Facebook процени дека околу 10 милиони Американци ги видоа спонзорираните постови од Русија. Сега Конгресот на САД треба да процени дали можното влијание врз 10 милиони жители го загрози процесот на гласање. Претставниците на друштвената мрежа ги однесоа сите 3.000 огласи за кои се сомневаат дека потекнуваат од руски агенции, во Конгресот, јави Guardian. Од […]

Прочитај повеќе

По Facebook, и Twitter откри руско влијание во САД. Овој пат најголем дел од спонзорираните содржини доаѓаат од Russia Today. Сепак, микроблогот пронајде и 201 профил/бот за кои смета дека се поврзани со руски оперативци. Станува збор за профили на корисници кои претходно ги пронајде и Facebook. Од три профили од руската агенција Russia Today […]

Прочитај повеќе

Facebook има една година да ги локализира податоците од руските корисници. Ако по истекот на овој период податоците на руските корисници не се на сервери лоцирани во Русија, Facebook ќе биде блокиран. Предупредувањето доаѓа од Државната агенцијата за супервизија на комуникации, информациски технологии и масовни медиуми. Ова не е прв пат руските агенции да поднесат вакви барања […]

Прочитај повеќе

Wikileaks вообичаено објавувува податоци за можностите за следење на агенциите од САД. Сепак, новите споделени податоци покажуваат дека државите од западот не се осамени во следењето. RELEASE: Spy Files #Russia https://t.co/CJMQVrNXef #SORM #FSB pic.twitter.com/QZPKY0HEWx — WikiLeaks (@wikileaks) September 19, 2017 Документите покажуваат дека и Русија има масивен апарат со кој ги следи мобилните и интернет […]

Прочитај повеќе

Facebook откри руска политичка кампања чија цел е поделба. Околу 100.000 долари се потрошени на 3.000 реклами. Пораките се спонзорирани во период од јуни 2015, до мај 2017 година.  Друштвената мрежа дополни дека нема доказ дека изборите биле дел од оваа кампања. Дури четвртина од спонзорираните постови таргетираат одредена територија, а останатите се на цела […]

Прочитај повеќе

WhopperCoin e името на најновата крипто валута. Станува збор за валута која ќе ја користи ланецот ресторани за брза храна Burger King во Русија. Посетителите на рестораните ќе добиваат по еден WhooperCoin за секоја рубља потрошена во ресторанот. Кога корисникот ќе собере 1.700 парички ќе може да ги потроши на еден Whooper сендвич. За бесплатен […]

Прочитај повеќе

Рускиот пребарувач Yandex, кој и самиот работи на автономни возила, е новиот партнер на Uber на територија на Русија. Одделите за транспортот на патници и производи во Русија, на Uber и Yandex ќе се спојат во една компанија. Во ова партнерсво Uber ќе биде малцински сопственик. Yandex има 59,3% од компанијата, a Uber 36.6%. Вработените […]

Прочитај повеќе

На крајот на јуни неколку енергетски постројки во САД беа цел на сајбер напади. Цел на нападите се и производствени постројки во САД, но и во други држави. Според владини претставници зад нападот стои Русија, јави Washington Post. Добрата вест е дека внатрешните системи на нападнатата нуклеарна електрана и постројките не се компромитирани. Напаѓачите стигнале […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за сајбер безбедност на Украина тврди дека имаат докази дека последниот ransomware напад Petya е дело на Русија. Секако Москва ги отфрли овие обвинувања. Како и WannaCry, Petya е ransomware кој како напад ги користи пропустите во Windows оперативниот систем. Двата напади бараа исплати во биткоини, а потоа тврдеа дека клучевите ќе ги испратат […]

Прочитај повеќе

Тајни документи на Националната агенција за безбедност (NSA) кои ги покажуваат обидите на Русија да влијае на изборите во САД протекоа во јавноста. Федералното истражно биро веќе го упаси изворот кој ги сподели овие податоци со Intercept. Во споделените документи за прв пат е презентиран начинот на кој руските хакери планирале и можеби успеале да дојдат […]

Прочитај повеќе

Рускиот пандан на Google, пребарувачот Yandex, започнува со тестови на автономни автомобили. Заедно со објавата Yandex го сподели и првото видео на автомобилот во „акција“. Во видеото може да забележиме дека Yandex користи Nvidia GTX графички процесор во возилот и Velodyne LIDAR како сензор. Возилото е Toyota Prius V, најверојатно со куп додадени сензори. „Автономните автомобили […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда на САД обвини двајца руски шпиони за хакерските напади на Yahoo. Обвинетите руски државјани Дмитри Александрович Докулаев и Игор Анатолјевич Сишчин се дел од ФСБ. Покрај вработените во ФСБ, обвинети се и двјаца хакери; еден руски и еден канадски државјанин со потекло од Казакстан. Четворицата се обвинети за напади на Yahoo, но и […]

Прочитај повеќе