Angry Birds, една од најпопуларните игри за мобилни уреди им е омилена игра и на NSA и GCHQ. Американската агенција за национална безбедност, и нејзините британски колеги, редовно ја шпионирале играта во потрага по податоци од корисниците, според новите доверливи документи кои ги објави поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден. Според документите, Angry Birds, која […]

Прочитај повеќе

Rovio, креаторите на хит играта за мобилните платформи, наскоро ќе издадат нова верзија Angry Birds Go. Но, овој пат корисниците нема единствено да ги лансираат птиците со џиновски чатал, туку ќе ги лансираат сосе возила и ќе се тркаат со нив. Новата игра е веќе достапна во Нов Зеланд, јавува Android Police. Но, играта веднаш […]

Прочитај повеќе

По се изгледа секое следно продолжение на Angry Birds е поочекувано од претходното. Овојпат птиците ќе се преселат во Star Wars универзумот и тоа на речиси сите платформи  истовремено. Птиците сега ги напаѓаат Android, iOS, Kindle Fire, Mac, Windows Phone 8, Windows 8  и PC, а единствено е заборавен RIM, oдносно BlackBerry платформата. „Ова е […]

Прочитај повеќе

Иако веќе од компанијата претставија две нови игри, Amazing Alex и Bad Piggies, изгледа дека од Rovio имаат уште изненадувања за лутите птици. Имено, денес имаат закажно настан на Time Square во Њу Јорк на кој ќе биде претставена Star Wars верзијата на Angry Birds, како и играчки од истиот тип. Со мрачната птица која […]

Прочитај повеќе

Rovio, компанијата кој стои позади популарната Angry Birds, конечно ја објави Amazing Alex за Android. Покрај платената верзија која чини 0,99 долари, постои и бесплатна верзија, како и HD која може да се купи за 2,99 долари. Платената верзија се состои од 100 нивоа, додека HD едицијата нуди одлично графичко искуство на компјутерските таблети и […]

Прочитај повеќе

Rovie, компанијата зад најпопуларната мобилна игра Angry Birds, го обави првото видео од нивната нова игра Amazing Alex.„Неверојатниот Алекс“ е логична сложувалка, што е доста поразлично од аркадната Angry Birds, и е базирана на Casey’s Contraptions која Roviо ја купи пред некој месец. Amazing Alex ќе има 100 нивоа и околу 35 интерактивни објекти за […]

Прочитај повеќе

Rovio ја надгради Angry Birds Space за iOS со уште 10 нови нивоа кои ќе треба да ги поминете во планетата на храната – Утопија. Оваа планета е исполнета со пуканки, колчиња и други слатки работи, а од блоковите од желе можете да ги одбивате вашите лути птици и да ги уништите лошите прасиња. Оваа […]

Прочитај повеќе

Може ли Amazing Alex да стане успешен како Angry Birds? Новата логична сложувалка е всушност ребрендирана Casey’s Contraptions, игра која Rovio ja купи пред еден месец бидејќи содржи „едукативеен елемент центриран околу младото момче Alex кое сака да гради нешта“. Како што може да видите се работи за комплетно различна игра од Angry Birds која […]

Прочитај повеќе

По само две години од стартувањето и Angry Birds е симната една милијарда пати. Скоро и да нема корисник на паметен телефони или на Facebook кој не ја знае играта, и кој нема одиграно барем едно ниво. Играта е неверојатно заразна. Сега уште повеќе откако беше стартувано второто продолжение во кое гневните птици ги тепаат […]

Прочитај повеќе

Со нов гејмплеј и нови оружја, не се ни сомневавме дека Angry Birds Space ќе биде хит. Играта ја сакат сите корисници на различни мобилни платформи. Но, не ни очекувавме овие резултати. Со 50 милиони симнувања за само 35 дена, Angry Birds Space сега е најбрзо симнувана мобилна апликација, а нејзината популарност ќе продолжи благодарение […]

Прочитај повеќе

Редизајнираните гневни птици, сега со нови моќи за битката со свињите сместена во Вселената, се симнати над 10 милиони пати за само 3 дена. Rovio ја сподели оваа статистика преку твит без да искоментира како се симнувањата распределени преку различните платформи: iOS, Android, декстоп компјутери. 10 million Angry Birds Space downloads in less than 3 […]

Прочитај повеќе

Ние сме број еден апликација на Windows Phone, но напорно е да ја оддржуваме, вели главниот за маркетинг во Rovio, Питер Вастербачка, во интервју за Bloomberg во кое искоментира дека нема да има Angry Birds Space за платформата на Microsoft. Ова кратка изјава одеднаш стана сериозен удар врз Nokia и Microsoft кои се надеваат дека […]

Прочитај повеќе