Протестите по смртта на Џорџ Флојд и натаму се во фокусот на известувањата од САД и од светот. Очекувано она што се случува на улиците се префли и во сајбер просторот. Сајбер нападите врз страници кои се анти-расизам се зголемени 1120 пати. Податоците за зголемениот број на напади ги сподели Cloudflare. Последниот викенд во мај […]

Прочитај повеќе

Овој викенд, на 4 мај, израелската сајбер одбрана успешно се справи со онлајн напади од Хамас. Речиси веднаш потоа израелското воено воздухопловство ја бомбардираше зградата од која потекнуваа онлајн нападите. Ова е првиот директен одговор со воена сила на сајбер напади, јави ZDNet. CLEARED FOR RELEASE: We thwarted an attempted Hamas cyber offensive against Israeli […]

Прочитај повеќе

САД и Велика Британија за прв пат отворено ја обвинија Кина за постојани сајбер напади. На крајот на минатата недела претставници на САД и Британија заеднички и речиси истовремено ја обвинија Кина за напади во 45 различни компании и институции, пренесе Guardian. „Целта на Кина е да ги замени САД како водечка светска суперсила,  и […]

Прочитај повеќе

Барем осум банки во Источна Европа се цел на вешта група на сајбер криминалци. Kaspersky кој го откри нападот му го даде името DarkVishnya. „Специјалистите на Kaspersky беа повикани да истражат неколку сајбер напади. Заедничко за секој напад беше непознат уред директно приклучен на локалната мрежа на компанијата, понекогаш беше во централната канцеларија, некогаш во […]

Прочитај повеќе

Човечкиот фактор е главна причина која помага во сајбер нападите. Главни цели на онлајн криминалците од април до јуни биле приватниот здравствен сектор и финансискиот сектор. Најчесто злоупотребен начин на напад се човечките грешки, поточно фишинг напади или измама за споделување на лозинка. Ова се случило во дури 36% од пробивањата, пренесе Guardian. Во тримесечјето […]

Прочитај повеќе

Оваа недела претставници на Amazon, Google, Twitter, Oath (Yahoo), Microsoft, Snap и Apple се сретнаа во седиштето на Facebook. На средбата имаше и претставници од Одделот за домашна безбедност и Федералното истражно биро. Претставниците на најголемите технички компании и безбедносните агенции се сретнаа да зборуваат за опасноста од руско мешање во следните избори, јави New […]

Прочитај повеќе

Над 300 мобилни апликации на Google Play помагаат во креирањето на бот-мрежата WireX. Стотици илјади уреди креираа малициозна мрежа која потоа се користеше за DDoS напади. Апликациите се маскираа како најобични апликации, без специјен шаблон. Дел се маскираа како видео плеери, дел како рингтон и сè што постои како апликација. По инсталирањето на овие апликации […]

Прочитај повеќе

Пропуст во програмирањето на алгоритмот за криптирање Salsa20 им овозможи на безбедносните експерти од Positive Technologies да вратат податоци криптирани со NotPetya. Експертите успеаја да вратат оштетени податоци од неодамнешниот сајбер напад, јави BBC.  За жал целиот метод е премногу комплициран за користење од страна на обичните корисници. Пропустот е во тоа што криптирањето е направено со администраторски привилегии. […]

Прочитај повеќе

Поголемата достапност до технологијата; потребата од малку финансии, постоењето на објавени пропусти; се причини поради кои расте бројот на онлајн напади, вели Роберт Кнап, директор на Cyberghost, за NextWeb. Инвестициите во онлајн безбедноста се поголеми од било кога досега, но расте и бројот на напади. Причината за ова е што огромен дел од овие напади се базираат на […]

Прочитај повеќе

Една недела по најраспространетите ransomware напади досега, конечнo имаме малку повеќе податоци. Добра вест е дека сите кои се инфицирани можат да си ги вратат назад податоците. Станува збор за алатка базирана на кодот на WanaKey, WanaKiwi. Алатката користи познат безбедносен пропуст во криптирањето на Microsoft. „Wanakiwi може да пребарува по меморијата на инфицираните XP […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападите врз инфраструктурата сега редовно се дел од вестите. Првиот ваков инцидент е нападот на центрифугите за збогатување на ураниум во Иран. Филмот Zero Days ги документира настаните кои доведоа до овој напад, но и последиците по безбедноста по нападот. Режисер и сценарист на филмот е Алекс Гибни кој е автор и на: Steve […]

Прочитај повеќе

Хактивистите Anonymous продолжуваат со кампањата против Доналд Трамп. Групата се закани дека нападите против кандидатот за претседател на САД ќе кулминираат на 1 април, кога хакерите ветуваат дека ќе ги „урнат“ сајтовите на г. Трамп. Целта на нападите не е само да се срушат неговите вебсајтови, туку да се запре неговата кампања преку откривање на […]

Прочитај повеќе