Рускиот пребарувач Yandex најави нов интернет прелистувач и сопствена продавница за Android апликации. Новите сервиси се одговорот на Yandex на се поголемата присутност на Google на рускиот пазар. Засега прелистувачот ќе биде на руски јазик. но во Yandex веќе работат на англиската верзија. The Next Web јавува дека во Yandex.Store на почетокот ќе има 40.000 Аndroid […]

Прочитај повеќе

По примерот на САД, и руската армија се одлучи да го користи мобилниот оперативен систем на Google. Според истражувачот Aндреј Стариковски, кој го претставил новиот дизајн на руското Министерство за одбрана, таблет компјутерот со име RoMOS ќе ги има сите функционалности на комерцијалниот Android, но без опцијата да праќа податоци до Google. „Ја тргнавме продавницата […]

Прочитај повеќе

Руската Дума го изгласа новиот закон кој ќе им дозволи на властите да блокираат сајтови без судски налог. Според законот, власите ќе можат да им наредат на провајдерите да блокираат IP на сајтови во рок од 72 часа, ако не ќе ги исклучат веднаш. Официјално, целта на црната листа на сајтови е да се справи […]

Прочитај повеќе

Посетителите на Wikipedia на руски јазик денес беа пречекани со порака дека енциклопедијата е изгасена во наредните 24 часа во знак на протест против нов закон, налик на SOPA, ACTA и PIPA, кој може да им дозволи на руските власти да ја блокираат онлајн екциклопедијата. „Лобистите и активистите го поддржуваат амандманот, и велат дека е […]

Прочитај повеќе

Контраразознавачката служба на САД објави извештај кој укажува на тоа дека Русија и Кина се најголемите престапници кога станува збор за економска интернет-шпионажа. Користејќи го интернетот, руски и кинески хакери крадат американски економски тајни со цел да го унапредат својот економски развој. Интересното за овој извештај е што за прв пат отворено ги обвинува овие […]

Прочитај повеќе

Поради големиот број на сообраќајни несреќи кои се случуваат во главниот град на Русија, Москва, онлајн весникот The Village, со помош на маркетинг агенцијата Leo Burnett, има направено апликација со проширена реалност која има за цел да привлече внимание за овој сериозен проблем. Голем дел од сообраќајките се случуваат преку ден, но и покрај ова, […]

Прочитај повеќе

Министерство за внатрешни работи најави креаирање на нов центар за одбрана од се почестите сајбер напади, посебно од Кина, следејќи ги примерите на НАТО, Британија и САД, пренесува Deutsche Welle.

Прочитај повеќе

Рускиот премиер Владимир Путин потпиша владина наредба со која сите владини тела и агенциите ќе треба да се префрлат на слободниот софтвер до 2015 година.

Прочитај повеќе

Кога гувернерот на Калифорнија Арнолд Шварценегер слета во Москва веднаш твитна со слика дека пристигнал во Русија. На неговиот твит му беше одговорено со „Добродојде во Москва“ од @KremlinRussia_E, официјалниот профил на рускиот претседател Дмитри Медведев.

Прочитај повеќе

Користејќи го пиратирањето на лиценците нa Мicrosoft како изговор, руската полиција прави рации на канцелариите на невладините организации за човекови права и екологија во момент кога НВО-та сакаат да го привлечат вниманието на јавноста. Полицијата ги одзема целите компјутери на организациите, велејќи дека истражуваат кражба на интелектуална сопственост. Ова ретко им се случива на организации и медиуми кои се наклонети кон властите, пишува New York Times.

Прочитај повеќе

Според безбедносната фирма AVG Турција, Русија, Арменија, Азербејџан и Бангладеш се земјите каде се шансите да бидете нападнати преку интернет се најголеми. Јапонија од друга страна, и покрај високата интернет пенетрација, е една од најбезбедните.

Прочитај повеќе

Судот од градот Комсомолск-on-amur на далекиот исток од земјата донесе одлука за комплетна забрана на YouTube во рускиот регион заради само едно екстремистичко видео „Russia For Russians”. Тој слоган е националистичка доктрина која повикува на етнички чистења во мулти-етничката Русија.

Прочитај повеќе