Огромен напад кој користи пропуст во инфраструктурата на Интернет е само почеток на нападите во иднина, вели безбедноната компанија Cloudflare. Компанијата го забележа најголемиот напад од овој вид досега на почетокот на неделата, но предупредуват дека ваквите напади ќе бидат многу почести во иднина. Напаѓачите користат пропуст во NTP (Network Time Protocol) кој се користи […]

Прочитај повеќе

Руска владина агенција шпионирала стотици американски, европски и азиски компани, јавува компанијата за сајбер безбедност CrowdStrike. Ова е прв пат Русија да биде обвинета за сајбер напади за економска придобивка, иако неколку пати е обвинета за напади од кои би имале политичка придобивка. Зад нападот е хакерската група Energetic Bear, но според техничките индикатори безбедносните […]

Прочитај повеќе

Интернетот ширум светот е забавен поради најголемиот сајбер напад во историјата. Нападите се одмазничкa DDoS борба помеѓу организација која се бори против спам пораките и хостинг компанија. Пет национални агенции против сајбер криминал отворија истрага за инцидентот, вели BBC. Нападот е предизивкан откако Spamhaus, непрофитна организација која им помага на имејл провајдерите во чистење на […]

Прочитај повеќе

Велика Британија ќе воведе сервис за споделување на опасности по сајбер безбедноста. Сервисот е наречен CISP (Cyber Security Information Sharing Partnership), а пилот проектот е започнат од минатата година и до скоро беше познат под името Project Auburn. Интересно е што новата агенција ќе биде направена слично на Facebook, па луѓето кои имаат пристап до […]

Прочитај повеќе

Северна Кореја ги обвинува САД и Јужна Кореа за сајбер напади врз нивните интернет сервери. Нападнати се неколку владини страни KCNA, Air Koryo и страната на партискиот весник Rodong Sinmun. „Не е тајна дека САД и Јужна Кореа и режимот во овие држави масовно инвестираат во сајбер војска со обид за интензивирање на сбверзивни активноси и […]

Прочитај повеќе

Кина предложи разговори со САД за отворените прашање за сајбер безбедност, јавува Reuters. Додавајќи дека сајбер безбедноста е глобално прашање и токму тие се една од најголемите жртви на овие напади. „Кина е подготвена врз основа на принципот на меѓусебно почитување и доверба да започне конструктивен дијалог и соработка околу ова прашање со меѓународната заедница […]

Прочитај повеќе

Кина сепак стои зад сајбер нападите во САД, тврди безбедносната компанија Mandiant кој објави документи во кој покажува дека Кина ја зајакнува својата сајбер „војска“. Mandiant ја следи групата APT1 која од 2006 година е „заслужна“ за стотина терабајти податоци украдени од најмалку 141 организација, од 20 различни индустрии. APT1 е Втор оддел на Народната ослободителна армија […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Kaspersky, Јуџин Касперски побара од светските авторитети да направат договор за сајбер нападите, кој би требало да биде сличен и на исто ниво како договорите за некористење на биолошко, нуклеарно и хемиско оружје. Според Касперски, организираните сајбер напади се закана број еден за интернет и број еден закана со која се соочува светот […]

Прочитај повеќе

Големите земји се спремаат за „сајбер ладна војна“, спроведуваат сајбер шпиjунажа и тестираат мрежи за да можат да започнат и да водат војна, вели извештајот на McAfee кој е базиран на анализи на неодамнешни напади на национални мрежи и владини сајтови. За извештајот McAfee направиле и интервјуа со 20 експерти за надворешни односи, експерти за национална безбедност и за интернет безбедност.

Прочитај повеќе