Како и остатокот на светот и мафијата се префрла онлајн. Во заедничка полициска акција во Европа, италијанската и шпанската полиција уапсија 106 осомничени на островот Тенерифе. Уапсените се обвинети за манипулации со SIM-картички (SIM swapping) и компромитирање на бизнис имејл адреси.  Во акцијата се запленети 224 кредитни картички, SIM картички, POS терминали, но и опрема […]

Прочитај повеќе

Организирана криминална група од Бугарија на илегален начин „заработила“ 3 милиони долари во крипто валути. Полицијата трага по уште 2 милиони долари кои исчезнале. Властите во Бугарија ја следеле криминалната група од јуни 2018 година. Активностите на групата се главно во Бугарија, но и во Европа. Групата е уапсена на 22 ноември. Тројца жители на […]

Прочитај повеќе

Федералното истражно биро објави дека уапсиле 74 луѓе кои се обвинети за кражба на банковни сметки, преку имејл измами. Најголем дел од уапсените се во САД, 42-ца. Потоа следат Нигерија со 29, а останатите доаѓаат од Канада, Маурициус и Полска. Најпрво преку социјален инженеринг криминалците собираат доволно податоци за да можат да ги убедат вработените […]

Прочитај повеќе

Стотици илјади компутери пред седум години беа дел од Kelihos, бот-мрежа која тогаш беше најголема. Мрежата е дело на Пјотр Левашов, руски државјанин. Тој сега е уапсен во Шпанија и ја чека својата екстрадиција во САД. Апсењето е соработка помеѓу локалните агенции и Федералното истражно биро. Г. Левашов е откриен откако ја искористил истата IP-адреса […]

Прочитај повеќе

Од каде доаѓа сајбер криминалот? Ова е тема на TED говорот на Калеб Барлоу. Дури 2 милиjaрди податoци се загубени или укрaдени во 2016 година. Податоците на над 100 милиони здравствени осигуреници се украдени во истиот период. Најчесто компаниите на кои граѓаните им ги довериле личните податоци излегуваат со соопштенија дека се цел на напад […]

Прочитај повеќе

САД протера 35 руски дипломати за кои тврдат дека се обиделе да влијаат на изборите во САД. Станува збор за членови на руската агецнија G.R.U. кои во САД влегоа со дипломатски документи. Истрагите на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност, покажаа дека G.R.U. се зад нападите на серверите на Демократите. Агенциите затворија и два имоти […]

Прочитај повеќе

IBM пронајде нови можности и нови професии за својата вештачка интелигенција. Ако сметаме дека еден експерт за компјутерска безбедност е модерен Шерлок Холмс, тогаш IBM му го пронајде партнерот. Watson, вештачката интелигенција на IBM, сега ќе се обиде и да спречи сајбер напади во финансискиот и здравствениот сектор, јави Wired. Watson веќе има 40 компании во […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти од Универзитетот Њукасл презентираа метод кој овозможува хакирање на кредитни картички за само 6 секунди. Хакот е едноставен и за него се потребни единствено лаптоп и интернет конекција. Заштитата на картичките се пробива за неколку секунди, а експертите велат дека нападот веќе е искористен во британскиот ланец на супермаркети Tesco. Во овој напад […]

Прочитај повеќе

Во трката за безбедност на повисоко ниво, неодамна ве советувавме да внимавате кога се поврзувате на јавните/отворените WiFi мрежи, а овој пат би сакале да ви го насочиме вниманието на вашата камера. Користејќи бројни алатки и фишинг техники, многу сајбер криминалци можат да ја активираат камерата и да фотографираат и снимаат компромитирачки материјали кои потоа […]

Прочитај повеќе

Пет државјани на Македонија од Битола и Прилеп се осoмничени за изработка и употреба на лажна платежна картичка и злосторничко здружување. Обвиненијата против петмината се: перење пари и други приноси од казниво дело; изработка и употреба на лажна платежна картичка; злосторничко здружување. „Осомничените скимирале платежни картички на банкомати, односно вградувале апарати за читање на податоци што […]

Прочитај повеќе

Властите во Кина затворија речиси 15.000 граѓани за сајбер криминал со кој би можеле да ја загрозат интернет безбедноста. Станува збор за прекршоци како објавување огласи за порнографија, експлозив, оружје, коцкарници, и куп други криминали поврзани со податоци прибрани од над 66,000 страни, јави Reuters. Бројката која изгледа огромна сепак се однесува на период од […]

Прочитај повеќе

Двајца македноски државјани се осомничени за учество во сајбер криминална група за чие сузбивање беше потребна организирана акција во која учествуваа FBI, NCA, Europol, но и повеќе безбедносни служби помеѓу кои и македонската. Како последица на акцијата, конечно е затворен сајбер криминалниот форум Darkode. „Апсењата доаѓаат по двегодишна тајна операција на FBI агентите кои се […]

Прочитај повеќе