Руската државна комисија против монопол, тврди дека Apple ги договара цените на телефоните во Русија. Обвинувањата започнаа во август 2016 година, а тогаш Apple тврдеше дека продавниците сами си ги одредуваат цените на телефоните. Властите во Русија сега откриваат дека Apple им давал насоки за цените на iPhone 5 уредите на 16 продавачи во Русија. […]

Прочитај повеќе

Обезбедувањето на казината е едно од најдобрите. Вообичаено казината имаат најнова заштита од технологија и апарати и софтициран видео надзор. Сепак, секој нов хак може да ги натера на панична реакција. Во 2011 казина во Европа забележија дека банкоматите на Novomatic исплаќаат несразмерно. Сепак, по инспекцијата на апаратите софтверот беше сосем во ред, а апаратите […]

Прочитај повеќе

Годината заврши со обвинувања од страна на САД, а упатени до Русија дека земјата со хакирање на клучни системи и сервери на партиите во САД се обидела да влијае на резултатот од претседателските избори на кои победи Доналд Трамп. Во текот на 2017-та најавени се проверка за малициозен софтвер по енергетските капацитети во САД. Електрична компанија […]

Прочитај повеќе

САД протера 35 руски дипломати за кои тврдат дека се обиделе да влијаат на изборите во САД. Станува збор за членови на руската агецнија G.R.U. кои во САД влегоа со дипломатски документи. Истрагите на Федералното истражно биро и Одделот за национална безбедност, покажаа дека G.R.U. се зад нападите на серверите на Демократите. Агенциите затворија и два имоти […]

Прочитај повеќе

TED пред некое време за прв пат објави постаро видео од 2013 година.  Можеби главна причина за ова е актуелна објавата на неколку агенции од САД и претседателот на САД кои повторно ја обвинија Русија за влијание врз американските избори за претседател. „Бевме безбедни бидејќи инвестиравме во безбедноста. Можеа да ги нарушат изборите. Не верувам […]

Прочитај повеќе

Руската агенција за контрола и надгледување на интернет одлучи дека PornHub и YouPorn отсега нема да бидат достапни во земјата. Интересно се чини дека ова е настан кој се повторува секоја година. Агенцијата истото го направи и лани во септември, кога забрани пристап до руската верзија на PornHub. За разлика од минатата година, оваа агенцијата […]

Прочитај повеќе

Во Русија покемоните ве фаќаат вас! Русинот Руслан Соколовски, би можел да ги помине следните пет години во затвор. Причината за ова се снимките кои може да се користат како доказ дека ловел покемони во Црквата на Сите Светци во Екатеринбург. Г. Соколовски мислел дека ловот на покемони во црква не е забрането. „Како може да е навредливо […]

Прочитај повеќе

Една недела пред почетокот на 2015 година, електричната централа Prykarpattyaoblenergo која се наоѓа во западна Украина, беше цел на сајбер напад. Напаѓачите најпрво ја преземаа контролата од операторот, а потоа го одлогираа и ја променија неговата лозинка. „Сѐ што му преостануваше [на операторот] беше да посматра што се случува на екран, додека хакерите ги исклучуваа […]

Прочитај повеќе

Во текот на новогодишните празници кои започнаа на 24 декември, турските банки беа цел на постојани сајбер напади. Одговорноста за нападите ја преземаaт хактивистите Anonymous, велејќи дека нападите се поради поврзаноста на властите во Анкара со терористите на Исламската држава (ISIS). Интензитетот на нападите беше во толкава мера што проблеми имаа и трансакциите на кредитни […]

Прочитај повеќе

Руски воени подморници и бродови во близина на најголемите подводни интернет сообраќајници ги вознемирија САД и сојузниците. САД не верува дека се работи за случајност, туку за организирана акција од страна на руската флота, за која покажува фактот дека е забележано зголемено присуство на воени бродови на сите клучни точки, вели New York Times. Минатиот […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела се појави вест дека повеќе луѓе загинале додека фотографирале селфи, отколку од ајкули – оваа недела се појавија нови чудни информации за мобилниот феномен. Во Русија само во 2015 година има десетици повредени и загинати додека правеле селфи фотографија, па поради ова руското Министерство за внатрешни работи изработи памфлет за мерки за […]

Прочитај повеќе

Руска шпионска група успеала да дојде до контрола над сателитски линкови од каде ги крадела податоците, јави Wired. За руската банда позната под името „Турла“, чии омилени цели за прислушување се државите кои порано беа дел од источниот блок, се шпекулира дека е потпомогната од руската власт. Групата над осум години години ги користеал украдените […]

Прочитај повеќе