Технологијата и сервисите кои се поврзани на интернет се сè помногубројни. Од комуникациите до транспортот и производството на енергија, денес сѐ е поврзано на интернет. Безбедносните агенции и безбедносните експерти мора да бидат внимателни, да ги чуваат своите сервиси од интернет напад. Една од работите кои ќе бидат променети во случај на сајбер напад се […]

Прочитај повеќе

Директорот на британската агенција за разузнување GCHQ објави дека започнале сајбер напади против Исламска Држава. Целта на акциите е да се стави крај на онлајн пропагандата на терористите онлајн. Со акциите значително се ослабени онлајн можностите на терористите, пренесе BBC. Станува збор за напади кои не само што ги нарушиле можностите за онлајн дејствување на Исламска […]

Прочитај повеќе

САД започна со сајбер напади врз Исламската држава (ISIS) во обид да ги намалат можностите на терористите за регрутирање и комуникации преку друштвени мрежи, и финансирање преку онлајн сервиси. Нападите ги врши сајбер команда која е формирана пред шест години, вели New York Times. Станува збор за пандан на Националната агенција за безбедност (NSA), кој […]

Прочитај повеќе

Една недела пред почетокот на 2015 година, електричната централа Prykarpattyaoblenergo која се наоѓа во западна Украина, беше цел на сајбер напад. Напаѓачите најпрво ја преземаа контролата од операторот, а потоа го одлогираа и ја променија неговата лозинка. „Сѐ што му преостануваше [на операторот] беше да посматра што се случува на екран, додека хакерите ги исклучуваа […]

Прочитај повеќе

САД започнаа со сајбер напади на цели на Исламската држава (ISIS) во Мосул, најави Ештон Картер, кој е министер за одбрана. Ова е прв сајбер напад кој САД го најави, додека претходните се означени како тајни. Според воената команда, акцијата која ќе вклучува и активности на терен, ќе биде најголемата воена акција во Ирак од […]

Прочитај повеќе

Во текот на новогодишните празници кои започнаа на 24 декември, турските банки беа цел на постојани сајбер напади. Одговорноста за нападите ја преземаaт хактивистите Anonymous, велејќи дека нападите се поради поврзаноста на властите во Анкара со терористите на Исламската држава (ISIS). Интензитетот на нападите беше во толкава мера што проблеми имаа и трансакциите на кредитни […]

Прочитај повеќе

Безбедносниот експерт Родријо Бижоу во својот TED говор ги повика хакерите и активистите да помогнат во сајбер војната, бидејќи владите можат само да наштетат со строги мерки за набљудување.

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous им објавија војна на Исламска држава (ISIS) објавувајќи имиња на наводни екстремисти кои се поврзани со терористичката организација. Гневни поради нападот врз Париз во кој загинаа 129 лица, хактивистите објавија листа на профили и сајтови на наводни екстремисти, во обид да ги срушат или преземат. Целта е да се посрами ISIS, иако операцијата […]

Прочитај повеќе

Руски воени подморници и бродови во близина на најголемите подводни интернет сообраќајници ги вознемирија САД и сојузниците. САД не верува дека се работи за случајност, туку за организирана акција од страна на руската флота, за која покажува фактот дека е забележано зголемено присуство на воени бродови на сите клучни точки, вели New York Times. Минатиот […]

Прочитај повеќе

Британската армија има специјална Facebook единица чии членови ќе имаат вештини за психолошки операции и користење на друштвените мрежи, јави Guardian. Новата единца ќе биде стационирана во Хермитаж и ќе биде позната како „77-ма бригада“. Официјално единицата ќе започне да дејствува во април, кога ќе започне и регрутирањето во единицата. Според првите информации до кои […]

Прочитај повеќе

Причината поради која веднаш нема одговори на сајбер напади дури и во ситуации кога напаѓачот е познат е поради тоа што нема зацртана листа на правила и пропорционален одговор. Така на пример нема никакви правила за последниот сајбер напад ви Sony, но далеку поважно нема листа на правила, ниту за посериозни напади на електрични мрежи, […]

Прочитај повеќе

Минатата недела беше доста страшна за Јужна Кореја чии планови на нуклеарна централа се појавија на Интернет. Сепак, поради нападите врз Sony кои беа главна вест минатата недела, веста за сајбер напад и споделување на документи од јужно корејската електрана остана незабележана. Последната објава покрај плановите доаѓа и со предупредување доколку до Божиќ не биде […]

Прочитај повеќе