Побарајте култна RPG игра со детален свет и комплексна приказна и одговорот кој најверојатно ќе го добиете е Neverwinter Nights. По 15 години, студиото Beamdog сака да се врати на насловот и да им понуди на носталгичните гејмери помодерно искуство. Neverwinter Nights Enhanced Edition ќе се одликува со „подобрен дисплеј кој ќе изгледа одлично на […]

Прочитај повеќе

Се номинираа игрите за овогодишниот Game Awards настан и сите заинтересирани се поканети да гласаат за нивните омилени игри така што ќе кликнат на следниов линк! Интересно е тоа што одредени игри кои преовладуваат низ бројните категории често знаат да бидат ексклузивни наслови за конзолите. Па така, игрите како Breath of the Wild, Super Mario […]

Прочитај повеќе

Darkest Dungeon е една од најисполнителните roguelike turn-based RPG инди игри кои сме ги играле. Играта излезе на почетокот на 2016 година и инстантно го привлече вниманието на гејмерите кои беа желни за помалку милостиви механики каде регрутирате, тренирате и водите тим од херои низ лавиринт од хорори, глад и болести. Првата експанзија за играта, […]

Прочитај повеќе

Origin Access ви дозволува да играте над 75 PC игри за месечна претплата од 4 евра или пак годишна претплата од 25 евра. Најновата игра која станува дел од програмата е Mass Effect: Andromeda. За жал, најновата RPG игра не успеја да го ревитализира саканиот серијал и од EA се надеваат дека со ваквиот потег, […]

Прочитај повеќе

Оригиналната Hand of Fate 2 ги импресионира фановите на акциони RPG игри со уникатниот систем со карти од чија зависност се одмотуваше приказната од мистериозниот делител. Девелоперите беа исклучително срамежливи за состојбата на двојката, но од неодамна обелоденија дека продолжетокот ќе се одликува со забележителни надградби. RPG гејмплејот ќе биде заснован на квестови, битки и […]

Прочитај повеќе

Првата содржителна експанзија за RPG играта Grim Dawn ќе излезе во октомври и ќе им овозможи на загрижените авантуристи приказна која е проткаенa низ две целосни поглавја и мноштво нови локации. Проширувањето ќе ги однесе играчите во Ugdenbog и паднатиот град Malmouth, со можности за нови класи и над 60 нови способности за играта, како […]

Прочитај повеќе

GOG ја лансираa пролетната распродажба со над 500 зделки чии попусти одат до 90%. Од предлог пакетите имате на располагање омилени игри на GOG, игри со откачени оружја, игри во прво лице, игри кои би ги закачиле на ѕид, RPG игри и игри за гурмани. Пакетите се целосно субјективни и нивното формирање произлегува од личните […]

Прочитај повеќе

The Witcher 3 беше прогласена за една од најдобрите RPG (Role-playing game) игри годинава од највидните гејминг сајтови, а истото беше кажано и за двете последователни проширувања, насловени како Hearts of Stone и Blood of Wine. Развивачите најавија комплетна верзија, која покрај играта и споменатите проширувања, ќе ги содржи и сите мини додатоци во форма […]

Прочитај повеќе