Новата верзија на Skype ќе ги заштити корисниците од DDoS напади криејќи ја нивната IP адреса. Ова не беше пракса до сега, а адресата беше јавен податок, па нападите врз корисникот беа прилично едноставни. Оваа пракса најчесто се користи за напад врз гејмерите. Минатата година најчести напади имаше врз професионалните гејмери кои играат Dota 2 […]

Прочитај повеќе

Во текот на новогодишните празници кои започнаа на 24 декември, турските банки беа цел на постојани сајбер напади. Одговорноста за нападите ја преземаaт хактивистите Anonymous, велејќи дека нападите се поради поврзаноста на властите во Анкара со терористите на Исламската држава (ISIS). Интензитетот на нападите беше во толкава мера што проблеми имаа и трансакциите на кредитни […]

Прочитај повеќе

Европа се согласи да креира нови правила за минимум стандарди кога се во прашање сајбер напади. Компаниите кои досега не ги пријавуваа нападите, можеби поради страв од одговорот на корисниците и берзата, сега ќе мора да ги пријават сите пробивања, јавува BBC. Правилата не се однесуваат само на заштитата на личните податоци и податоци од […]

Прочитај повеќе

Рускиот хакер Владимир Дринкман ја призна својата вмешаност во најголемиот компјутерски криминал досега. Г-дин Дринкман се изјасни за виновен за обвинението за заговор за неовластен пристап на заштитени компјутери и заговор за сајбер измама. Обвинетите како Владимир Дринкман имаат вештини и склоност да пробијат во нашите компјутерски мрежи. Поради ова претставуваат закана за нашата економија, […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab открива дека и самите биле цел на сајбер напади преку кои напаѓачите сакале да украдат доверливи информации. Според податоците кои ги објави компанијата, хакерите биле заинтересирани за Secure Operating System, Kaspersky Fraud Prevention, Kaspersky Security Network и Anti-APT решенијата. Нападите се едни од најсофистицираните досега, велат од Kaspersky. Малициозниот софтвер кој […]

Прочитај повеќе

САД има нова алатка во борба со сајбер нападите. Овој пат не станува збор за техничко решение кое ќе им овозможи на службите во САД да ги пресретнуваат овие напади, туку легислатива која ќе им овозможи на безбедносните агенции да побараат санкции против поединци и компании, објави претседателот Барак Обама во пост на Medium. Ова […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Guardians of Peace која ја презеде одговорноста врз нападот на Sony поради комедијата The Interview, во која се исмејува лидерот на Северна Кореја, по се изгледа им направи услуга на своите „непријатели“. The Interview успеа да се искачи на прво место по заработката од онлајн стримање со 31 милиони долари и 4,3 милиони […]

Прочитај повеќе

Северна Кореја упати остри и расистички навреди кон американскиот претседател Барак Обама, нарекувајќи го „мајмун во тропска шума“, пренесува Reuters. Критиките се поради верување дека САД вмешале прсти во севернокорејскиот интернет кој минатата недела забележа постојани прекини, а беше целосно паднат за девет часа. Сомневањата се дека прекините се одмазда за хакнувањето на Sony, што […]

Прочитај повеќе

Причината поради која веднаш нема одговори на сајбер напади дури и во ситуации кога напаѓачот е познат е поради тоа што нема зацртана листа на правила и пропорционален одговор. Така на пример нема никакви правила за последниот сајбер напад ви Sony, но далеку поважно нема листа на правила, ниту за посериозни напади на електрични мрежи, […]

Прочитај повеќе

Во прв меѓународен судски спор за сајбер-напади, САД обвини пет офицери на Ослободителната народна армија на Кина за напад на приватни американски компании, објави Одделот за правда (DoJ). Обвинети се Ванг Донг, Сун Каилианг, Вен Хинју, Ханг Женју и Гу Чунхуи, сите офицери во Единицата 61398. Обвинетите се сомничат за напади врз приватните компании Westinghouse […]

Прочитај повеќе

Безбедносните експерти вложуваат огромни напори да ја поправат безбедносниот пропуст на NTP серверите кој овозможува навистина големи сајбер напади. Како последива на овој напор, дури 93 отсто од NTP серверите се надградени и не можат да се користат за „NTP reflection“ напади, јавува Arbor. Проценките се дека во еден период 1,6 милиони NTP сервери имаа […]

Прочитај повеќе

Воениот конфликт во Украина барем засега е избегнат, но на теренот се води модерен тип на војна. Дел од украинските телекомуникации се под постојан напад на руските сајбер единици, тврдат властите во Украина. Пратениците од Украинскиот парламент јавија дека нивните телефони два дена се нефункционални. На влезовите на Ukrtelecom на Крим, кој сега е под […]

Прочитај повеќе