Фотографиите од Месечината направени со новата камера на Galaxy 21 Ultra се толку добри што е тешко да се поверува дека се сликани со телефон. Некои луѓе дури и се сомневаат дека Samsung повторно користи некој трик за да ги измами. Хардверот и вештачката интелигенција креираат супер детални фотографии од Месечината. Сепак многу повеќе од […]

Прочитај повеќе

Љубителите на Samsung на 14 јануари ќе можат да и се порадуваат на новата верзија на Galaxy телефоните. Ако им веруваме на гласините компанијата ќе претстави три нови уреди Galaxy S21, S21 Plus и S21 Ultra. Настанот ќе биде во живо на samsung.com, а веќе можеме да ja погледнеме и првaта најава, која за жал […]

Прочитај повеќе

Спонзориран текст

IT.mk unboxing: Samsung Galaxy S10+

Спонзорирано од Samsung Македонија

во feature, Unboxing, Рецензии, Хардвер

Пред неколку дена ја имавме можноста да го тестираме новиот Samsung Galaxy S10+. И да, дефинитивно ги оправда очекувањата! Телефонот кој што го имавме доаѓаше со следните карактеристики: Боја: Prism Black Големина на екран: 6,4″ Резолуција на екран: 3.040 x 1.440 (Quad HD+) Меморија: 128 GB RAM: 8GB Оперативен систем: Android 9.0 Батерија: 4100 mAh […]

Прочитај повеќе

Трите уреди од Galaxy S серијата на мобилни уреди – S10, S10+ и S10e кои пристигнуваат со првиот динамичен АМОЛЕД екран, камера од новата  генерација и интелигентни перформанси, од 8 март ќе бидат достапни на македонскиот пазар. Уредите од Galaxy S серијата ќе бидат достапни во Македонија во неколку бои: Призма Црна, Призма Бела, Призма Сина и […]

Прочитај повеќе

Оваа година Samsung одбележува 10 години од Galaxy серијата, а компанијата тоа го направи 3 нови Galaxy телефони, еден телефон подготвен за 5G мрежа и еден сосем нов хибриден телефон/таблет уред. Покрај очекуваните Samsung претстави и помал S10е телефон. За Galaxy S10 и S10+ не дознавме многу нови податоци. Причината за ова не е недостатокот […]

Прочитај повеќе

По бројни шпекулации, Samsung конечно ги претстави новите Galaxy паметни телефони, S9 и S9+. Според податоците, телефоните овозможуваат збогатено музичко искуство со моќни стерео звучници поставени со помош на AKG, извонреден звук со Dolby Atmos и редефиниран бесконечен екран од раб до раб. S9 и S9+ доаѓат со новата „SmartThings“ апликација, која ги обединува постоечките […]

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy: Our Galaxy е краток филм кој го следи производствениот процес и денот на еден робот во фабриката на Samsung. Во видеото може е прикажано како роботите и луѓето соработуваат во процесот на создавање на Samsung уредите. Погледнете го, видеото е навистина интересно.

Прочитај повеќе

CES уште не завршил, а Samsung Electronics веќе работи на следниот голем настан, Mobile World Congress кој се одржува во февруари. Традиционално, домаќин на настанот е Барселона, а оваа година посетителите ќе можат за прв пат да го видат новиот Galaxy S9. Ова го објави претставникот на компанијата на конференција на CES во Лас Вегас. Ова […]

Прочитај повеќе

Eвропската асоцијација за слика и звук (EISA) го оцени Apple-овиот iPad како револуционерен продукт во полето на мобилните уреди, опишувајќи го iPad-от како „Не е компјутер, повеќе е комуникациски таблет идеален за имејлови.“ кој е одличен за видео и слики и како „црешна на врвот има избор на 140.000 постоечки iPhone апликации.“

Прочитај повеќе