Илјадници документи на руската разузнавачка служба KGB се објавени како „Документите на Василиј Митрохин“, се достапни на јавноста преку Churchill College Archives Centar. Станува збор за 2.000 документи на KGB кои Василиј Митрохин ги прошверцува надвор од Русија пред 20 години. Митрохин, кој поминал 30 години со агенцијата, во периодот од 1972-ра до 1984 година […]

Прочитај повеќе

Русија најавува дека од 2016 ќе ги забрани сите онлајн сервиси кои не ги чуваат личните податоци на корисниците во оваа држава. Одлуката е изгласана во прво читање од претставниците во Думата. Законот предвидува дека сите лични податоци на граѓаните на Русија не смеат да ја напуштат земјата, односно мора да се чуваат на сервери […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа во Русија, ВКонтакте, е под контрола на луѓе блиски до претседателот Владимир Путин, изјави нејзиниот основач Павел Дуров откако беше отпуштен од директорското место. Во пост објавен на ВКонтакте, г. Дуров рече дека мрежата, која стартуваше во 2006-та година и сега има на 100 милиони корисници, е под „целосна контрола“ на најбогатиот […]

Прочитај повеќе

Про-руските украински хакери Киберберкут, кои се залагаат за враќање на протеранот украински претседател Виктор Јанукович, тврдат дека се одговорни за нападите врз неколку веб сајтови на NATO. Причина за нападот е незадоволството на „патриотите“-Украинци поради односот на западните држави на кои гледаат како најголемо влијание кога се во прашање демонстрантите во Киев. Според хакерите, цел […]

Прочитај повеќе

Сајтовите Grani.ru, Kasparov.ru и EJ.ru се блокирани во Русија по наредба на јавниот обвинител со изговор дека „учествувале во нелегални активности кои го нарушувале поставениот поредок“. Блогот на лидерот на опозицијата Алексеј Навални е исто така блокиран, известуваат Reporters Without Borders. Not only did Putin block access to opposition news sites in Russia, but Rus […]

Прочитај повеќе

Воениот конфликт во Украина барем засега е избегнат, но на теренот се води модерен тип на војна. Дел од украинските телекомуникации се под постојан напад на руските сајбер единици, тврдат властите во Украина. Пратениците од Украинскиот парламент јавија дека нивните телефони два дена се нефункционални. На влезовите на Ukrtelecom на Крим, кој сега е под […]

Прочитај повеќе

Украинскиот телекомуникациски систем е нападнат преку опрема инсталирана во областа Крим, која сега е окупирана од руски сили. Опремата се користи за да се пресретнат телефонски повици на членови на парламентот, изјави директорот на разузнавачката служба, Валентин Наливаиченко за Reuters. „На влезот на телекомуникациската фирма Ukretelecom во Кримеа, нелегално и против сите комерцијални договори, беше […]

Прочитај повеќе

Руска владина агенција шпионирала стотици американски, европски и азиски компани, јавува компанијата за сајбер безбедност CrowdStrike. Ова е прв пат Русија да биде обвинета за сајбер напади за економска придобивка, иако неколку пати е обвинета за напади од кои би имале политичка придобивка. Зад нападот е хакерската група Energetic Bear, но според техничките индикатори безбедносните […]

Прочитај повеќе

Во подготовките на Русија за Зимските олимписки игри спаѓа и систем за следење на мобилни и интернет комуникацијата на атлетичарите и публиката, кој, според Guardian, е именуван како „PRISM на стероиди“. Документите до кои дојде весникот, со помош на руските истражувачки новинари Андреј Солдатов и Ирина Бороган, откриваат дека руските безбедносни служби FSB инсталирале телефонски […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент изразува загриженост околу можноста организацијата на ОН  да добие контрола врз Интернетот. BBC известува дека рускиот Кремљ и останатите се заинтересирани за клучни системи да бидат преземени од Обединетите Нации. ITU (Меѓународна Телекомуникациска Унија) сака да го пререгулира телекомуникацискиот простор кој последен пат е разгледуван 1988 во Мелбурн, а  оттогаш технологијата и светот се […]

Прочитај повеќе

Хакерската група  Ghost Shell и објави сајбер војна на Русија. Објавата на PasteBin која се појави по нападот наликува на пораките од хактивистите Anonymous, пред се бидејќи ги наведува повредите на човековите права како главна причина за нападот. „Премногу долго Русија е во состојба на тиранија и жалење. Обичните граѓани се принудени да живеат изолирано […]

Прочитај повеќе

Рускиот закон кој стапи на сила, ќе им дозволи на властите да гасаат сајтови без судски налог. Но, законот кој е наменете да ги заштите децата од нелегални содржини, им влева страв на критичарите на актуелната власт и борците за човекови права кои се сомневаат дека истиот ќе биде искористен за цензура, пишува BBC. Како […]

Прочитај повеќе