до „комуњарска депресија“… колумната на Драган Павловиќ-Латас во Вечер е уште еден неверојатен обид да се пишува глупости за технологијата што не се разбира со цел да се нанесат политички удари и да се привлече читаност, при тоа нанесувајќи штета на публиката нудејќи им бладање наместо информација.

Прочитај повеќе

Политиката е жешка тема во Македонија, тема која сега се проширува и на Facebook каде партиите сфатија дека поголемиот дел од граѓаните се таму, па започнаа да се грижат за собраните „Likes“.

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи се одлично место за разговор. Но двете македонски политички партии не сакаат да се дружат на Twitter, и покрај тоа што нон-стоп објавуваат прес соопштенија каде се меѓусeбно повикуваат и препукуваат на најразлични теми. Интересно, и двете партии го следат профилот @AntiKorupcija.

Прочитај повеќе

СДСМ најави видео чат со Бранко Црвенковски за да се „интензивира директната комуникација со граѓаните“ со потенцијал да стане неделна веб рубрика.

Прочитај повеќе