Русија го забрани Reddit, а како причина за забрана искористи еден пост за одгледување на „волшебни“ печурки, во зависност од тоа на кого му верувате. Објавата за забрана на Reddit во Русија не дојде по официјален канал, туку регулаторот ја објави на својот профил на руската друштвена мрежа ВКонтакте. Очекувано корисниците од Русија не задоволни, […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Лажни вести за експлозија на фабрики за хемикалии и природен гас во Колумбија, епидемија на ебола во Атланта, убиство на афроамериканка од полицијата се дело на Internet Research Agency, вели New York Times. Теориите дека властите користат трол фарми за пропаганда ги потврди Људмила Савчук, или руска верзија на Едвард Сноуден. Тој открива дека постои […]

Прочитај повеќе

Билборд во Москва успешно се крие од полицијата. Станува збор за паметна огласна табла која се менува кога полицијата ќе се доближи до неа, јави Gizmodo. На билбордот се рекламира италијанска кујна, но бидејќи во Русија е забранет увоз на храна од Европската Унија, италијанскиот ресторан Don Gulio мораше да ја скрие содржина од властите. […]

Прочитај повеќе

Не се само САД, и хакерите од Русија ги шпионираат дипломатите во потрага по доверливи податоци. Нападите започнаа на 13 април, а се користат zero-day безбедносни пропусти во Adobe Flash и Microsoft Windows за да се шпионираат дипломати, вели FireEye. Според компанијата за сајбер безбедност, нападите потекнуваат од руската група APT28. APT28 покрај тоа што […]

Прочитај повеќе

Група од околу 400 руски пропагандисти има една и единствена цел. Тие треба преку друштвените мрежи да шират пропаганда и да го бранат и величаат претседателот на Русија, Владимир Путин, преку објави на лажни постови, јави британскиот Express, повикувајќи се на податоци кои ги објавија поранешни вработени. „Можете да се преправате дека сте домаќинка која […]

Прочитај повеќе

Facebook на барање на руските власти, ја отстрани страната на која се организираа протести во организација на Алекс Навални, најголемиот критичар на Владимир Путин. Страната е блокирана на барање на Роскомнадзор, односно Федерална служба за надзор на комуникација, информациски технологии и медиуми, јави Washington Post. „Изненадени сме од брзината со која Facebook одлучи потврдно да […]

Прочитај повеќе

Павел Дуров, поранешен херој претприемач во Русија и креатор на најголемата руска друштвена мрежа ВКонтакте, сега смета дека е во немилост на руските власти, па своето време го поминува селејќи се од една во друга држава, јави New York Times. „Имаа оружје и изгледаа сериозно… Изгледаше дека сакаат да скршат вратата“, вели г. Дуров за […]

Прочитај повеќе

Русија ќе си направи нова, сопствена верзија на најпопуларната онлајн енциклопедија. Целта е Русија да биде претставена во вистинското светло, а на Wikipedia нема доволно податоци за руските региони и животот во државата, вели Претседателската библиотека Борис Јелцин. „Иницијативата ќе биде алтернатива на Wikipedia: анализата на ресурсите покажа дека нема доволно детални и доверливи информации […]

Прочитај повеќе

Иако речиси и да не сме слушнале за него, но Рускиот анонимен маркет – RAMP сега е најстарата продавница на „темниот интернет“ која продава наркотици. Не станува збор за нова продавница, RAMP постоеше и во времето на Silk Road, но сега откако нема конкуренција од западните држави, сајтот успеа да привлече 14.000 членови. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Нов руски закон воведува ограничувања за корисниците на друштвените мрежи и контрола врз популарните блогери кои, ако имаат над 3.000 читатели на ден, ќе мора да се регистрираат како медиум во агенцијата за медиуми Roskomnadzor. Целта на законот, изгласан во мај, а стапува на сила од 1 август, е да се идентификуваат блогерите, односно да […]

Прочитај повеќе

Coub сака да го замени краткиот медиум на гифовите со кратки видеа од 10 секунди кои постојано ве повторуваат. Гифовите можеби се најпопуларниот начин да се сподели кратка содржина на интернет, но основачот на Coub, рускиот програмер Антон Гладкобородов, верува дека видеата од 10 секунди се подобра алатка за да се споделат анимации, клипови од […]

Прочитај повеќе