Слаб интернет? Можеби не требало да му ја дадете лозинката на комшијата оној пат? Во случај да ве загрижува ваквото нешто и да сакате да проверите кој сè се има „закачено“ на вашиот рутер, ви ги препорачуваме можностите на Advanced IP Scanner. Се работи за алатка која ќе ги задоволи и почетниците и напредните администратори. […]

Прочитај повеќе

Ова видео на The 8-Bit Guy може да ви се најде ако имате куп кабли и не знаете како да ги средите. Решението е да ги закачите на ѕид, а видеото ќе ви помогне да го направите ова безболно.

Прочитај повеќе

Сите имаме рутер, но во случај да ви е здосаден класичниот дизајн и да чувствувате потреба за понапредни можности, најновиот продукт на Asus би можел пријатно да ве изненади. Првите работи кои ќе ги забележите во ASUS Blue Cave се огромната дупка и плавата изведба во центарот на коцката, како и непостоење надворешна изведба на […]

Прочитај повеќе

Денес ретко ќе најдете уреди кои треба да бидат единствено функционални. Сега е важно и како изгледаат. Ова пред сѐ важи за опремата како рутери, безбедносни камери, аларми и слично, но благодарение на неколку компании иднината навистина изгледа убаво дизајнирана. Starry Station e нов рутер кој доаѓа со прекрасен дизајн, екран на допир и можност […]

Прочитај повеќе

Synology е тајванска корпорација која специјализира во производство на NAS (Network Attached Storage) уреди, а од пред три месеци, компанијата го проширува своето портфолио и во доменот на рутери со безжичниот рутер Synology RT1900ac, кој моментално Synology го презентира на CES 2016. Благодарение на компанијата ЈВСнет која е генерален застапник на Synology имавме можност две-три недели да го тестираме овој нов уред. Во […]

Прочитај повеќе

Американската агенција за национална безбедност (NSA) знаела за безбедносниот пропуст во рутерите на Juniper, кој служел како backdoor за пристапување до мрежите на институции и компании кои го користеле. NSA не го пријавила пропустот, и иако со тоа ја загрозиле безбедноста на милиони корисници и илјадници компании, сепак веќе знаеме дека агенцијата е виновна за […]

Прочитај повеќе

Најден е безбедносен пропуст во рутерите и останатата мрежна опрема на калифорниската Juniper Networks, што предизвика вознемиреност кај безбедносните експерти. Според CNN, властите во САД стравуваат дека пропустот им овозможил на хакери да ги шпиoнираат владините комуникации во период од три години. Споменатиот софтвер се наоѓа во ScreenOS кој се користи за надгледување на податоци […]

Прочитај повеќе

По сѐ изгледа Google и Asus се супер задоволни од својата соработка. По таблет компјутерот Nexus 7 и Nexus Player, сега двете компании соработуваат и на втората верзија на OnHub рутерот. Слично како и првата верзија која Google ја изработи во соработка со кинескиот производител TP-Link, и оваа доаѓа со паметно оптимизирање на сигналот. Така […]

Прочитај повеќе

Google го претстави OnHub рутерот кој покрај дизајнот ќе ве одушеви и со едноставноста. Уредот има можност да ги поврзе паметните уреди и за разлика од другите рутери, OnHub нема никаква друга улога. За разлика од најголем дел од рутерите комуникацијата на рутерот на Google е преку Android или iOS апликација, која прикажува колку уреди […]

Прочитај повеќе

Вообичаено опремата која е наменета пред се за употреба во компаниите не стигнува до првите страни на најголем дел од порталите. Сепак, рецензијата која на форумот на IT.com.mk ја напиша ARMac е навистина одлична па решивме да ја споделиме со сите. Станува збор за рецинзија на рутерот TP-Link R480T, кој пред се наменет за мали […]

Прочитај повеќе

„Најпродаваниот рутер на сите времиња“, Linksys WRT 54G, кој беше претставен во 2002 година, сега се враќа на сцената во старо руво. Belkin, кои од пред една година го купија Linksys брендот од Cisco, на CES 2014 го најави новиот Linksys WR 1900AC рутерот кој ќе го задржи синиот ретро дизајн, но ќе биде спакуван […]

Прочитај повеќе

(Рецензијата за TP-Link Portable 3G/3.75G Wireless N рутер ќе ја најдете и на форумот на IT.com.mk каде може да се вклучите во дискусијата, да прашате и да научите нешто ново) Заборавете на проблемите и мачењето како со 1 3G USB стикче да ја поделите истата конекција на повеќе преносни компјутери, телефони и таблет компјутери. Ви го […]

Прочитај повеќе