Јужна Кореја обвини 11 луѓе за индустриска шпионажа и кражба на интелектуална сопственост. Станува збор за кражба на флексибилниот дисплеј на Samsung кој компанијата го користи во следната генерација телефон-таблет хибриди Galaxy F. Извршен директор во компанија добавувач на Samsung и 8 вработени во компанијата примиле 13,8 милиони долари од кинески конкурент на Samsung. Во […]

Прочитај повеќе

Телефоните чии екрани може да се превиткаат одамна ветуваат дека ќе се појават на пазарот. За жал иако секој поважен настан последниве години има некаква најава за телефон со екран кој може да се превитка досега ваков телефон нема. Ова можеби наскоро ќе се промени. Samsung ќе ја одржи својата „Developer Conference“ оваа недела, а […]

Прочитај повеќе

Samsung претстави нов 2 во 1 хибрид. Galaxy Book 2 е нов уред кој може да се користи како таблет или лаптоп. Оваа верзија на уредот доаѓа со Qualcomm Snapdragon 850 процесор на 2.96GHz; 4 GB RAM; 128 GB SSD. Екранот е 12-инчен AMOLED со резолуција 2160 х 1440. Заедно со уредот доаѓа и тастатура и […]

Прочитај повеќе

Samsung успеа во целост да покрие половина зграда со LED дисплеи. Површината на екранот е 81 х 20 метри или 1.630 m2. Резолуцијата на екранот е 7.840 х 1.952. Со своите димензии ова е најголема дигитална реклама со заоблени екрани направена досега.

Прочитај повеќе

Самсунг денес во рамки на прес-конференцијата која ја одржа на ИФА 2018 во Берлин го претстави новиот Q900R QLED 8K телевизор со 8K AI зголемување на резолуцијата. Достапен во четири ултра-големи различни димензии на екранот (65”, 75”, 82” и 85”), Самсунг QLED 8K телевизорот ќе има неколку 8К подобрувања, вклучувајќи QLR8K, Real 8К резолуција и […]

Прочитај повеќе

Самсунг го претстави својот најнов заоблен монитор создаден за играње игри – CJG5 на овогодинешниот Gamescom 2018. Во рамки на овој настан, Самсунг ја изложи својата линија напредни монитори за играње игри кои се опремени со супер ултра-широка CHG90 зона за искуства под мотото „Поширок поглед. Победничка игра.“ (“Wider View. Winning Play.”). Гејмском е едно од најголемите […]

Прочитај повеќе

Ако имате 60 000 денари и ако баш сакате да купите телефон со нив имаме добра вест. Од денес и во Македонија е достапен најновиот телефон на Samsung Galaxy Note 9. Секако станува збор за претпродажба, а иако 60 000 денари се препорачана цена, конечниот збор ќе го имаат партнерите на Самсунг Македонија, Македонски Телеком, […]

Прочитај повеќе

Речиси и да немаше никаква потреба од официјалното претставување на новиот Galaxy Note 9. Баш сè, од сликите, до податоците, кои протекоа претходно се покажаа како точни. Секоја чест на Galaxy S, но Note отсекогаш бил најдобриот телефон на Samsung. Тоа секако ќе биде случај и овојпат. Новиот уред доаѓа со најголем екран досега, батерија […]

Прочитај повеќе

Пред неколку месеци Huawei добри забрана за продажба во САД. Сепак по сѐ изгледа, ова не ја забави продажбата на телефони. По извештајот од последното тримесечје Huawei го презема второто место од Apple и сега е втор производител на телефони застапен на пазарот. Интересно Apple ја држи својата продажба речиси на исто ниво со второто […]

Прочитај повеќе

За да претстави дел од предностите на 5G мрежата, Samsung креираше „5G град“. Во целата зона покриеноста е со 5G, што овозможува куп IoT и паметни уреди да бидат постојано онлајн. За малку подлабок поглед во иднината, погледнете го видеото.

Прочитај повеќе

Samsung го претстави првиот 10nm 8GB LPDDR5 DRAM чип. Чипот е поштедлив од досегашните и е развиен за вештачка интелигенција и 5G мрежите. Чипот е 1,5 пати побрз од LPDDR4X со брзина на трансфер на податоци до 51 GB/s. Според зборовите на Samsung ова е големината од 14 full-HD филмови. Оваа серија на RAM меморија ќе доаѓа […]

Прочитај повеќе

Компанијата Samsung Electronics денес најави дека корисниците во Македонија ќе можат да го заменат екранот на своите премиум уреди по поволна цена, доколку им е потребна поправка по истекот на гаранцијата или поправка која не е опфатена со истата. Целта на оваа промоција е да им се овозможи на корисниците решавање на најчестиот проблем и […]

Прочитај повеќе