Вчера во ЕУ Инфо Центар беа доделени наградите Сајт на годината за 2018 година. Ова е деветто издание на манифестацијата која ја организира дигиталната маркетинг агенција Media Solutions со поддршка на Кожувчанка ДОО Кавадарци. Сајт на годината има за цел да ги истакне и награди најдобрите сајтови во изминатата година во повеќе категории, и да го вреднува трудот […]

Прочитај повеќе

На 24 декември, во салата на Македонската опера и балет на свечена манифестација беа доделни наградите Сајт на годината за 2016-та година. Организацијата на настанот е на агенцијата Media Solutions, со поддршка на Министерството за култура, Градот Скопје, Кожувачанка и Витаминка. Победниците во соодветните категории се: Најдобар Сајт за 2016 година Трето место: fakulteti.mk Второ место: grouper.mk Прво […]

Прочитај повеќе

Традиционално на 14.декемеври ќе се одржи прогласувањето на најдобрите .мк веб сајтови за 2016 година. Настанот се одржува седма година по ред, а за наградите покрај жирито одлучува и публиката. Гласањето е отворено и сите заинтересирани можат да гласаат на на Сајт на годината, пријавувајќи се со и-мејл. Откако истече рокот за пријавување на сајтови […]

Прочитај повеќе

Прогласени се победниците на Сајт на Годината 2015, настан на кој се доделуваат награди на најдобрите сајтови во 19 категории веќе шеста година по ред. Иако настанот се труди да биде манифестација која ќе го поврзе македонскиот ИТ простор, наградувајќи ги најдобрите, најпопуларните и најиновативните сајтови, сепак Сајт на годината потфрла на многу начини – […]

Прочитај повеќе

На 14 декември ќе се одржи шестото прогласување на најдобар македонски вебсајт. Но, пред тоа треба да гласате за вашиот Сајт на годината. Иако најдобрите сајтови во 18 категории повторно ќе ги бира жири комисија, која ги оценува сајтовите според неколку критериуми, сепак публиката влијае со 40 отсто од гласовите во изборот. Гласањето ќе трае […]

Прочитај повеќе

Се поделија и новите награди за Сајт на годината, но поминаа со чувство на дежаву. Се повторија номинираните сајтови во 20 категории и по некој победник, ист како и претходните години. Македонскиот „сајбер простор“ како што го нарече претседателот на Македонија, кој е покровител на наградите, сепак не е којзнае колку голем простор. Има стотина […]

Прочитај повеќе

Стартува петото натпреварување за најдобриот македонски сајт. Сајт на годината 2014 започнува со номинации на сајтовите од страна на корисниците, кои можат да одберат омилени сајтови од една голема листа од 19 категории, од најдобро дизајниран сајт до најдобар блог и дури најдобра Facebook страна. Номинирањето трае до 20-ти ноември, а победниците ќе бидат прогласени […]

Прочитај повеќе

Четврта година по ред се изгласаа најдобрите македонски сајтови. Република, Централа, Бидитаму, Нова ТВ и куп други портали и медиуми го освоија првото место во 14-тe категории на Сајт на годината 2013, организиран од Media Solutions. Сите сајтови се номинирани првин од публиката, а победници се избрани со 40 отсто од гласовите на публиката и […]

Прочитај повеќе

Четврти пат по ред ќе се одбира македонски Сајт на годината 2013. Иако имаше лош почеток, манифестацијата организирана од MediaSolutions, со искуството станува се потранспарентен настан вклучувајќи ги корисниците да номинираат и гласаат за своите фаворити, кои на крај како победници ќе ги одбере стручно жири. Гласањето започнува од денес, 26.11, и ќе трае до […]

Прочитај повеќе

Off.net.mk е прогласен за најдобар сајт за 2012 година на третата по ред годишна манифестација. Сајтовите во неколку категории беа номинирани од публиката, а потоа беше гласано за нив од страна на корисниците (40%) и стручното жири (60%). Наградите Сајт на годината се организира од Media Solutions под покровителство на Амбасадата на Словачка и Здружението […]

Прочитај повеќе

Учејќи од грешките Media Solutions ги организираат вторите по ред Веб награди 2011 за најдобар .мк сајт на годината, најиновативен сајт, најдобар бизнис/корпоративен сајт, најдобар информативен сајт, најдобар сајт за е-трговија, најдобар блог и најдобар форум. За разлика од минатогодишното фиаско, сега е оставено на корисниците и сопствениците да си номинираат сајт во седумте категории. […]

Прочитај повеќе

После скоро два месеци, конечно ги имаме победниците на IT.com.mk Награди 2010, одредени според гласовите од публиката (70%), која ги номинираше сите кандидати и можеше да гласа од 10-ти до 22-ри декември и според гласовите на жирито (30% од вкупните гласови по категорија) составено од основачите на IT.com.mk.

Прочитај повеќе