Федералното истражно биро разгледува дали со пробивање на алатката TeamCity од JetBrains започнаа големите напади објавени минатиот месец. За овие напади е искористен пропуст во серверите за надградба на SolarWinds. Сега експертите се обидуваат да откријат како е пробиена безбедноста на оваа компанија. Агенциите за разузнавање и безбедносни експерти од приватниот сектор ја испитуваат улогата […]

Прочитај повеќе

Министерството за финансии на САД и Министерството за трговија, се дел од жртвите на голем сајбер-напад. Главен осомничен за нападот е руската хакерска група APT29 позната и под името Cozy Bear. Американските агенции сметаат дека оваа група има поддршка и од властите во Москва. Официјално досега нема обвинувања за Русија. Неофицијално сомневањето е дека зад […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот производител на автомобили и мотоцикли Honda вчера објави дека поради сајбер напад запреле со производство во неколку производи постројки за производството на автомобили и мотори. Портпаролот на Honda потврди дека се цел на сајбер напад. Во нападот врз Honda е користен ransomware, а портпаролот објави дека се сомневаат дека малициозниот софтвер е инсталиран на […]

Прочитај повеќе

Се чини дека државите пронајдоа ново боиште на кое ќе може да војуваат. Минатата недела САД извршија серија сајбер напади со кои го ограничија капацитетот на Иран за ракетни напади. Сајбер нападите се извршени врз компјутерски системи со кои се управува со лансирањето и контрола на ракетите. Нападите врз Иран ги изврши Американската сајбер команда, во […]

Прочитај повеќе

Нов ден, нов сајбер напад. Она што е интересно во овој случај не е големината на нападот, туку метата. Цел на напаѓачите е американската вселенска агенција NASA. Претставници на агенцијата ги известија вработените дека хакери ги имаат нивните лични податоци. Ова известување беше објавено и на SpaceRef. Според споделените податоци за нападот дознале на 23 […]

Прочитај повеќе

Сајбер нападот со кој податоците на 500 милиони гости на хотелскиот ланец Marriott беа украдени е дел од поголема акција на кинеските владини хакери. Ова го тврдат анонимни извори кој биле брифирани за истрагата за New York Times. Жртви на истото собирање на податоци се и осигуреници на здравствени осигурителни компании и корисници кои добиле […]

Прочитај повеќе

Технологијата која се користи за следење на бродовите е небезбедна. Напаѓачот може да направи бродот да изгледа поголем отколку што е, што ќе предизвика тревога и ќе го блокира целиот сообраќај. Ова тврдење на безбедносниот експерт Кен Монро го пренесе BBC. Засега г. Моноро не изнесе детали за евентуалниот тек на нападнатите. Пропустот може да […]

Прочитај повеќе

Facebook, Microsoft и уште 32 компании се заколнаа дека нема да им помагаат на владите да лансираат сајбер напади. Ова се однесува не само на непомагање, туку и на заштита од сајбер напади, јави New York Times. Компаниите ја започнаа иницијативата Cyber Tech Accord. Вкупната листа на компании ги содржи: ABB, Arm, Avast, Bitdefender, BT, CA Technologies, […]

Прочитај повеќе

САД се постојана цел на сајбер напади, тврди Агенцијата за национална безбедост. Според изворот, цел на овие напади е електричната мрежа на САД. Цели на нападите се и нуклеарните електрани, но и комерцијални објекти како водовод, авијација, и критични сектори за производство, велат од Агенцијата. Она што можеби е пострашно е дека напаѓачите имале дооволно […]

Прочитај повеќе

Руска хакерска група која се нарекува MoneyTaker се сомничи за кражба на 10 милиони долари од банкомати. Групата овие средства ги украла од 20 компании од Русија, САД и Велика Британија, јави BBC. Групата успеала да ја отстрани максимална граница за повлекување на средства од дебитни картички и ги украле парите од банкомати, вели Group-IB. […]

Прочитај повеќе

Во октомври 2016 година во хакерски напад се украдени податоци на 57 милиони Uber корисници. Ако се обидувате да се потсетите кога било ова, залудно е. Причината е што Uber им платил 100.000 долари на хакерите за нападот да остане тајна. Податоците кои биле украдени биле од корисниците, но и од возачите на Uber. Така […]

Прочитај повеќе

Сајбер криминалци оштетија неколку уметнички галерии и трговци со уметнички дела од Лондон. Галериите и трговците се цел на имејл измама. Криминалците дошле до пристап до официјалниот имејл на галериите. Потоа на сите купувачи на уметнички дела до кои биле испраќани фактури, испраќале нов имјел. Поштата вели дека има грешка во претходната порака и треба […]

Прочитај повеќе